MİM'in Bu Hafta Konuğu Murat Şanal

mimarizm.com / 08 Mart 2021
MİM, Murat Şanal bölümü 08 Mart 2021 tarihinde saat 23.00'de TRT2‘de izleyici ile buluşacak.

MİM‘in 23. Bölümünde Nevzat Sayın, “Teknoloji ve ekoloji ilkelerinin nitelikli yaşama alanlarının üretiminde itici güçler olarak ele alınmasına dayanan bir mimarlık anlayışının temsilcisi olarak” Murat Şanal ile söyleşiyor.

08 Mart 2021 tarihinde, saat 23.00'de TRT2‘de izleyici ile buluşacak bölümün  tekrarları şunlardır: MİM Salı 16:00, MİM Perşembe 8:00

Yapımcılığını Lacivert Film’in üstlendiği Bilgi Üniversitesi santralistanbul kampüsü Enerji Müzesi'nde çekimleri gerçekleştirilen MİM programını Nevzat Sayın hazırlayıp sunuyor. Bölüm yayını ve hafta içi devam eden tekrarlarının ardından TRT İZLE, TRT 2 youtube kanalı ve TRT Dinle kanalında yer alan programın dekoru ise tasarım ürünlerin tedarikçisi olarak 1992 yılından beri tasarım ve mimarı alanında bir Türkiye’de referans noktası olan Mozaik firmasından temin edildi.

 

*

Murat Şanal (AIA, Y.Mimar) Hakkında

Murat Şanal İstanbul’da doğdu ve YTÜ’de mimarlık lisansı (1993) ve UCLA’de mimarlık ve hesaplamalı tasarım yüksek lisansı (1995) derecelerini aldı. İstanbul’da bulunan ve kentsel, sivil mimari, araştırma ile kentsel tasarım konularında uzmanlaşan bilgi temelli mimarlık stüdyosu SANALarc’ın kurucu ortağı. Murat, kendi kentinin karmaşıklığına dair gözlemleri ile Colorado ve Los Angeles’daki ilk mimarlık çalışmaları, tasarımın bireysel ve kolektif değer taşıyan bütüncül ve işbirliğine dayanan bir süreç olduğuna dair vizyonunu güçlendirdi. En son teknolojilerin doğal çevreye sıkı sıkıya bağlı bir yaklaşımla kullanılmasını öne çıkarırken bir yandan yerel zanaatkârların zaman sınırı tanımayan bilgi birikimine kulak veren en son işleri arasında Şişhane Park, Salt Araştırma ve “Pazar- Kurmak” ile BÜ Rasathane Master Planı ve Bomontiada sayılabilir. Murat’ın akademik deneyimleri arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi, YTÜ, Aachen Teknik Üniversitesi ve Kanada Laval Üniversitesi’ndeki stüdyo ve atölyeler yer alıyor.

Nevzat Sayın Hakkında

Nevzat Sayın 1954 yılında, Hatay’da doğdu. 1978 yılında, Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. 1980'e kadar sosyal konutlar üzerine bir yüksek lisans çalışması; 1984'e kadar usta-çırak yöntemiyle okul sonrası mimarlık eğitimi; 1986'ya kadar bilgi/görgü artırma gezileri ile ilgilendi. 1986’da farklı ölçek ve konularda mimarlık hizmeti vermek amacıyla karılımcı bir yönetim ve yürütme anlayışına sahip olan Nevzat Sayın Mimarlık Hizmetleri’ni kurdu.

Mimarlık kariyeri boyunca yurt içinde ve dışında çeşitli sergilere katıldı ve ödüller aldı. 2004'te Düşler Düşünceler İşler, 2015’te Bir Yapı Kitabı, 2019’da son on beş senelik üretimini bir araya getirdiği Düşünceler İşler yayımlandı. NSMH çatısında süren mimarlık çalışmalarının yanı sıra, Türkiye’nin farklı mimarlık okullarındaki eğitim çalışmalarının bir uzantısı olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans Programı kurucu üyesidir. Mimarlık öğrencileri için yaz okulları, seminerler, jüriler, atölye çalışmaları da mimarlık eğitimi ile ilişkisinin önemli parçaları olmaya devam etmektedir. Çalışmalarının önemli bir bölümünü mimarlığa ve sanata dair yazılar, röportajlar, sergiler ve yayınlar oluşturmaktadır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :