MİM'in Bu Hafta Konuğu Arda İnceoğlu

mimarizm.com / 21 Ekim 2020
TRT2'de yayınlanan Nevzat Sayın'ın hazırlayıp sunduğu MİM programının 22 Ekim günü yayınlanacak beşinci bölüm konuğu Arda İnceoğlu.

Temel olarak anlatımını mimarlık üzerine kuran  kültür programı “MİM"in 5. bölüm konuğu mimarlık eğitiminin nitelikli  kurumlarla geliştirilebileceğinin kanıtı olan isim Arda İnceoğlu. MİM’in yeni bölümü MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi'nin kurucu Dekanı Arda İnceoğlu’nun katılımıyla, 22 Ekim 2020 tarihinde, saat 20:00'da TRT2 ekranlarında olacak. 

Yapımcılığını Lacivert Film’in üstlendiği Bilgi Üniversitesi santralistanbul kampüsü Enerji Müzesi'nde çekimleri gerçekleştirilen, MİM programını Nevzat Sayın hazırlayıp sunuyor. İlk yayının ardından hafta içi devam eden tekrarlarının ardından TRT İZLE, TRT 2 youtube kanalında ve TRT Dinle kanalında Podcast olarak da yer alan programın dekoru ise tasarım ürünlerin tedarikçisi olarak 1992 yılından beri tasarım ve mimarı alanında bir Türkiye’de referans noktası olan Mozaik firmasından temin edildi.  

Akademisyen ve Mimar Arda Arda İnceoğlu'nun Gözünden "MİM"

Mimarlık konuşmak; mimarlar olarak ne kendi aramızda ne de kamuoyu ile anlamlı bir şekilde mimarlık üzerine konuşamadığımızı düşünüyorum. Bu durumun genel bir iletişim eksikliğinin ötesinde sonuçları oluyor. Mimarlık düşüncesinin genişlemesi, nitelikli mimarlık üretimin kamuoyu ile paylaşılması mümkün olmuyor. 

Türkiye’de fiziksel çevre ile bitmek tükenmek bilmeyen bir didişmemiz var. Bunun çok karmaşık tarihsel ve sosyolojik nedenleri var muhtemelen. Bu didişme çoğunlukla toplum olarak kendi ürettiğimiz niteliksiz çevreden şikayet etmek düzeyinde oluyor. Haklı tarafları olsa da sürekli şikayet etmek çok olumsuz hatta sakatlayıcı bir ruh hali. Böyle sağlıksız biri durum, üretilen nitelikli bina ve çevrelerin algılanmamasına, nitelikli ile niteliksizin birbirine karışmasına, çevre ile ilgili ülke çapında olmanın ötesinde yerel stratejilerin bile gelişememesine yol açıyor. 

Mimarlık üzerine konuşmak bu kadar karmaşık bir sorunu çözmek için muhtemelen yeterli değil. Ama başlamak için iyi bir nokta. 

*

Arda İnceoğlu Hakkında

Arda İnceoğlu MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi'nin kurucu dekanıdır. 1992 -2013 arasında İTÜ ve NCSU’da çalışmış, Mimari Tasarım Stüdyoları ve Mimarlık Kuramı dersleri vermiştir. MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi'nin Tasarla ve Yap! programının kurucularındandır. Trafo-Mimarlar’ın ortaklarından birisi olarak meslek pratiği çalışmalarında bulunmuştur. Uygulanmış tasarımları arasında Pamukkale Tenis Kulübü, Gümüşlük Müşkülüm Çiftliği ve İTÜ Beylerbeyi İlköğretim okulu sayılabilir. Ödül aldığı yarışmalardan bazıları Göbeklitepe Kazı Alanı Örtüsü Uluslararası Yarışmasında 2.lik; 2005 UIA Kongre Vadisi Yarışmasında 3.lük; Balıkesir Çamlık Tepesi Kentsel Çalışması yarışmasında 1.lik sayılabilir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :