MİM'in Yeni Konuğu Melike Altınışık

mimarizm.com / 27 Ekim 2020
TRT2'de yayınlanan Nevzat Sayın'ın hazırlayıp sunduğu MİM programının 29 Ekim günü yayınlanacak altıncı bölüm konuğu Melike Altınışık.

“MİM"in 6. bölüm konuğu geleceğin mimarlığına doğru uzanan, teknolojik altyapısı yüksek mimarlıkların tasarımcısı olarak Melike Altınışık. Yeni bölüm, 29 Ekim 2020 tarihinde, saat 19:00'da TRT2 ekranlarında izleyici ile buluşacak. 

Konuk Melike Altınışık Kaleminden "MİM"

“Değişim ve dönüşümün çok hızlı yaşandığı günümüzde dün, bugün, yarın arasındakiortak dili oluşturan, zihinlerimizi dolduran imgelere ve her şeye bir mim koymak gerekli. Önemli bularak üstünde durmak, kuşkulanmak, unutmamak için mim koymak!

Jean Baudrillard’a göre, olayların tarih oluşturacak şekilde katılaşması veya yoğunlaşması için “belli bir yavaşlığa” ihtiyaç vardır. Onun hipotezine göre, hızlanmanın akımına kapılan şeyler onlara anlam veren referans alanından savurularak çıkar, fragmanlara, anlamı boşaltılmış bir uzamda dolanıp duran yalıtılmış gerçeklik parçacıklarına dönüşürler.

Nevzat Sayın MİM sohbetleri aracılığıyla tam da bu bağlamda içinde bulunduğumuz zamanda bilginin gücünü farklı şekillerde kullananarak, başka pencerelerden bakabilen, mimarlık üzerine düşünen, üreten zihinleri konuk ederek farklı mimarlıkların sesini toplum ile buluşturmakta.

Durup bir bakmaya, dinlemeye, sorgulamaya, birlikte düşünebilmeye olanak sağlayan bu sohbetler aracılığıyla mimarlık konuşmak başka mimarlıklar hakkında keşifler yapmamıza ve yaşadığımız çevreye yeni gözler ile bakabilmemize olanak sağlamakta. MİM, başka mimarlıklar hakkında farkındalık yaratan önemli bir tartışma zemini."

Yapımcılığını Lacivert Film’ in üstlendiği Bilgi Üniversitesi santralistanbul kampüsü Enerji Müzesi'nde çekimleri gerçekleştirilen, MİM programını Nevzat Sayın hazırlayıp sunuyor. İlk yayının ardından hafta içi devam eden tekrarlarının ardından  TRT İZLE, TRT 2 youtube kanalında ve  TRT Dinle kanalında Podcast olarak da yer alan programın dekoru ise tasarım ürünlerin tedarikçisi olarak 1992 yılından beri tasarım ve mimarı alanında bir Türkiye’de referans noktası olan Mozaik firmasından temin edildi.  

*

Melike Altınışık hakkında

Melike Altınışık Architects - MAA kurucusu olan Melike Altınışık, lisans eğitimini 2003 yılında bölüm birincisi olarak İstanbul Teknik Üniversitesi’nde, yüksek lisans eğitimini ise 2006 yılında Londra’da Architectural Association Design Research Laboratory’de Mimarlık ve Kentsel Tasarım alanında tamamladı. 

Tüm çalışmalarında yenilikçi bir yaklaşım ortaya koymayı ve mimarlık pratiğinin yeni tasarım teknolojileri ile kurduğu ilişkisel düşünce kapasitesini geliştirmeyi hedefleyen Melike Altınışık, İstanbul’da kendi mimarlık pratiği MAA’yı kurmadan önce, 2006 -2013 yılları arasında Londra’da Zaha Hadid Architects bünyesinde çeşitli mimari projelerde uluslararası platformda tecrübe edindi. 

Profesyonel mimarlık  çalışmalarına paralel olarak ulusal ve uluslararası ölçekte çeşitli mimari proje yarışmalarında jürilik yaptı, çeşitli eğitim kurumlarının Yüksek Lisans programlarında mimari stüdyo yürüttü ve misafir konuşmacı olarak yer aldı. 

Tasarımları ile EUROPE 40 under 40, FEIDAD Tasarım Ödülü ve İsviçre Sanat Ödülü gibi birçok prestijli ödül kazanan Altınışık’ın projeleri arasında Istanbul’da yapımı devam eden fütüristik yapıdaki 369m’lik Istanbul TV-Radyo Kulesi projesi ve Güney Kore’nin Seul şehrindeki dünyanın ilk öncü Robot Bilimi Müzesi projesi de yer almakta. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :