“Moda Tasarımında Sürdürülebilirlik” Atölyesi Sona Erdi

mimarizm.com / 24 Haziran 2016
3. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında düzenlenen “Moda Tasarımında Sürdürülebilirlik” atölyesi, H&M sponsorluğunda, İsveç Başkonsolosluğu ve İsveç Enstitüsü’nün işbirliğiyle yapıldı.

Fotoğraflar: Ilgın Erarslan Yılmaz, Nirva Kazancıyan

Tekstil ve moda tasarımı eğitimi alan 19 genç tasarımcı ve öğrencinin alanlarında uzman isimlerle birlikte modanın sürdürülebilir ve çevre dostu olabileceğini geri dönüştürülebilir malzemeleri kullanarak tasarladıkları ürünlerle gösterdikleri atölye, 17-21 Haziran tarihleri arasında İstanbul Moda Akademisi (İMA)'da gerçekleştirildi.

Atölyenin ilk gününde H&M Küresel Malzeme İş Geliştirme Müdürü Hülya Sevindik Özyiğit, H&M’in “Conscious” başlığıyla üretilen sürdürülebilir moda ürünleri ile elyaf, denim iplik, organik kumaş gibi geri dönüştürülmüş malzemeler hakkında bilgi verdi. Katılımcılar, ilk gün malzemeleri tanıyarak sürdürülebilir malzemelerle neler yapabileceklerini keşfettiler.

Moda Tasarımında Sürdürülebilirlik

Moda Tasarımında Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilir tasarım projesi “Precious Trash” ile tanınan İsveçli tasarımcı Johanna Törnqvist, atölyenin ikinci ve üçüncü günlerinde çalışmanın yürütücülüğünü üstlendi. Katılımcılara projesini tanıtarak sürdürülebilir tasarım için kullanabilecekleri ambalaj atıkları, poşet, çöp torbası, meyve-sebze fileleri, kâğıt bardak, plastik atık, naylon paket ipi gibi geri dönüştürülebilir malzemelerin moda tasarımında nasıl kullanılabileceğini anlattı. Katılımcılar, atıkları geri dönüştürerek tasarımları oluşturmaya başladılar.

Johanna TörnqvistJohanna Törnqvist sunumunu yaparken

Moda Tasarımında Sürdürülebilirlik

Moda Tasarımında Sürdürülebilirlik

Moda Tasarımında Sürdürülebilirlik

Moda Tasarımında Sürdürülebilirlik

Moda Tasarımında Sürdürülebilirlik

Moda Tasarımında Sürdürülebilirlik

Atölyenin son iki gününde ise moda tasarımcısı ve Moda Tasarımcıları Derneği (MTD) Başkanı Mehtap Elaidi, genç tasarımcılara yaratıcı fikirler verdi ve katılımcılarla deneyimlerini paylaştı. Atölye katılımcıları ütopik bir dünyada olduklarını hayal ederek ilham panoları hazırladı ve kurguladıkları hikâyeler üzerinden eskizlerini tamamlayarak tasarımlarını son haline getirdi.

Moda Tasarımcıları Derneği (MTD) Başkanı Mehtap ElaidiKatılımcılar, Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Mehtap Elaidi ile

Sergi açılışı 13 Ekim'de Adahan'da

Tüm tasarımlar bir yerleştirmeye dönüştürülerek 3. İstanbul Tasarım Bienali süresince, 13 Ekim tarihinden itibaren ADAHAN Otel’de sergilenecek. Atölye çıktılarının; H&M Kreatif Danışmanı Ann Sofie Johansson, Föreningen Handarbetets Vänner - Zanaat Dostları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Lotta Ahlvar, Glamour Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Özge Sarıkadılar, İstanbul Moda Akademisi (IMA) Tasarım Eğitmeni Raf Stesmans, Kreatif Danışman - Moda Yazarı Ece Sükan, Moda Tasarımcısı Zeynep Tosun, Moda Yazarı - İletişim Danışmanı Barış Çakmakçı ve Moda Blogger’ı Billur Saatçi’den oluşan uluslararası bir jüri tarafından değerlendirilmesinin ardından kazanan isim belirlenecek. 

Yarışma ve sergiyle ilgili detayları #HMTasarimBienalinde etiketinden takip edebilirsiniz.

Moda Tasarımında Sürdürülebilirlik

3. İstanbul Tasarım Bienali hakkında:

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, ENKA Vakfı ve VitrA eş sponsorluğunda düzenlenen 3. İstanbul Tasarım Bienali, “BİZ İNSAN MIYIZ? : TÜRÜMÜZÜN TASARIMI: 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl” başlığıyla, Beatriz Colomina ve Mark Wigley küratörlüğünde 22 Ekim - 4 Aralık 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 

Bienal sergileri, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, DEPO ve Studio-X İstanbul'da yer alacak.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Ebru 6 yıl önce İhtiyacınız olan bir ürünü ya da kıyafeti sıfır almak yerine, 2. el olanını almanız hem size hem de topluma ve dünyaya katkı sağlar. 2. el ürün ve kıyafetlerin alınıp satılması tüketimi yavaşlatır, doğal kaynaklarımızın korunmasına yardımcı olur. 2. el yaşam tarzını destekliyor, ben de sizinle bir makale paylaşmak istiyorum izninizle: https://www.tarz2.com/kendimiz-Icin-toplumumuz-Icin-dunyamiz-Icin-2-el-yasam
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :