Van Fuar ve Kültür Merkezi

mimarizm.com / 29 Mart 2017
Bölgenin sert iklimi, Bahadır Kul Mimarlık tarafından tasarlanan Van Fuar ve Kültür Merkezi'nin yapı kabuğunun oluşmasında etken olmuş. Yapı formundaki keskin hatlar, hareketli ve dinamik bir görüntü oluşturmuş.

Proje ile KOBİ’lerin, STK’ların ve öteki kuruluşların tanıtım, eğitim, danışmanlık, pazarlama, sosyal etkinlik, teknik destek, iletişim gibi birçok alandaki faaliyetlerine katkı sağlamak üzere Van ve çevre illerde gereksinime yanıt verebilecek nitelikte bir Fuar ve Kültür Merkezi’nin kurulması planlanmıştır.

Proje kapsamında oluşturulan fiziki mekânda 17 yıldır düzenlenen Van Asya Uluslararası İpek Yolu Turizm, Ticaret ve Sanayi Fuarı, sektörel ayrım gözetilerek ulusal ve uluslararası ihtisas fuarları, yılda en az 12 adet bilimsel toplantı ile kongre ve başka sosyal faaliyetler gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Yapının kütle tasarımı doğadan referans alınarak oluşturulmuştur. Bölgenin sert iklimi yapı kabuğunun oluşmasında etken olmuştur. Yapı formundaki keskin hatlar, hareketli ve dinamik bir görüntü oluşturmuştur.

Yapı strüktüründe, bölgenin zemini ve inşaat süreçlerinin koşulları göz önüne alınarak çelik strüktür tercih edilmiştir. Bu seçim aynı zamanda yapıda geniş mekânların ve hareketli cephenin oluşmasını sağlamıştır. 

Yapı 3 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm olan kapalı kütle, kültür bölümü olarak tanımlanabilir. Yapıya bütün girişlerin bulunduğu ana giriş kütlesidir. Bu mekânda, seminer salonları, konferans alanı, bürolar ve fuaye alanı bulunmaktadır. Fuar alanı olarak tanımlanan büyük hacim, özellikle bölgedeki bütün fuarları kapsayabilecek nitelikte büyüklükler dikkate alınarak planlanmıştır. Üçüncü bölüm olan kapalı kütle, fuar alanına servis veren mekânlardan ve teknik bölümden oluşmaktadır.

Yapının cephesi çelik strüktürün göz önüne serildiği farklı açılarda yüzeylerin kompozisyonundan oluşur. Fuar alanı uzay kafes çelik sistemle geçilmiştir.

Vaziyet Planı

Zemin kat plan

Diagram

Görünüşler

1.Kat plan

YAPI Dergisi’nin 424/ Mart 2017 sayısında yayımlanmıştır. Dergiden daha fazla makale okumak için akıllı telefon ve tabletlerinize derginin dijital uygulamasını ÜCRETSİZ olarak buradan yükleyebilirsiniz.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :