Kéré’nin 2017 Serpentine Pavyonu Ağaçtan İlham Alıyor

Tuba Tellioğlu Şeren / 22 Şubat 2017
Afrikalı mimar Diébédo Francis Kéré tarafından tasarlanan bu yılın Serpentine Pavyonu, ağaç gölgeliğinden ve ortada yer alan bir şelale fikrinden yola çıkıyor.

Kendi doğduğu yer Burkino Faso, Gando’da ve Berlin’de ofisleri bulunan Kéré, her yaz farklı bir mimarın vizyonunu yansıtan Londra, Kensington Gardens’ta yer alan Serpentine Pavyonu’nun 17’inci versiyonunu tasarlayacak. 

Mimarın tasarımının odağında, ağaç gölgeliğinden esinlenilen açılı ahşap bir çatıyı desteklemek üzere yukarı doğru genişleyen girift bir çelik çerçeve yer alıyor. Güneşli havalarda ziyaretçiler, pavyonun içinde oturarak strüktürün gölgeliğinden faydalanabilecekler. Yağmurlu günlerde ise yağmur suları, toprağın altına gizlenmiş drenaj sistemi tarafından emilmeden önce pavyonun çatı strüktüründeki boşluklardan aşağı doğru süzülerek etkileyici bir şelale efekti yaratacak. Yapı, birer aydınlatma elemanına dönüşecek ahşap duvarlarıyla gece boyunca da yine farklı bir karaktere bürünecek. 

Kéré, sosyal ve sürüdürülebilir mimarlık anlayışıyla ün kazanmış bir mimar. Doğduğu köyde okula gitme şansını yakalayan tek çocuk olduğu için mimar yıllar sonra bu bölgede finansmanını kendi üstlendiği bir ilkokul projesi gerçekleştirmiş.

Pavyon daha önce Peter Zumthor, Frank Gehry, Herzog & de Meuron ve Sou Fujimoto gibi ünlü isimler tarafından tasarlanmıştı. Geçtiğimiz yılın pavyonu ise “Unzipped Wall” temasıyla Danimarkalı mimar Bjarke Ingels’in imzasını taşıyordu. Kéré ilk kez, Richard Rogers, David Adjaye, Obrist ve Peel gibi ünlü mimarların yer aldığı bir jüri tarafından seçildi.  


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :