Sanatı Halkla Buluşturan V&A'in İskoçya Şubesi Kengo Kuma'nın Elinden Çıkacak

mimarizm.com / 09 Kasım 2010

Kengo Kuma ve ekibinin birincilik ödülüne değer görülen "V&A at Dundee" proje önerisi. Görseller: worldarchitecturenews.com


İskoçya'daki Dundee kentinin yeni simgesi olarak duyurulan "V&A at Dundee" müzesi için açılan uluslararası yarışmanın kazananı geçtiğimiz çarşamba günü (3 Kasım 2010) açıklandı. Eylül ayı sonunda finalistleri belirlenen yarışmada; Steven Holl, REX, Snøhetta, Delugan Meissl ve Sutherland Hussey gibi önemli isimleri geride bırakan Japon mimar Kengo Kuma liderliğindeki ekip birincilik ödülüne değer görüldü.

Kuma'yı birinciliğe taşıyan projenin tasarım ekibinde, İskoç mimarlık pratikleri cre8architecture, Optimised Environments Ltd ve CBA'in yanı sıra, İskoçya Dundee'de şubesi bulunan Arup da yer aldı.V&A'in Kültür Yaşamına Yeni Katkısı

Dünyanın en köklü müzelerinden biri olan ve *kurulduğu günden itibaren "yüksek" sanatı halkla buluşturmayı temel alan Victoria&Albert Müzesi, sık kullanılan haliyle V&A, Büyük Krallık sınırları dahilinde üç şubeye sahip. 

Bunların ilki -yani V&A'i V&A yapan ilk müze- Londra'nın South Kensington semtinde yer alıyor. 3000 yıllık geniş bir zaman aralığında farklı kültürlerin seramik, mobilya, moda, cam, takı, metal işçiliği, fotoğraf, heykel, dokuma ve resim gibi sanata ve tasarıma dair bilumum üretimine yer veren müze, çeşitliliği ile dünyanın en büyük sanat ve tasarım müzesi olarak da öne çıkıyor.

İkinci şube olan Bethnal Green'deki çocuk müzesi de yine diğer muadilleri ile kıyaslandığında dünyanın en geniş ve en eski -16. yy'dan günümüze- oyuncak ve çocuk eşyası koleksiyonuna sahip.

İçerik zenginliğine rağmen ziyaretin ücretsiz olduğu bu köklü müzenin mevcuttaki üçüncü birimi, Kensington Olympia'da bulunan arşivi ve satış dükkanı.

V&A'in kültür yaşamına yeni armağanı ise, İskoçya Dundee kentinde 2012 sonbaharında yapımına başlanacak olan "V&A at Dundee".

V&A ile Scottish Enterprise, Dundee Kent Konseyi, Dundee ve Abertay üniversiteleri işbirliğinde hayata geçirilecek olan yeni müze biriminin, Dundee sahil şeridinde konuşlanacak yeni binası ile İskoçya'nın tasarım merkezi haline getirilmesi amaçlanıyor. Yeni mekan, İskoç tasarımının başarılı örnekleri ile V&A'in uluslararası gezici sergilerine evsahipliği yapacak.Halkın Müzesi V&A'in Yeni Şubesi için Yine Halka Danışıldı

Kuruluşundan itibaren halkın katılımına açık bir müze politilası güden V&A'in Dundee'de yapılacak olan yeni birimi için de katılımın sağlanmasına büyük önem verildi. Bu doğrultuda, seçici kurulun değerlendirme sürecinde, yarışmaya başvuran projelere ilişkin anketler ve online forumda yer alan yorumlardan yararlanıldı.Knox: "Avrupa'nın En Heyecan Verici Yapılarından Biri Olacak"

V&A at Dundee projesi yönetim kurulu ve seçici kurul başkanı Lesley Knox, yarışmaya katılım ve kazanan proje hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:"Yarışmaya katılan projelerin kalitesinden son derece memnun kaldık. Halkın, proje maketleri sergisine gösterdiği yoğun ilgi de bunu doğruluyor. Kengo Kuma'nın birinciliği ise tüm seçici kurul üyelerinin oybirliğinde alınmış bir karardır ve bu proje birinciliği fazlasıyla hak etmiştir. Ziyaretçinin bulunmaktan memnuniyet duyacağı bu yapının, aynı mekanda yeniden bulunma isteği yaratacağını düşünüyorum. Kuma'nın tasarımı, kentin net olarak algılanmasını ve nehre ilişkin yeni bir deneyimi vaat ederken, gerek içeriden gerekse dışarıdan heyecan verici bir mimari sunuyor. V&A at Dundee'nin bu yönleriyle Avrupa'nın en heyecan verici yapılardan biri olma potansiyeline sahip olduğunu söyleyebilirim."

Kazanan projenin belirlenmesiyle birlikte, projenin geliştirilmesi süreci başlamış oldu. Önerinin son halini almasının ardından, 2010 sonbaharı itibariyle inşaat çalışmalarına geçilmesi planlanıyor.Bu haber, worldarchitecturenews.com, bustler.net ve vam.ac.uk'den derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :