Mural İstanbul Festivali 2016

mimarizm.com / 18 Ağustos 2016
Kadıköy sokaklarının rengârenk duvar resimleriyle süslendiği Mural İstanbul Festivali beşinci yılına girdi. 7 Eylül’e dek sürecek sokak sanatı festivali kapsamında, yerli ve yabancı sanatçılar önceden belirlenmiş mahallelerde çalışmalarını yapacaklar.

2012 yılında Yeldeğirmeni’nde başlayan festivale şimdiye kadar yerli ve yabancı birçok mural sanatçısı katıldı. Boş bina cephelerine yapılan resimlerle Kadıköy’ün sokakları açık hava sergi salonu haline dönüştü ve 25’ten fazla bina cephesi sanatçılar tarafından özgün çalışmalarla renklendirildi. Festival kapsamında yapılan bazı eserler geçtiğimiz yıllarda dünya çapında en iyi mural eserleri listesinde yer aldı.

Fu, Karakolhane Cd.Fu, Karakolhane Cd.

Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği festival, Türkiye’de bina cephelerinin tümüyle boyandığı ilk etkinlik olma özelliğini taşıyor. İlki 2012'de Yeldeğirmeni bölgesinde düzenlenen etkinlik geçen sene Rustam Qubic’in eseriyle başlamış, Wicx, Esk Reyn ve Furkan Nuka Birgün’ün Kadıköy Belediyesi Hasanpaşa Binası üzerine yaptıkları çalışmayla sona ermişti.

Inti, Macit, Erbudak, Sk.2Inti, Macit, Erbudak, Sk.2

7 Eylül’e dek sürecek sokak sanatı festivalinde Arjantin / Buenos Aires’ten gelen Chu, İstanbullu sanatçılar Ares, Lakormis, Tabone ve Eskişehir’den The Writer Material önceden belirlenmiş mahallelerde çalışmalarını yapacaklar. The Writer Material, Kadıköy Belediyesi tarafından Gençlik Sanat Merkezi olarak kullanılmak üzere satın alınarak restore edilen eski Özdemiroğlu Kız Lisesi’nin ahşap binasının yan kısmındaki alana kolektif bir çalışma yapacak. Bu yıl festival bünyesinde şimdiye kadar yapılan çalışmaların yer aldığı bir katalog da hazırlanacak. 

Festivalin bu seneki programı şöyle;

Mural İstanbul Festivali

17-22 Ağustos
Chu - Rasimpaşa Mahallesi, Halitağa Caddesi, No: 57

25-31 Ağustos
Ares - Acıbadem Mahallesi, Bedrettin Sokak, No:5

29 Ağustos - 4 Eylül
Lakormis - Osmanağa Mahallesi, Hasırcı Sokak, No:20

1-3 Eylül
Tabone - Bölge henüz belirtilmemiş.

1-7 Eylül
The Writer Material - Kadıköy Belediyesi Gençlik ve Sanat Merkezi, Hasanpaşa Mahallesi, Nazifbey Sokak, No:18


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :