Lesley Lokko 2023 Venedik Mimarlık Bienali’nin Küratörü Oldu

mimarizm.com / 06 Ocak 2022
20 Mayıs - 26 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek Venedik Mimarlık Bienali'nin küratörü Mimar, Akademisyen ve Yazar Lesley Lokko oldu.

Aralık ayında Venedik Bienali Başkanı Roberto Cicutto'nun önderliğinde toplanan Venedik Bienali Yönetim Kurulu, 2023'te düzenlenecek 18. Uluslararası Mimarlık Sergisi'nin küratörlüğünü yapmak üzere Lesley Lokko'yu Mimarlık Bölümü Direktörü olarak atadı.

Akademisyen ve yazar, Ganalı-İskoç Mimar Lesley Lokko, Royal Institute of British Architects (RIBA) tarafından “mimarlık eğitimine olağanüstü katkı” dalında verilen Annie Spink Ödülü’nün 2020 yılındaki sahibi oldu. Gana’nın başkenti Accra’da bağımsız bir yüksek lisans mimarlık enstitüsü olan African Futures Institute’un da kurucusu ve direktörü olan Lokko, geçtiğimiz yıl ise AR Ada Louise Huxtable Mimarlığa Katkı Ödülü’nü kazandı.

Geçtiğimiz otuz yıl boyunca hem mimari hem de edebiyat alanındaki çalışmaları ile “ırk”, kültür ve mekân arasındaki ilişkiye odaklanan Lokko, 2021 yılında Venedik Bienali 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi Uluslararası Jüri üyesiydi.

Başkan Roberto Cicutto, “Lesley Lokko'nun 18. Uluslararası Mimarlık Sergisi'nin küratörü olarak atanması, çağdaş mimarlık ve şehir tartışmalarında kendi konumunu farklı roller aracılığıyla yorumlayabilen uluslararası bir kişiliğin bakış açısını bienale kazandırmanın bir yolu.” diyerek Lokko’nun çağdaş mimarlık dünyasına katkılarını vurguladı.

Lesley Lokko ise, “Yeni bilgi üretim ve kontrol merkezleri ile birlikte, yeni bir dünya düzeni doğuyor. Farklı anlatılara, farklı araçlara ve farklı alan, biçim ve yer dillerine aç yeni izleyiciler de ortaya çıkıyor. Yaşayan hafızadaki en zor ve bölücü iki yıldan sonra, mimarlar dünyaya en iyi yaptığımız şeyi göstermek için eşsiz bir fırsata sahipler: Daha adil ve iyimser bir gelecek hayal etmemize yardımcı olacak iddialı ve yaratıcı fikirler ortaya koymak.” diyerek gelecek bienal için ipuçlarını aktardı.

2023 Venedik Mimarlık Bienali, 20 Mayıs - 26 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Haber La Biennale Di Venezia'dan çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :