Silahı, Kadınları ve Altını Bir Araya Getiren Bir Takı Tasarımcısı: Ted Noten

mimarizm.com / 01 Mart 2010


Ted Noten, SODA'daki sergi açılışında ziyaretçilerle.

Kendisini "tek bir disiplinin ürünlerine ya da eserlerine adamayan, tanımını izleyicisinin takdirine bırakan bir mekan" olarak tanımlayan Soda, 2010 ile birlikte İstanbul galeri mekanlarına eklemlenmişti. Yer vereceği sanatçıların ve tasarımcıların eserleriyle ya da mekana yaptıkları müdahalelerle kendi dilini oluşturma iddiasındaki bu galeri, 29 Ocak'ta Atelier Ted Noten ile kapılarını açtı.

Çağdaş mücevher tasarımının en provakatif ve önemli isimlerinden biri olan Hollandalı sanatçı Ted Noten'ın Atelier Ted Noten kapsamında ürettiği 19 parçayı içeren sergi, Art Basel'da da sergilenerek oldukça ses getiren işleri bir araya getiriyor.

Ted Noten kuşkusuz en çok akrilik çantaları ile tanınıyor. Yıllardır çalıştığı bir malzeme olan akrilik sayesinde sanatçı objeleri dondurup, sonsuza dek sabitleyebiliyor. Bu arzu nesneleri, nostaljik ve manevi değere sahip objeler, her tür dekoratif ve fonksiyonel işlevlerinden koparılarak sürekli saklanabilecek objelere dönüştürülüyor. Çanta şekline bürünen bu parçalar, yeni bir hayat bularak nesiller boyu saklanabiliyor.


"Lady-K"- Bag nr.4

Noten'ın çanta serisinin en çarpıcı özelliklerinden birini ise, akriliğin içine "saklanmış" olan silahlar oluşturuyor. Noten'ın "Back Up Bag" (Güvenlik Çantası) işi, "kendini savunma konusunda bir metafor" iken "‘Lady-K'- Bag 4/7" ("Lady K" Çantası 4/7) ise, tasarımcının yaşadığı mahalledeki suç oranını düşürmek üzere sokaktan alıp altınla kapladığı 7 adet gerçek silahı barındıran bir serinin parçası olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin Ted Noten, "When I used to be a kid" ("Ben çoçukken") tekerlekli çantasının içine de küçükken dedesinin bahçesindeki kiraz ağaçlarının meyvelerini kuşlardan korumak üzere kullandığı tahta silahı yerleştiriyor.


"Back Up" Bag

Atelier Ted Noten Sergisi, Nişantaşı Şakayık Sokak'ta açılan Soda'da Mart sonuna kadar Pazar hariç her gün saat 10.00-18.00 arası gezilebilir.

Noten diğer işlerine ve Soda'daki sergisine dair görseller için lütfen ilerleyiniz.   >>>>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :