Mimarlık Ofisleri İçin Yeni Bir Sosyal Sorumluluk Türü: Teknoloji Bağışçılığı

mimarizm.com / 06 Nisan 2018
Türkiye'nin teknoloji alanındaki ilk bağış bazlı kitle kaynak yaratma platformu olan "ideanest", yeni ve yaratıcı yollarla topluma fayda sağlayacak sosyal sorumluluk projelerine imza atmak ve yenilikçi fikirlerin parçası olmak isteyen mimarlık ofisleri için kurumsal bağış kültürüne sıra dışı bir bakış açısı getiriyor.

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV)’nin 27 yıllık deneyim ve birikimleriyle harmanladığı aracılık modellerinden ideanest, proje sahipleri ile destekçileri buluşturmayı hedefleyen, bir kitlesel kaynak yaratma platformu. ideanest özellikle; teknoloji ve inovasyon tabanlı fikirlerin/projelerin kitleler tarafından desteklenmesinde ve fonlanmasında aracı rol üstleniyor.

Dünyada “crowdfunding” olarak bilinen, küresel bağlamda Kickstarter ve Indiegogo gibi başarılı örneklere sahip ve Türkiye’de Arıkovanı platformu ile aşinalığı günden güne artan bu proje fonlama uygulaması, internet üzerinden açılan kampanyalarla projeleri gerçekleştirmek için gerekli bütçenin toplanmasını sağlıyor. Sistem, sosyal medyanın da oldukça yaygınlaştığı günümüzde, hayallerini gerçekleştirmek isteyen proje sahipleri için yeni bir finansman aracı olarak öne çıkıyor.

Toplanan destekler TTGV tarafından yönetiliyor

ideanest’i benzer platformlardan ayıran özelliği, “bağış odaklı” olması. Dünyada kitlesel fonlama demek, destek olunan projeye yatırım yapmak, hediye ya da ödül almak demek. Ancak TTGV güvencesiyle çalışmalarını sürdüren ideanest, destekçilere böyle bir vaatte bulunmuyor. Yapılan destekleri TTGV’ye bağış olarak kabul ediyor ve proje, bütçe hedefine ulaştığında proje sahibine doğrudan nakdi desteği sunmak yerine; TTGV kontrolünde bütçe kaleminde ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlıyor. Bu bağlamda yalnızca nakdi yardımlarla değil, ayni desteklerle projenin en verimli miktarı harcamasını sağlayarak başarıya ulaştırıyor. Ayrıca kamu yararı gözetmesinden dolayı ideanest, başarıyla fonlanan projeden herhangi bir komisyon kesintisi de yapmıyor.

Mimarlık ofislerine özel avantajlar

Desteklerin ideanest aracılığıyla TTGV bağış havuzuna yapılıyor olması, kurumsal sosyal sorumluluk anlamında çalışmalar yürütmek isteyen mimarlık ofisleri için kurum veya işletme kazancının %5’ine kadar olan bir tutarda, vergiye esas kazançtan düşülebilir şekilde avantaj sağlıyor.

Bağışçıların yaptıkları bağışın nasıl kullanıldığını proje sayfası üzerinden takip edilebilecek şekilde geliştirilen internet sitesi, kitle fonlamaya farklı bir misyon kazandırırken, küçük desteklerle büyük değişimlerin yaratılabilmesini hedefliyor.

İlk projeler başarıyla fonlandı

ideanest’in ilk dönemde fonlamaya açılan 4 projesinden 3’ü bütçe hedefine ulaşmayı başarmış durumda. Lansman projeleriyle %75’lik bir başarı elde eden bu platform, yeni projelerle önümüzdeki günlerde yaratıcı fikirlerin arkasında duracak.

ideanest

Teknik ya da estetik kaygılar nedeniyle toplumda kimi noktaların değişmesi ihtiyacını hissederek değişimin bir parçası olmak isteyen mimarların ve topluma fayda sağlayacak yenilikçi projelerin geliştirilmesi konusunda elini taşın altına koyma cesareti gösteren mimarlık ofislerinin, “teknoloji bağışıyla gerçekleşen yenilikçi fikirler”in platformu ideanest’e göz atması tavsiye olunur.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :