3. İstanbul Tasarım Bienali Küratörlerinden Açık Çağrı

mimarizm.com / 14 Mart 2016
3. İstanbul Tasarım Bienali küratörleri Beatriz Colomina ve Mark Wigley, açık bir çağrı yaparak yaratıcı beyinleri bienalin temasını yansıtan iki dakikalık bir video hazırlamaya davet ediyor. Bienale katılmak isteyenlerin iki dakikalık videolarını göndermeleri için son başvuru tarihi 20 Mayıs 2016.

Küratörler Mark Wigley ve Beatriz Colomina fotoğraf: Mahmut Ceylan

Küratörler Beatriz Colomina ve Mark Wigley, “Biz İnsan Mıyız?” teması eksenindeki tartışma alanını en geniş yaratıcı odaklara açmak ve düşüncelerine 3. İstanbul Tasarım Bienali’nin kalbinde yer vermek amacıyla bir açık çağrı yapıyor. Bu çağrıyla, tasarımcıları, mimarları, sanatçıları, grafik tasarımcıları, endüstriyel tasarımcıları, animasyoncuları, veri görselleştirmeyle uğraşanları, film yapımcılarını, grupları, dernekleri, sivil toplum kuruluşlarını, laboratuvarları ve her disiplinden diğer paydaşları, bienalin temasını yansıtan iki dakikalık bir video hazırlamaya davet ediyor.

 Açık Çağrı Videoları Nasıl Olmalı?  

“Biz İnsan Mıyız? : Türümüzün Tasarımı : 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl” başlığıyla 3. İstanbul Tasarım Bienali, “insan” ve “tasarım” kavramları arasındaki yakın ilişkiyi inceliyor. Tasarım hep insanın hizmetindeymiş gibi görünse de, asıl iddiası insanı yeniden tasarlamak. Dolayısıyla tasarımın tarihi bir yandan da “insan” anlayışının zamanla evirilmesinin tarihi. Tasarıma dair konuşmak, türümüzün durumu hakkında konuşmak demek. İnsanlar ürettikleri tasarımların etkisiyle köklü değişimler geçirirken tasarım dünyası da bir yandan genişlemeye devam ediyor. Her şeyin tasarlandığı bir devirde yaşıyoruz: Büyük bir özenle şekillendirdiğimiz kişisel görünümümüz ve dijital kimliğimiz, bizi çevreleyen kişisel cihazlar, yeni maddeler, arayüzler, ağlar, sistemler, altyapılar, veriler, kimyasallar, organizmalar ve genetik kodların hepsi tasarlanıyor.

İstanbul Tasarım Bienali

Açık çağrı için gönderilen iki dakikalık videoların bu genel sorunsala ya da bienal teması çerçevesindeki sekiz önermeden bir veya birkaçına odaklanması bekleniyor. 

•    Tasarım daima insanın tasarımıdır
•    İnsan Tasarlayan Canlıdır
•    Türümüz, sonsuz tasarım katmanları arasında durmaktadır 
•    Tasarım, insanın kabiliyet alanını kökten genişletir
•    Tasarım sürekli köklü eşitsizlikler yaratır 
•    Görmezden gelmenin tasarımı bile tasarımdır
•    “İyi tasarım” anesteziktir 
•    Anestezisiz tasarım, insanlığımıza dair önemli sorular sorar 

Açık çağrıda belirtilen şartlara uygun şekilde gönderilen videoların tamamı 3. İstanbul Tasarım Bienali’nin internet sayfasının yanı sıra 22 Ekim 2016 tarihinde açılacak bienal sergisinin özel bölümünde de sunulacak. Uluslararası ve disiplinlerarası bir jüri tarafından değerlendirilecek tüm video projelerinden seçilecek üç tanesi ise bienalin ana sergisinde ve yayınlarında yer alacak. Bu üç videonun başvuru sahipleri bienalin ana katılımcıları arasında yer alacak ve seçilen filmlerin uygun biçimde sergilenmesi için bienalin küratöryel ekibi proje sahiplerine destek olacak. 

Açık çağrı video başvurularıyla ilgili detaylı bilgilere bizinsanmiyiz.iksv.org/acik-cagri/ adresinden ulaşılabilir. Başvuruların en geç 20 Mayıs 2016, saat 18.00’e kadar gönderilmesi gerekiyor. 
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :