Çocuklarla Kent, Hafıza ve Hayaller Üzerine

Amber Eroyan / 17 Temmuz 2017
Kent ve Çocuk ekibi, 'Biriktirilmiş Mekanlar: Çocukluğun ve Hafızanın Kentleri' projesinin ilk durağında Erivan'a konuk oldu. Çocukları kendi kentlerini tasarlamaya teşvik eden atölye çalışmasında katılımcılar, 'Kent Meditasyonu' yöntemi ile kurdukları hayalleri sahneye taşıdılar.

"Biriktirilmiş Mekanlar: Çocukluğun ve Hafızanın Kentleri" isimli yeni ve uzun soluklu bir projeye başlayan Kent ve Çocuk ekibi, projenin ilk durağı olarak Ermenistan'ın başkenti Erivan'da iki çocuk atölyesi düzenledi. 

Erivan'daki atölyede 'Kent Meditasyonu' adını verdikleri yeni bir formattan faydalanan Kent ve Çocuk ekibi, ilk aşamada kentin imgelerinden ve seslerinden bir kolaj hazırladı. Gözlerini kapatıp kentin seslerini dinleyen ve hayaller kuran atölye katılımcıları, daha sonra kurdukları hayalleri anlattı ve performe etti. Atölyenin ikinci yarısında ise, görsellerden seçilen detaylar ile tahmin oyunu oynandı. 

Kent ve Çocuk, Erivan

Kent ve Çocuk, Erivan

Gizem Kıygı, Başak İncekara ve Çiğdem Furtuna'dan oluşan Kent ve Çocuk ekibine, fotoğrafları ve görsel çalışmaları ile mimar-şehir plancısı İbrahim Özvariş de eşlik etti.

Archi-Walkie rehberliğinde Erivan'ın katmanlarını keşfe çıkan ekip, kentin imgelerine ve temsillerine dair ayrıntılı bilgiler topladı. Özvariş'in Erivan ve Gümrü'de çektiği karelerden oluşan seçkiyi Karanlık Oda bölümümüzden ziyaret edebilirsiniz.

Erivan-Gümrü, İbrahim Özvariş

Erivan-Gümrü, İbrahim Özvariş

Erivan-Gümrü, İbrahim Özvariş İbrahim Özvariş'in objektifinden Erivan ve Gümrü.

Kent ve Çocuk topluluğu tarafından düzenlenen "Biriktirilmiş Mekanlar: Çocukluğun ve Hafızanın Kentleri" atölyelerinin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiz. 

Bu gezi, Hrant Dink Vakfı'nın Eurasia Partnership Foundation ve Gümrü Youth Initiative Centre işbirliğiyle gerçekleştirdiği Seyahat Fonu ile desteklenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :