Frank Gehry’den Geometrik Kule

mimarizm.com / 06 Temmuz 2021
Luma Arles Sanat Merkezi içinde bulunan Frank Gehry tasarımı The Tower, ilhamını Van Gogh’un Yıldızlı Gece tablosundan, Antik Roma eserlerinden ve bölgedeki sarp kayalıklardan alan fütürist yaklaşımıyla Arles’in tarihi silueti içinde dikkat çekici bir biçimde yükseliyor.

Fotoğraflar: Iwan Baan

Geçtiğimiz hafta ziyarete açılan sanat merkezi, Arles’in eski sanayi bölgesi olan Parc des Ateliers kampüsünde, geleceğin sanatçılarını ve yeniliklerini bir araya getiren yaratıcı kampüs oluşturma fikriyle şekillendi.

Kampüsün odak noktası olan “The Tower”, galerilerle birlikte arşiv, kütüphane, ofis ve konferans alanlarına ev sahipliği yapıyor. Toplam 15.000 metrekarelik kapalı alana sahip geometrik kule, tasarımını vurgulayan ve yapıya etkileyici görünümünü kazandıran 11.000 paslanmaz çelik panel ile kaplı. Frank Gehry, cephe yüzeyini görünür modüllere ayırma yönteminin, “resimsel bina” fikrini güçlendirdiği için binanın yüzey gelişiminde önemli bir tema haline geldiğini belirtiyor. Tasarım, bir yüzey boyunca ayrık öğelerin hareketini yakalamayı amaçlıyor.

Kule, silindir biçiminde bir cam bazanın üzerinde yükseliyor ve Gehry bu bölümün, ölçeği ve net geometrisi ile Arles'ın temelini oluşturan Antik Roma planlama etkilerini yansıttığının altını çiziyor. Bu şeffaf ve gözenekli baza, çevredeki endüstriyel mirasa doğru açılıyor ve ziyaretçileri Arles'in tarihi merkezine doğru yönlendiriyor.

Kampüste New York merkezli Selldorf Architects tarafından yenilenen bir dizi endüstriyel bina da Frank Gehry tasarımı merkez parçaya eşlik ediyor.

Haber dezeen’den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :