2022'de Tamamlanması Beklenen 10 Yapı

mimarizm.com / 05 Ocak 2022
OMA'nın Tayvan'daki Taipei Gösteri Sanatları Merkezi, Studio Gang'ın Arkansas MacArthur Park'taki Arkansas Güzel Sanatlar Müzesi, SANAA'nın Sidney Modern Projesi, Zaha Hadid Architects'in Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Bee'ah Genel Merkezi, 2022'nin en çok tamamlanması beklenen binaları arasında yer alıyor.

© OMA by Chris Stowers

1. Royal College of Art - yeni Battersea South kampüsü, Londra: Herzog & de Meuron

Sanat ve tasarım eğitimi için dünyanın önde gelen kurumlarından olan Royal College of Art'ın (RCA), yeni Battersea South kampüsünün 11 Ocak 2022'de açması bekleniyor. İsviçreli mimarlık stüdyosu Herzog & de Meuron tarafından tasarlanan 16.000 metrekarelik bina, RCA'nın sanat ve tasarımı bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik ile iç içe geçirmeye yönelik akademik vizyonunu somutlaştıran yenilikçi ve tasarım odaklı yeni bir ev olacak.

Battersea Creative Quarter'daki mevcut binaların güneyindeki kentsel bloğu işgal eden kompleks, stüdyolar, atölyeler, laboratuvarlar ve araştırma merkezlerinden oluşan iki birleşik bina olarak tasarlandı.

© Herzog & de Meuron

2. Taipei Gösteri Sanatları Merkezi, Tayvan: OMA

2022 yazında açılması beklenen bir diğer bina olan OMA'nın yeni Taipei Gösteri Sanatları Merkezi, "Asya'nın 2022'deki en önemli kültürel gelişimi" olarak tanımlanıyor. Yapı, merkez küpten yükselen üç tiyatrosu ile farklı ve güçlü bir form ortaya koyuyor. Shilin Gece Pazarı'nın üzerinde yüzen bina, küre şeklindeki bir oditoryumla çağdaş tiyatroların standartlaştırılmış modeline meydan okumayı hedefliyor ve Taipei halkının canlılığını ve açık fikirliliğini yansıtıyor.

© OMA by Chris Stowers

3. Sanat ve Fotoğraf Müzesi (MAP) Bangalore, Hindistan: Mathew & Ghosh Architects

Mathew & Ghosh Architects tasarımı Sanat ve Fotoğraf Müzesi, 2022 baharının sonlarında Bangalore'da açılacak. Beş katlı yeni bina, müzenin kurucusu Abhishek Poddar tarafından bağışlanan 18.000'den fazla esere ev sahipliği yapacak. Müzenin programında multimedya galerisi, koruma laboratuvarı, araştırma laboratuvarı, lobi, oditoryum, heykel kortu, perakende satış mağazaları ve dört galeri yer alıyor. Zemin kotunu kamusal kullanıma açan müze, geniş açıklıkları olan desenli cephesiyle dikkat çekiyor.

4. Arkansas Güzel Sanatlar Müzesi, Amerika: Studio Gang ve SCAPE

Studio Gang mimarlık ofisi ve SCAPE peyzaj mimarlığı ofisinin ortak projesi olan Arkansas Güzel Sanatlar Müzesi ise 2022 sonbaharında kapılarını ziyaretçilerine açacak. Yaklaşık 13.000 metrekarelik alana sahip müze, esnek tiyatro salonlarını, sergi mekanlarını ve eğitim alanlarını içeriyor. Proje aynı zamanda, yeni inşaat ile 1937 ve 2000 yılları arasında inşa edilmiş mevcut yapıların yenilenmesini ve birlikte işleyecek şekilde düzenlenmesini de kapsıyor.

© Studio Gang

5. Orange County Sanat Müzesi, Kaliforniya: Morphosis

Pritzker Ödüllü Thom Mayne'in kurucusu olduğu Morphosis, 8 Ekim 2022'de halka açılacak olan Orange County Sanat Müzesi için Segerstrom Sanat Merkezi'nde kalıcı bir yer tasarladı. Katlanmış, döndürülmüş ve köşeli hacimlerden oluşan yapı, geçici ve kalıcı koleksiyon sergilerine ev sahipliği yapacak galeri boşlukları ile tamamlandı.

Binanın geniş çatı terası kurulumlar, programlar ve etkinlikler için yapılandırılabilir bir esneklik sağlarken üzerinde gezinilebilen lobi atriyumu da performans ve eğitim için dinamik bir mimari alan sunuyor. Binanın önünde ise müzeyi Segerstrom Sanat Merkezi'ne bağlayan büyük bir halka açık merdiven uzanıyor.

© Morphosis

6. Malta Uluslararası Çağdaş Sanat Alanı (MICAS): Ipostudio Architetti

Malta'nın ilk uluslararası çağdaş sanat müzesi, 2022'de Floriana'da açılacak. Malta Uluslararası Çağdaş Sanat Alanı (MICAS) olarak adlandırılan müze, Floransa merkezli mimarlık stüdyosu Ipostudio Architetti tarafından tasarlandı. Merkez, yeni bir programa uyum sağlamak için büyük bir restorasyondan geçen Eski Ospizio tarihi surlarının yerinde inşa ediliyor. Bina dışarıdan tek katlı gibi görünse de içeride asma katlarla büyütülmüş tonozlu duvarlar ve çelik strüktürü ile geniş bir alana yayılıyor.

© MICAS

7. Sidney Modern: SANAA

Pritzker Ödüllü SANAA, 2022’nin sonlarında, şu anda yapım aşamasında olan büyük Sidney Modern genişleme projesinin açılışını yapacak. Mevcut galerinin yanına eklemlenen yeni bina hafif, şeffaf ve çevreye açık olup, Sidney Limanı'na doğru basamaklanan bir dizi pavyon ile alanın topografyasına yanıt veriyor.

© Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa / SANAA

8. The Factory, Manchester: OMA

OMA’nın Manchester'ın kalbinde inşası devam eden The Factory projesinin Aralık 2022'de açılması bekleniyor. 2.000 kişilik oditoryuma sahip bina, dünyanın başka hiçbir yerinde denenmemiş büyük ölçekli sanatsal buluşlara olanak tanıyan ultra esnek alanlar içerecek. 13.000 metrekarelik bina, OMA'nın Birleşik Krallık'taki ilk büyük kamu binası olma özelliği de taşıyor.

© OMA

9. Almere Floriade 2022: MVRDV

Dünyanın en büyük bahçecilik fuarı Almere Floriade 2022 için MVRDV tarafından tasarlanan 600.000 metrekarelik şehir uzantısının açılışı 14 Nisan’da Hollanda'da gerçekleşecek. 2016 yılından bu yana inşası devam eden master plan ile MVRDV, "insanların, bitkilerin ve hayvanların simbiyotik bir dünyasını" nasıl yaratabileceklerini araştırıyor. MVRDV kurucu ortağı Winy Maas tarafından yönetilen proje eğlence, eğitim, dinlenme, çevre, dünya gösteri sahnesi, yeşil motor ve yeşil işletme olmak üzere yedi bölgeye ayrılıyor.

© MVRDV

10. Bee'ah Genel Merkezi, Birleşik Arap Emirlikleri: Zaha Hadid Architects

Zaha Hadid Architects, Orta Doğu'nun lider tam entegre çevre ve atık yönetimi şirketi Bee'ah'ın Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan yeni bir genel merkezini tamamlayacak. Tasarımda çöl manzarası içindeki bir dizi kum tepesinden ipuçları alınarak Genel Merkez binası için iki merkezi “kum tepesini” yaratıldı. Akışkan bir geometri sunan bu kum tepeleri kesişip avlu aracılığıyla birbirine bağlanıyor. Böylece içeride bir “vaha” oluşturarak doğal havalandırmayı artırıyor ve dolaylı güneş ışığının iç mekanlara en üst düzeye alınmasını sağlıyor.

© MIR

Haber WAC'den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :