Danimarka’da Uluslararası Bir İklim Merkezi

mimarizm.com / 13 Temmuz 2021
3XN ve SLA, Danimarka'nın Lemvig kentinde liman kasabasının tekne yapım tarihinden etkilenen dalgalı ahşap bir cepheye sahip uluslararası bir iklim merkezi tasarımını tamamladı.

Fotoğraflar: Adam Mork

İklim, fırtına ve su araştırmaları için bir merkez olarak tasarlanan Klimatorium’un mimari konsepti sadeliğe odaklanıyor. Rüstik ancak çağdaş bir estetik elde etmek için ahşap, beton ve çelik malzeme paletine yer veriliyor. İki katlı yapı, liman bölgesindeki mevcut binaların ölçeğine cevap veriyor ve ofisler, toplantı odaları, ortak alanlar ve halka açık bir kafe ve sergi alanını barındırıyor.

Cepheye oyulmuş dalga benzeri form, yapıya karakterini kazandırıyor. Bu özellik için tasarım kararları Lemvig'in geleneksel balıkçı tekneleri incelerek alındı. Form, ana girişi işaret ederken aynı zaman da liman bölgesi için de simge değeri taşıyor.

Kavisli iç bükey yüzey, bank olarak kullanılabilecek bir dizi ahşap basamak içeriyor. Bu basamaklar, binayı doğrudan gelen güneş ışınlarından koruyan siyah lekeli ahşap çıtalarla kontrast oluşturan doğal bir ahşap kaplamaya sahip.

Zemin kotunda cepheler, yapının liman manzarasına açılmasına aracılık eden geniş cam yüzeylerle oluşturuldu. Bu şeffaflık yapının davetkar bir his yaratmasını da sağlıyor.

Peyzaj tasarımını üstlenen SLA, yapının çevre düzenlemesi için ortam koşullarını baz alarak gelecekteki olası sel baskınlarından korunmak için yükseltilen limana entegre bir proje gerçekleştirdi. Denize erişimi engelleyen bir bariyer oluşturmak yerine su kenarında eğlence veya etkinliklere ev sahipliği yapmak için kullanılabilecek ahşap bir iskele tasarlandı.

Ziyaretçilere Klimatorium projesinin çıkış fikrini anlatan İklim Koridoru adlı bir alan da yapının çevresinde kendi mikro iklimini kuruyor. Bu alan, kentleri iklime duyarlı ve dayanıklı hale getirmek için doğaya dayalı tasarımı kullanmanın yollarını gösterirken yepyeni doğa deneyimleri ve etkinlikleri katmanı eklemek için kullanılıyor.

Site genelinde kullanılan yeşillik, kıyı ortamlarında gelişen yerli türlerden oluşuyor. Mevcut ağaçlar ise su oyun alanı, parkurlar ve çok amaçlı bir spor sahasının yanı sıra Kopenhag tasarım stüdyosu EFFEKT tarafından 2013 yılında oluşturulan bir kaykay parkını kısmen korumak için kullanılıyor.

Haber dezeen’den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :