Ergün Mimarlık Cityscape Awards 2018’de Finalist Oldu

mimarizm.com / 11 Eylül 2018
Ergün Mimarlık, Atlaspark AVM ve Mermerler Plaza projeleriyle Cityscape Awards 2018’de iki ayrı kategoride finalist oldu.

fotoğraflar: Cemal Emden

1995'ten bu yana farklı ölçeklerde mimari ve iç mimari projelere imza atan Ergün Mimarlık, dünyanın en önemli gayrimenkul ve mimarlık buluşmalarından Cityscape Global kapsamında düzenlenen Cityscape Awards 2018’de iki projesiyle finalist olarak seçildi. Ofis; bu yıl 16’ncı kez gerçekleştirilen ödül programının ‘Retail Project Award’ kategorisinde 2015 yılında hizmete açılan Atlaspark AVM, ‘Commercial Project Award’ kategorisinde ise inşaatı 2016 yılında tamamlanan Mermerler Plaza ile yarışacak.

Gayrimenkul ve mimarlık sektörünü 2 – 4 Ekim tarihleri arasında Dubai’de bir araya getirecek olan Cityscape Fuarı kapsamında düzenlenen Cityscape Awards 2018’de, çeşitli kategorilerde projeler ve inşa edilmiş yapılar yarışacak. Finale kalan projeler 30 Eylül'de mimar ve işveren tarafından yapılacak sunumlar ile uluslararası jürinin karşısına çıkacak ve ödüller 2 Ekim'de InterContinental Dubai Festival City’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Finale kalan projeler Cityscape Global sergisinde uluslararası yatırımcı ve mimarların ziyaretine açık olacak.

Atlaspark AVM

Sultanbeyli'de inşa edilen AVM'nin en önemli ayırt edici özelliklerinden birisi hem TEM çevre yolu üzerinde, hem de Sultanbeyli'nin merkezi sayılabilecek, cadde üzeri ticaret yaşantısının bir hayli geliştiği bir bölgede yer almasıdır. Fatih Caddesi gibi bölge için önemli bir ticari aksın üzerinde olması ise proje tasarımını etkileyen önemli unsurlardan biridir. Bina tüm ofis ve AVM girişlerini bu caddeden almaktadır.

Atlaspark AVM, Ergün Mimarlık

Fatih Caddesi cephesindeki dükkanlar, zeminde caddedeki alışveriş aktivitesini sürdürmek için, istenirse dışarıdan kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Üst kotlarda, güneye ve caddeye yönlendirilmiş açık terasların ve yüksek ofis binasındaki kat bahçelerinin de varlığıyla bu cephede bir yaşantı kurgulanarak, caddedeki insan hareketinin ve ticari işleyişin sürekliliğinin sağlanması hedeflenmiştir. Yapı iki masif blok olarak ele alınmıştır. İki blok arasında kalan cam kısım girinti şeklinde geri çekilerek, Fatih Caddesi tarafında tanımlanan yaya hareketi sürekliliğinin ve yaşantının binanı içine doğru sokulmasını ve bu alanda üzeri saçakla örtülü kamusal bir meydan oluşturulmasını sağlamaktadır.

Mermerler Plaza

Mermerler Plaza, mimari karakterini ve yerleşim ilkelerini, çevredeki yapı ve yol örüntüsünü ön planda tutarak oluşturan bir ofis yapısıdır. Anadolu yakasının en önemli ticaret merkezlerinden Kozyatağı'nda, E-5 Otoyolu ile Bayar Caddesi’nin arasında yer almaktadır. Yapı, iki kademeli olarak çözümlenmiştir. Bayar Caddesi tarafındaki blok, caddenin ortalama yüksekliğine uyacak şekilde alçak tutulmuştur.

Mermerler Plaza, Ergün Mimarlık

E5 tarafında ise yakın çevredeki benzer örnekleri de göz önünde bulundurularak bina yükselmektedir. Zeminde ise yüksek yapı iki kat yüksekliğinde boşaltılarak, Bayar Caddesi'ndeki yaya sirkülasyonunu ve ticari potansiyeli yan yol ile birleştiren bir pasaj oluşturulmuştur. Leed Gold setrifikalı bina, kat bahçeleri kullanılarak yatayda ve düşeyde parçalanmış, farklı malzeme kullanımıyla ayrıştırılmış kütlelerin kompozisyonu şeklinde ele alınmıştır. Bu yöntem, ölçek konusunda yapının çevreye uyum sağlamasında esneklik sağlamaktadır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :