MİM'in Bu Hafta Konuğu Cem Sorguç

mimarizm.com / 15 Şubat 2021
Nevzat Sayın'ın hazırlayıp sunduğu MİM'in bu akşam saat 23:00'da TRT2 ekranlarına gelecek bölümünün konuğu CM Mimarlık kurucusu Cem Sorguç.

MİM‘in 20. Bölümünde Nevzat Sayın, kullanıcıların da mimarın da sıkılmadığı süreçler için duygusal beklentilerin ihmâl edilmediği, müzik ve edebiyatla desteklenmiş  mimarlık hikayeleri anlatıcısı olarak Cem Sorguç ile söyleşiyor. MİM Cem Sorguç bölümü 15 Şubat 2021 tarihinde, saat 23.00'de TRT2‘de izleyici ile buluşacak.  

Yapımcılığını Lacivert Film’in üstlendiği Bilgi Üniversitesi santralistanbul kampüsü Enerji Müzesi'nde çekimleri gerçekleştirilen MİM programını Nevzat Sayın hazırlayıp sunuyor. Bölüm yayını ve hafta içi devam eden tekrarlarının ardından TRT İZLE, TRT 2 youtube kanalı ve TRT Dinle kanalında yer alan programın dekoru ise tasarım ürünlerin tedarikçisi olarak 1992 yılından beri tasarım ve mimarı alanında bir Türkiye’de referans noktası olan Mozaik firmasından temin edildi.

 

*

Cem Sorguç Hakkında

1968 yılında doğdu. 1986 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünde başladığı mimarlık eğitimini 1993 yılında tamamladı. 1987-1992 yılları arası yarı zamanlı, 1992-2000 yılları arası ise tam zamanlı olarak proje ve şantiye mimarlığı yaptı. 2000 yılından beri kurucusu olduğu CM Mimarlık bünyesinde mimarlık yapıyor. Mimarlar Odası ve İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD) üyesidir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde halen davetli öğretim görevlisi olan Cem Sorguç, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi mimari yüksek lisans programlarında ve  2017 yılında AURAistanbul (Architectural Urbanizm Reserch Academy)‘de proje yürütücüsü olarak görev aldı. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri 2014 yılı Yapı Dalı Başarı Ödülünün sahibidir. 2016 yılında İstanbul Modern’de “Geç Olmadan Eve Dön” sergisinin küratörlüğü, 2012 yılında Depo Galeri’de “Uzayda Bir Elektrik Hâsıl Oldu” 1960’larda Müzikli Türkiye sergisinin sergi tasarımı ve katkısında bulundu.İz Tv için Gazhaneler”  üzerine bir belgeselin hazırlanıp sunulması ile gene aynı kanalda “Geçmişten Günümüze Yatak” belgeseline katkı sağladı. Dj’lik, gazetelerde ve dergilerde (Express, 1+1, Post-Express, Genç, Roll, İskenderiye Yazıları, Radikal, İstanbul Art News (IAN), XXI, vs. ) müzik, şehir, mekân, mimarlık gibi konularda süreli ve kesintili yazılar yazdı ve zaman zaman yazmaya devam etmekte. Aralıksız 25 yıldır Açık Radyo bünyesinde muhtelif radyo programları yaptı ve yapmaya devam ediyor.

Nevzat Sayın Hakkında

Nevzat Sayın 1954 yılında, Hatay’da doğdu. 1978 yılında, Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. 1980'e kadar sosyal konutlar üzerine bir yüksek lisans çalışması; 1984'e kadar usta-çırak yöntemiyle okul sonrası mimarlık eğitimi; 1986'ya kadar bilgi/görgü artırma gezileri ile ilgilendi. 1986’da farklı ölçek ve konularda mimarlık hizmeti vermek amacıyla karılımcı bir yönetim ve yürütme anlayışına sahip olan Nevzat Sayın Mimarlık Hizmetleri’ni kurdu.

Mimarlık kariyeri boyunca yurt içinde ve dışında çeşitli sergilere katıldı ve ödüller aldı. 2004'te Düşler Düşünceler İşler, 2015’te Bir Yapı Kitabı, 2019’da son on beş senelik üretimini bir araya getirdiği Düşünceler İşler yayımlandı. NSMH çatısında süren mimarlık çalışmalarının yanı sıra, Türkiye’nin farklı mimarlık okullarındaki eğitim çalışmalarının bir uzantısı olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans Programı kurucu üyesidir. Mimarlık öğrencileri için yaz okulları, seminerler, jüriler, atölye çalışmaları da mimarlık eğitimi ile ilişkisinin önemli parçaları olmaya devam etmektedir. Çalışmalarının önemli bir bölümünü mimarlığa ve sanata dair yazılar, röportajlar, sergiler ve yayınlar oluşturmaktadır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :