Emek Bizim’den Grand Pera Yalnızlığı Belgeseli

mimarizm.com / 08 Eylül 2017
Emek Bizim İstanbul Bizim inisiyatifi, Grand Pera AVM’yi anlatan kısa bir belgesel yayınlandı. "Grand Pera Yalnızlığı" adlı belgeselde, Emek Sineması’nı yerle bir etmesiyle ünlenen Grand Pera AVM, inisiyatifin kendi deyimiyle “toplumsuz gerçekçi” bir üslupla, kat kat, kolon kolon resmediliyor.

Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi belgeselinde, çok sayıda insanın sinemanın yıkımına karşı yapılan eylemlerde kaydettiği görüntüleri bir araya getiren Emek Bizim İstanbul Bizim inisiyatifi, bu kez Grand Pera AVM’ye yönelik boykotun arkasında durarak çok küçük bir ekiple çalıştı.

AVM’ye sadece “sanat ve politika için” girdiklerini söyleyen inisiyatif, belgeselin boykotun ne kadar anlamlı olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek, basınla çekim sürecine dair bir not paylaştı.

Emek Bizim’in basın açıklaması şöyle: 

"Grand Pera AVM’ye girdiğimizde insandan çok insan imajları ve balmumundan insan replikalarıyla karşılaştık. İçerde çok az sayıda insan vardı, onlar da duvarların ve kolonların ardında kaybolup duruyorlardı. Belgeselde ister istemez ‘toplumsuz gerçekçi’ bir tarz oluştu. Filmde yürüyen insandan çok yürüyen merdiven görünmesi de bu yüzden. 

Grand Pera Yalnızlığı

Grand Pera Yalnızlığı

AVM’deki dükkanların çoğu kiralanmamış bile, binanın yarısı da zaten inşaat hâlinde duruyor. Yukardaki sinema kompleksi de tenha. Herhalde bu sekiz salonun tümünün aylık seyirci sayısı, “kimse gitmiyor”, “koltukları yağlı” gibi bahanelerle yıktıkları Emek Sineması’nınkini geçmez. Salonlar boş, dükkanlar boş ya da zaten yok. Mağaza çalışanlarının sayısı müşterilerden daha fazla muhtemelen. Müşteri diye çektiğimiz insanların bir kısmının, yapacak iş yok diye AVM’de dolanan mağaza çalışanları olma ihtimali yüksek. Dolayısıyla bu belgesel yanıltıcı olabilir; müşterileri fazla göstermiş olabiliriz. Eğer öyleyse, mekân sahipleri kusura bakmasınlar, montajdır deyip geçsinler. 

Grand Pera Yalnızlığı

Beşinci katta yaptıkları çakma Emek’te çekim yapamadık, kapalıydı. Çekseydik de kurguya eklemezdik. Bu film insan yalnızlığını anlattığı için bir sinema salonu mumyasının yalnızlığı filme yakışmazdı. Şu hâliyle Grand Pera AVM, sırf Emek Sineması’nı yıkmak için tasarlanmış bir işgüzârlık timsali gibi duruyor. Metreküp israfı. İçinde in cin top oynuyor. Bir de malumunuz olan bir hayalet var tabii. Zaman hızla akıp gidiyor, her şey unutuluyor. Bu alışveriş mabetleri önce ıssızlaşacak, sonra teker teker yıkılacak! Grand Pera AVM yıkılmadan tarihe not düşelim istedik."


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :