3. İstanbul Tasarım Bienali Milano'da Tanıtıldı

mimarizm.com / 18 Nisan 2016
3. İstanbul Tasarım Bienali, Milano Tasarım Haftası kapsamında 14-15 Nisan tarihlerinde, küratörler Beatriz Colomina ve Mark Wigley’in katıldığı iki özel etkinlikle uluslararası tasarım dünyasına tanıtıldı. 

Milano Tasarım Haftası kapsamında, 14 Nisan Perşembe günü uluslararası tasarım dergisi Abitare tarafından, Jil Sander işbirliğiyle düzenlenen “The Year of Design World Preview 2016-17” başlıklı özel etkinlikte, aralarında İstanbul Tasarım Bienali,  Londra Tasarım Bienali ve Venedik Mimarlık Bienali’nin de yer aldığı, tasarım ve mimarlık alanında dünyanın önde gelen bienal ve trienallerinin sunumları yapıldı.

3. İstanbul Tasarım Bienali farklı sesler için platform sunacak

Etkinlik kapsamında, 3. İstanbul Tasarım Bienali’nin küratörleri Beatriz Colomina ve Mark Wigley, Abitare Tasarım Küratörü Marco Sammicheli moderatörlüğünde bienalin teması üzerine bir söyleşiye katıldı.

Mark Wigley, Beatriz ColominaMarco Sammicheli, Beatriz Colomina, Mark Wigley

Uluslararası medya ve tasarım dünyasından katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği söyleşide, konuşmacılar “tasarım” ve “insan” kavramları arasındaki yakın ilişkiyi ele aldı. Wigley konuşmasında, “BİZ İNSAN MIYIZ?” başlığını taşıyan ve türümüzün 200.000 yıllık tarihine odaklanan bienalin, tasarım alanında farklı sesler ve disiplinler arası yaklaşımlar için çeşitli platformlar sunacağına vurgu yaptı.  

"İstanbul, tasarıma dair güncel soruları sormak için heyecan verici bir yer"

Colomina ve Wigley ayrıca, 15 Nisan Cuma günü Palazzo Clerici’de gerçekleştirilen bağımsız etkinlik ve sergi projesi Atelier Clerici kapsamındaki tasarım paneline katıldı. Üç yıldır aynı mekânda gerçekleştirilen tasarım panelleri serisi, bu yıl da tasarımın yeni biçimleri üzerine çalışan tasarımcı ve kurumları buluşturdu.

1. İstanbul Tasarım Bienali’nin küratörlerinden Joseph Grima ve Ljubljana’daki BIO50 24. Tasarım Bienali’nin küratörü Jan Boelen moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde, 3. İstanbul Tasarım Bienali’nin “BİZ İNSAN MIYIZ?” teması ve tema kapsamındaki, tasarıma dair sekiz önerme, konuşmacılar tarafından detaylı olarak ele alındı.

Clerici AtölyesiPalazzo Clerici'de düzenlenen atölye

Tasarım tarihinin insanlık tarihiyle birlikte başladığına dikkat çeken küratörler Colomina ve Wigley, binlerce yıllık medeniyetin izlerini taşıyan ve tasarım tarihine ışık tutan bir kent olarak İstanbul’un, tasarıma dair güncel soruları sormak için heyecan verici bir yer olduğunu vurguladı. 

Mark Wigley, Beatriz Colomina3. İstanbul Tasarım Bienali küratörleri Mark Wigley ve Beatriz Colomina

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, ENKA Vakfı ve VitrA eş sponsorluğunda düzenlenen 3. İstanbul Tasarım Bienali, “BİZ İNSAN MIYIZ? : TÜRÜMÜZÜN TASARIMI : 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl” başlığıyla, 22 Ekim - 4 Aralık 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek.  

Bienal sergileri, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, DEPO, Studio-X Istanbul ve Bomontiada’da yer alan Alt’ta izlenebilecek. 

3. Tasarım Bienali hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :