Emek Sineması Aslına Uygun Mu Restore Edildi?

mimarizm.com / 12 Ocak 2016
Uzun süredir tartışmalı restorasyon süreciyle gündemde olan Emek Sineması ile ilgili tanıtım faaliyetleri sürerken bir yandan da projeye yönelik eleştiriler artarak devam ediyor.

Cercle d’Orient binası geçirdiği restorasyon projeleri ve inşai faaliyetlerden sonra 'Yeni nesil bir yaşam merkezi: Grand Pera'ya dönüştü. Proje dahilinde Mart 2016'da kullanıma açılması planlanan Emek Sineması'nın yeni halinden de görseller ile birlikte tanıtım metni paylaşıldı:

"İstiklal Caddesi’ndeki Grand Pera projesi kapsamında, tüm resmi kurum ve kuruluşların bilgi, izin ve onayları dahilinde, iç bezemeleri renove edilerek, inşa edildiği dönemin mimari özelliklerine uygun şekilde yeni mekânına taşınan Emek Sineması, sinemaseverlerle buluşmak için gün sayıyor. Güneş ışığı alan, 11 metre yüksekliğinde cam tavanlı, Haliç ve Beyoğlu manzaralı 1.250 m2’lik fuaye alanına sahip 600 kişilik Emek Sineması; 800 kişilik 8 yeni sinema salonu ve 150 kişilik teleskopik oturma düzenine sahip tiyatro salonuyla birlikte, tüm ihtişamıyla Grand Pera’nın en üst katında, Mart 2016’da kapılarını açacak. Grand Pera, toplamda 1.550 kişiye ulaşan koltuk kapasitesiyle sinemaseverlerin ve kültür-sanat tutkunlarının vazgeçilmez mekanlarından biri olacak. Sinema sunum teknikleri açısından en yüksek teknolojik donanıma sahip olacak Emek ve 8 sinema salonunun yönetimini, yenilikçi bir anlayışla hizmet vermeyi hedefleyen, yeni sinema işletmesi Cinemo üstlenecek. Ticari anlamda Grand Pera’ya entegre olan Cinemo, Emek başta olmak üzere sinema kompleksinin sürdürülebilirliğine zemin yaratacak. Projenin kültürel faaliyetlerinde söz sahibi olacak Yedi Sanat ve Kültür Vakfı desteğiyle, yönetmen haftaları, özel gösterimler, ödüllü film ve yönetmenler gibi projelere de salonlarını açacak Cinemo, üstün teknolojik altyapısıyla, Beyoğlu’nu yeniden sinemanın cazibe merkezi haline getirecek.

'Emek Sineması, sahne performanslarına da ev sahipliği yapacak...'
Yeni mekanında, misafirlerinin konforunu, sağlığını ve güvenliğini ön plana alan Emek Sineması ayrıca sahne performanslarına da ev sahipliği yapacak. Emek Sineması, ihtiyaç durumunda, fonksiyonel sahnesiyle birlikte her türlü ses ve ışık sistemi için uygun teknik altyapıyı sunacak. Emek sahnesinde ayrıca, kulis alanı da yer alacak. Modern teknolojiyle donatılmış Emek, özel ses yalıtımlı, akustik kontrollü salonuyla ziyaretçilerini ağırlayacak. Emek’le birlikte hizmet verecek yeni salonlar, yeni nesil üç boyutlu ses teknolojisi Dolby Atmos, 4K sinema projeksiyonu ve 3D deneyimi gibi özellikleriyle sinema dünyasına yeni bir soluk getirecek. 

'Yeni mekânındaki Emek ile sinema yeniden…'
Çağdaş güvenlik ve mimarlık standartları doğrultusunda, gelecek nesillere hizmet verebilecek niteliğe kavuşturulan Emek Sineması’nın taşıma çalışmaları, 1924 yılındaki orijinal projeye uygun olarak gerçekleştirildi. Emek Sineması’nın, Topkapı Müzesi’nin restorasyonunda görev alan uzman ekip tarafından numaralandırılarak yerinden sökülen duvar ve tavan bezemeleri, atölyede konservasyon ve restorasyondan geçirildikten sonra orijinal yerlerine yerleştirildi. Temel kaygısı güvenlik, hijyen, estetik ve tarihi dokuya saygı olan çalışmalarla, Emek Sineması’nda daha önce problem teşkil eden deprem güvenliği, yangın ve acil çıkış gibi kritik zorunluluklar yerine getirildi; geniş fuaye alanı, izleyici konforu, teknolojik yeterlilikler gibi temel ihtiyaçlar karşılandı."

İnisiyatif ise yapılanların restorasyon değil yıkım olduğu görüşünde...

Emek Bizim İstanbul Bizim İnisiyatifi'nden Enis Köstepen ise Mecmua programında konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Projeyle ilgili yanıltıcı bilgilerle tanıtım çalışmaları yürütüldüğünü belirten Köstepen, 'Bütün bu yıkım süreci olmamış, Emek Sineması sanki yerinde bir restorasyona tabi tutulmuş gibi gösteriyorlar' dedi.

Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ve Prof. Dr. Cevat Erder'in konuyla ilgili görüşleri için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :