Kamusal Farkındalık Yararına Sokağa Küçük Dokunuşlar

mimarizm.com / 30 Mart 2015

"Sokakta Kamusal Farkındalık" mimarlık fakültesi öğrencilerinin doğrudan mekâna dokunduğu, mekânı değiştirdiği interaktif bir çalışma şeklinde kurgulandı ve gerçekleştirildi.Şpo-İst Öğrenci Komisyonu, sokaktaki sorunlara dikkat çekmek ve yeni kamusal alanlar yaratmak amacıyla "Sokakta Kamusal Farkındalık" adlı bir workshop çalışması düzenledi. Mimarlık fakültesi öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen etkinlik, öğrencilerin doğrudan mekâna dokunduğu, mekânı değiştirdiği bir çalışma şeklinde kurgulanarak sokakta interaktif olarak gerçekleştirildi.

Sokaklar, insanların kent ile iletişime geçmesini sağlayan ara yüzlerdir. Fakat bizler, her gün okula, işe giderken mekânı salt hareket amacıyla kullanıyoruz, etrafımızı görmüyoruz ve sokağa dokunmuyoruz. Sokakta Kamusal Farkındalık çalışması bu tekdüzeliği bozarak, öncelikle duraklayıp sokağa bakmayı, sokağı fark etmeyi ve hatta sokağı dönüştürmeyi amaçladı. Bu amaç doğrultusunda çeşitli enstalasyonlar, grafitiler gibi sokak sanatı (street art) unsurları, kentteki bozuk, yıpranmış doku kullanılarak Karaköy ve Galata'da uygulandı. Bu enstalasyonlar mevcut dokuya dikkat çekmek ve yeni kamusal alanlar yaratmak hedefi gözetilerek yerleştirildi.Katılımcı öğrencilerin mevcut dokuya dikkat etmelerini, kentin erişilebilirliğini analiz etmelerini ve kamusal alanların nasıl yaratılacağını düşünmelerini sağlayan workshop, sokakta yürürken karşılaşılan sorunların belirlenip daha sonra bu alanlara enstalasyonlar ve çizimlerin yapıldığı sonuç ürünlerini, bir anlamda alternatif çözüm önerilerini kapsıyor.Workshop aracılığıyla kente dikkat çekmeyi ve farkındalık yaratmayı amaçlayan Şpo-İst Öğrenci Komisyonu, yapılan çalışmaları hem bloğunda yayınlanacağını, hem de MSGSÜ, YTÜ ve İTÜ'de sergileyeceğini duyurdu.Workshop'un sunum ve sergi takvimi ise şöyle:

Sunum: 
1 Nisan 2015, 17:00 MSGSÜ Video Konferans Salonu

Sergi: 
1-8 Nisan 2015, MSGSÜ Mimar Sinan Holü


İstanbul Şehir Plancıları Odası (Şpo-İst) Öğrenci Komisyonu hakkında:

Komisyon, İstanbul'daki farklı üniversitelerde planlama eğitimi alan öğrencileri bir çatı altında toplama amacı güdüyor. Şpo-İst öğrenci, planlamaya ve kente dair güncel sorunları tartışarak "Bizler ne yapabiliriz" sorusuna cevap arıyor. Sene içerisinde çeşitli film gösterimleri ve workshoplar düzenleyen komisyon, daha fazla kente dokunmayı amaçlayan projeler üretmeye devam ediyor. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :