Favelada Sanat

Tuba Tellioğlu Şeren / 23 Mart 2017
Boa Mistura, kentsel sanat projelerini başlattıkları bölgeye geri dönerek Vila Brâsilandia Favelası’nın ruhunu yansıtan ‘Poesía’ ve ‘Magica’ kelimelerini mahallenin duvarlarına yazdı.

Sanatçı Boa Mistura, São Paulo’nun kuzeyinde yer alan Vila Brâsilandia Favelası’nda 2012 yılında başlattıkları “Luz Nas Vielas” projesini devam ettirmek için bölgeye geri dönmüş. Sokak sanatçısı Mistura, Brâsilandia'da gerçekleştirdikleri bu proje ile kentsel sanatın insanları birbirine bağladığını ve mahalleler arasındaki ilişkileri güçlendirdiğini fark etmiş.

Boa Mistura, 'Back to the Favela', Favela Vila Brâsilandia, São Paulo, 2017

Becos ve Vielas adlı dar sokaklarla başlayan projeye sonradan iki sokak çalışması daha eklenmiş. Brâsilandia Favelası’nın özünü yansıtmayı temel alan çalışma konseptinde, mekansal karmaşıklığı renklerle sadeleştirmek ve anamorfoz kullanarak büyük bir tuval yaratmak amaçlanmış. Duvar yazıları içinse mahallenin günlük yaşamının gerçek birer portresini çizdiği düşünülen ‘Poesía’ ve ‘Magica’ kelimeleri seçilmiş. Zemin ve duvarların boyanmasını gerektiren süreçte, insanlar arasında yeni bağlar kurulmasını sağlayacak iş birlikçi ve katılımcı bir çalışma tarzı benimsenmiş.

Mor ve yeşil renkler üzerinde beliren Poesía ve Magica kelimeleri; düzensiz yapılaşmanın güzelliği, doğal bir biçimde gelişen kent dokusunun büyüsü, komşular arasındaki ilişkilerin yoğunluğunu ve merdivenlerde oynayan çocukların gülüşleri üzerine bir kez daha düşünmemizi sağlıyor… 

Boa Mistura, 'Back to the Favela', Favela Vila Brâsilandia, São Paulo, 2017

Kaynak, Domusweb
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :