“MİM"in 15. Bölüm Konuğu Selva Gürdoğan

mimarizm.com / 11 Ocak 2021
Nevzat Sayın'ın hazırlayıp sunduğu MİM'in yeni bölümünün konuğu, 11 Ocak 2021 (bugün) saat 23:00'da Selva Gürdoğan olacak.

MİM‘in 15. Bölüm Konuğu Selva Gürdoğan 11  Ocak 2021 tarihinde, saat 23.00'de TRT2‘de izleyici ile buluşacak. Nevzat Sayın, mimarlığı daha cömert bir hayatın deneyim alanları olarak gören Superpool’un araştırma odaklı çalışmaları üzerine Selva Gürdoğan ile söyleşiyor.

Yapımcılığını Lacivert Film’in üstlendiği Bilgi Üniversitesi santralistanbul kampüsü Enerji Müzesi'nde çekimleri gerçekleştirilen MİM programını Nevzat Sayın hazırlayıp sunuyor. Bölüm yayını ve hafta içi devam eden tekrarlarının ardından TRT İZLE, TRT 2 youtube kanalı ve TRT Dinle kanalında yer alan programın dekoru ise tasarım ürünlerin tedarikçisi olarak 1992 yılından beri tasarım ve mimarı alanında bir Türkiye’de referans noktası olan Mozaik firmasından temin edildi.

 

*

Selva Gürdoğan  Hakkında

Southern California Institute of Architecture’dan mezun oldu. OMA’nın Rotterdam ve New York ofislerinde çalıştı. Araştırma odaklı mimarlık ve tasarım ofisi Superpool’u, Gregers Tang Thomsen ile beraber 2006 yılında, İstanbul’da kurdu. 2013-2019 yılları arasında Columbia Üniversitesi’nin Mimarlık Fakültesi’ne bağlı kent laboratuvarı Studio-X Istanbul’un Thomsen’le birlikte eş-yöneticiliğini yaptı. İstanbul95 programının paydaşlarından biri olan Superpool, İstanbul, İzmir ve Gaziantep’te küçük çocukların kent deneyimini iyileştirecek çalışmalar yürütmektedir. Superpool’un bu program çerçevesinde liderliğini üstlendiği projelerden biri de 2019 yılında, Bernard van Leer Vakfı’nın desteğiyle Kadir Has Üniversitesi Kent ve Çocuk Çalışmaları Yüksek Lisans Programı’nın kurulması olmuştur. Gürdoğan aynı zamanda Architectural Association School of Architecture’da ders vermektedir.

Nevzat Sayın Hakkında

Nevzat Sayın 1954 yılında, Hatay’da doğdu. 1978 yılında, Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. 1980'e kadar sosyal konutlar üzerine bir yüksek lisans çalışması; 1984'e kadar usta-çırak yöntemiyle okul sonrası mimarlık eğitimi; 1986'ya kadar bilgi/görgü artırma gezileri ile ilgilendi. 1986’da farklı ölçek ve konularda mimarlık hizmeti vermek amacıyla karılımcı bir yönetim ve yürütme anlayışına sahip olan Nevzat Sayın Mimarlık Hizmetleri’ni kurdu.

Mimarlık kariyeri boyunca yurt içinde ve dışında çeşitli sergilere katıldı ve ödüller aldı. 2004'te Düşler Düşünceler İşler, 2015’te Bir Yapı Kitabı, 2019’da son on beş senelik üretimini bir araya getirdiği Düşünceler İşler yayımlandı. NSMH çatısında süren mimarlık çalışmalarının yanı sıra, Türkiye’nin farklı mimarlık okullarındaki eğitim çalışmalarının bir uzantısı olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans Programı kurucu üyesidir. Mimarlık öğrencileri için yaz okulları, seminerler, jüriler, atölye çalışmaları da mimarlık eğitimi ile ilişkisinin önemli parçaları olmaya devam etmektedir. Çalışmalarının önemli bir bölümünü mimarlığa ve sanata dair yazılar, röportajlar, sergiler ve yayınlar oluşturmaktadır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :