Çocuklar İçin “Mimari”

Tuba Tellioğlu Şeren / 07 Mart 2016
Çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimlerinde; yaratıcılığı arttıran, eğlenceli ortamların rolü büyük. Miniklerin renkli dünyasını ve mutluluğunu ön plana alan, akıllıca çözümlenmiş mimari projeden birkaçını derledik.

Çocukların erken yaşta “iyi tasarım” hakkında fikir edinmelerini sağlamak; insanın daha iyi yaşamasına hizmet eden tasarım ve mimariyi çocuklara sevdirmek hepimizin görevi. Çocukların sıkça vakit geçirdiği kreş, oyun parkı ve anaokulu gibi açık ve kapalı mekanların tasarımı da bu nedenle büyük önem kazanıyor. Çünkü çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimlerinde; yaratıcılığı arttıran, eğlenceli ortamların rolü büyük. İşte miniklerin renkli dünyasını ve mutluluğunu ön plana alan, akıllıca çözümlenmiş  mimari projeden birkaçı.

Saint Jean Okulları
Fransa Strasbourg’ta yer alan Saint Jean Okulları projesinin tasarımı Dominique Coulon & associés’e ait. Okulun giriş katında akışkan, sıcak ve davetkar bir görünüm yaratmak için mimarlar yuvarlak hatlı, dinamik ve eğlenceli formlar kullanmayı tercih etmişler. Oyun alanının mağara görünümündeki eğimli duvarları, düzenin hakim olduğu sınıf atmosferiyle tezat oluşturarak çocuklar için rahatlatıcı bir atmosfer yaratıyor.

Fotoğraflar © David Romero-Uzeda

Dongcheon Dong J. One Oyun Merkezi
Shin Architects tarafından tasarlanan Dongcheon Dong J. One oyun merkezi, 300 m2’lik bir alana yayılıyor. Kore’de yer alan kapalı çoçuk oyun alanı, 3 kattan oluşuyor. 

Fotoğraflar © Rohspace
 

Oyun Evi
Bangkok menşeili mimarlık ofisi Onion tarafından tasarlanan Thailand’daki bu sahil evi projesinin en sıra dışı bölümü, çocuklara özel yaratılan oyun alanı. Evin tam ortasında yer alan oyun alanında, katlar arasına yerleştirilen esnek ağlar sayesinde en üst kattan en alt kata kadar inip çıkılabiliyor.

Fotoğraflar © Wison Tungthunya

Beiersdorf Kreşi 
Kadawittfeldarchitektur tarafından tasarlanan Beiersdorf Kreşi, Hamburg’da bulunan Beiersdorf AG merkez ofisi arazi içinde yer alıyor. Şirketin eczacılık geçmişinden ilham alınarak tasarlanan kreşin ana binası, bir ecza dolabı soyutlamasını andırıyor.

Fotoğraflar Werner Huthmacher izniyle

Kindo Çocuk Mağazası
Meksikalı çocuk giyim mağazası Kindo’nun çarpıcı iç mekan tasarımı Anagrama mimarlık ofisine ait. Üzerine devasa boyutta renkli boncukların yerleştirildiği pastel ya da neon renkli borular mağazanın askı sistemini ikiye katlamış. Renk ve şekillerle postmodernist bir havaya sahip olan Anagrama’nın tasarladığı bu mağaza, çocuklar kadar yetişkinlere de hitap ediyor.

 Fotoğraflar Anagrama izniyle 

"Yenilebilir" Okul Bahçesi
WORKac tasarım stüdyosu, New York’un ilk “Yenilebilir Okul Bahçesi”ni tasarladı. Bir okulun park alanı için düşünülen “Edible Schoolyard” projesi; taşınabilir bir sera, bir mutfak sınıf ve organik bahçeden oluşuyor. Seranın içinde ayrıca bir tavuk kümesi, güneş panelleri ve yağmur suyunu damıtan ekolojik bir su arıtma sistemi bulunuyor.

 Fotoğraflar © Iwan Baan

Bu haber yellowtrace’den derlenmiştir.   
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • yüksel kocatürk 6 yıl önce Alışveriş merkezimiz içinde özel tasarım çoçuk oyun alanı yapmak istiyoruz. Bu konuda destek ve yönlendirmeleriniz olursa seviniriz. tel . 0532 768 1412
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :