Geri Dönüştürülmüş Hayal Serisi

mimarizm.com / 30 Haziran 2021
Douglas & Company'nin Pipe Dream serisi, atık malzemeler kullanılarak üretilen bank, tabure gibi ürünleri içeren mobilya koleksiyonundan meydana geliyor.

Fotoğraflar: Hayden Phipps © Thefourth

Douglas & Company'nin Pipe Dream Koleksiyonu, lamine ahşap (CLT) ve deri dokunuşuyla tamamlanan yüksek yoğunluklu yonga köpüğü ile oluşturuldu. Basit geometrik şekiller ile tek tip ahşap ve köpük katmanlarını istifleyerek kurgulanan ürünler yalın tasarımlarıyla malzeme katmanlarını da göz önüne seriyor.

Tasarımcı Liani Douglas, koleksiyonun bir hayalden esinlenerek adlandırıldığını belirtiyor. Tasarımın başında bu üretim modelini bir hayal olarak gördüklerini fakat belirsizliği ortadan kaldırmak için attıkları adımlarla ortaya çıkardıkları gerçekliğin dönüştürücü gücüne dikkat çekiyor. Koleksiyonun formu da bu düşüncelerle belirleniyor; yalın geometrik çizgiler ve kıvrımlar oyuncu bir duruma gönderme yapıyor.

Tasarım, yakın zamanda tamamlanan bir inşaat projesinden arta kalan CLT, talaş köpüğü gibi elemanların yeniden kullanımı için bir alan açıyor. Dikey katmanlar halinde yüksek basınçlı yapıştırılmış 20-40 mm ahşap levhalardan oluşan CLT, paneller için kullanılan iğne yapraklı yumuşak ağaçlara inanılmaz bir dayanım ve yapısal kapasite sağlıyor.

Haber designboom’dan çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :