3. İstanbul Tasarım Bienali'nin Küratörleri Belli Oldu

mimarizm.com / 27 Mayıs 2015


Mark Wigley ve Beatriz Colomina / foto: Max Zambelli


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 22 Ekim - 4 Aralık 2016 tarihlerinde düzenlenecek 3. İstanbul Tasarım Bienali'nin küratörlüğünü, Princeton Üniversitesi'nde çalışmalar yürüten Beatriz Colomina ile Columbia Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Onursal Dekanı Mark Wigley üstlenecek.


Princeton Üniversitesi'nde çalışmalarını sürdüren mimarlık tarihçisi ve kuramcı Beatriz Colomina , yine aynı üniversitede Medya ve Modernite Programı'nın da kurucu direktörü. Colomina'nın küratörlüğünü yaptığı, "Klipsle/Bas/Katla: Küçük Dergilerin Radikal Mimarisi 196X-197X" sergisi 2006 yılında New York'taki Storefront for Art and Architecture'da açıldı ve o günden bu yana Documenta 12, Londra Mimarlık Derneği ve Montreal'deki Kanada Mimarlık Merkezi dahil, dünya çapında 11 noktada sergilendi.

Küratörlüğünü üstlendiği sergilerden "Playboy Mimarisi 1953-79", NAi Maastricht'te 2012 yılında açıldıktan sonra 2014'te de Frankfurt'taki DAM Alman Mimarlık Müzesi'nde sergilendi. "Radikal Pedagojiler: Disiplin İstikrarsızlığı Zamanında Mimari Eğitim" ise 2013 Lizbon Mimarlık Trienali ile 2014'te Venedik Bienali 14. Uluslararası Mimarlık Sergisi'nde yer aldı.

Mimarlık ve medyaya dair çalışmaları 25'ten fazla dile çevrilen Colomina'nın kitapları arasında "Mimari Manifesto: Mies'in Hayaleti" (2014), "Klipsle/Bas/Katla: Küçük Dergilerin Radikal Mimarisi 196X-197X" (2010), "Ev Hayatı Savaş Halinde" (2007), "Mahremiyet ve Kamusallık: Kitle İletişim Aracı Olarak Modern Mimarlık" (1994, 2011) ile "Cinsellik ve Mekân" (1992) sayılabilir.

Çalışmalarını New York'ta sürdüren Yeni Zelandalı mimarlık tarihçisi, kuramcı ve eleştirmen Mark Wigley , Columbia Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Onursal Dekanı olmasının yanında Mimari, Planlama ve Koruma Bölümü'nde halen dersler veriyor. Wigley, New York'taki MoMA ve Drawing Center, Rotterdam'daki Witte de With ve Montreal'deki Kanada Mimarlık Merkezi'nde çeşitli sergilerin küratörlüğünü yaptı. "Yapıbozum Mimarlığı: Derrida'nın Uğrak Yeri" (1995), "Beyaz Duvarlar, Tasarımcı Giysileri: Modern Mimarlığı Biçimlendirmek" (1995) ve "Constant'ın Yeni Babil'i: Arzunun Hiper-Mimarlığı" (1998) kitaplarını yazan Wigley, "Aktivist Çizim: Constant'ın Yeni Babil'inden Öteye Sitüasyonist Mimarilerin İzinde" (2001) kitabının da Catherine de Zegher ile birlikte eş editörlüğünü üstlendi. Ayrıca, Volume dergisinin kurucuları arasında yer alan Wigley'nin, "Buckminster Fuller A.Ş.: Radyo Çağında Mimarlık" başlıklı yeni kitabı ise yakında piyasaya çıkacak.3. İstanbul Tasarım Bienali'nin, küratörler Beatriz Colomina ve Mark Wigley tarafından belirlenecek kavramsal çerçevesi, 2015'in Aralık ayında düzenlenecek basın toplantısıyla açıklanacak.

Bienalin Danışma Kurulu, Artek genel müdürü Marianne Goebl, Superpool'un kurucusu mimar Selva Gürdoğan, tasarımcı, mimarlık eleştirmeni ve tarihçisi, küratör Gökhan Karakuş, Chicago Sanat Enstitüsü'nde (Art Institute of Chicago) Mimarlık ve Tasarım Bölüm Başkanı ve John H. Bryan küratörü Zoë Ryan ile Vitra Tasarım Vakfı kurucu direktörü ve C.I.R.E.C.A. Domaine de Boisbuchet başkanı Alexander von Vegesack 'tan oluşuyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :