Çocuklar için Eğlenceli 16 Mimarlık Kitabı

Tuba Tellioğlu Şeren / 05 Ocak 2017
Mimarlık sanatının çağlar boyunca yarattığı en güzel eserlerden üç boyutlu modellemeye, Küçük Prens'le çizim alıştırmalarından Mimar Sinan'la girişilen maceralara, eğlendirirken öğreten bu renkli çocuk kitapları dizisine mutlaka göz atın...

*   *   *

Çocuk ve Mimarlık
Çocuklar İçin Mimari Tasarım ve Öğretim Programı

Çocuklar için mimarî tasarım ve öğretim programı anaokulundan lise çağına kadar olan çocuklara, öğretmenlere, ebeveynlere ve okul yöneticilerine, tasarıma ve mimarlığa ilişkin bilgi ve beceri kazandırarak onları içinde bulundukları eğitim mekânlarını kendilerinin tasarlayabildiği, içinde yaşadıkları kültürel ve doğal dünyaya duyarlı bireyler haline getirmeyi sağlayan disiplinler arası bir programdır. Program görsel düşünme yoluyla öğrenme, problem çözmede yaratıcı seçenekler üretme ve iletişim becerilerinin gelişimini desteklemektedir. Kitap hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Hareketli İnşaat

Hareketli Kitaplar çocukların boyut algılarını, el göz koordinasyonlarını ve çevreyle bağlantı kurma yeteneklerini geliştirmek amacıyla hazırlanmıştır. Çocuğunuzun elinden düşürmeyeceği Hareketli Kitaplar serisi hem çok eğlenceli hem de çok dayanıklı. Kitap hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın. 

Çocuklar İçin Şantiye Günlüğü

Bir çocuğun, ailece yaşayacakları evin bir mimar tarafından tasarlanması ve ardından inşa edilmesi sürecini ayrıntılarla, adım adım anlattığı kitabın yazarlarından Rolf Toyka, okurları bu eğlenceli ve öğretici sürece katılmaya şu sözlerle davet ediyor: “Şantiye heyecan verici bir yerdir. Çevrede, kazı makinesi, beton karıştırıcı ve harıl harıl çalışan işçiler vardır. Daha önce herkes mutlaka bir şantiyenin önünde durup inşaat çalışmalarını izlemiştir. ‘İnşaat alanına girmek tehlikeli ve yasaktır!’ yazısını görünce belki de öfkeye kapılmıştır. Ne yazık ki bütün o aletlerin ve makinelerin arasında dolaşmak gerçekten de tehlikelidir. İşte bu yüzden bu kitabı hazırladık! Bu kitapla gerçek bir şantiyeye giderek mimarların, duvarcıların, elektrikçilerin, demircilerin ve öteki işçilerin/ustaların çalışmalarını izleyebilir ve bir evin yapımı tamamlanana dek bütün yapılanları görebilirsiniz. Kim bilir, belki bir gün siz de bir mimarla birlikte bir ev yaparsınız!” Kitap hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Üç Padişahın Mimarı Mimar Sinan

"Ömrünün sonuna dek durmadan çalışmış, 477 eser inşa etmiş ve tamamlamıştır. Bu eserlerin 300 kadarı İstanbul ve çevresindedir. Yaklaşık yarım yüzyıl başmimarlık yapan Sinan, her yıl ortalama 8 bina inşa etmiştir." Kitap hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Ustalar Ustası Mimar Sinan

Zamanda yolculuk yapıp geçmişte yaşamış ünlülerle tanışmayı hayal ettiniz mi hiç? Sizi bilmiyoruz ama kitabımızın kahramanı Murat'ın böyle bir hayali vardı. Bir gün bir güvercin ona bir anahtar getirdi. Bu anahtar sayesinde geçmişe gidip mimari dehasıyla ünlü Mimar Sinan'la tanışıp, onunla unutamayacağı bir gün geçirdi… Siz de maceraya hazırsanız, okumak için acele edin. Kitap hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın. 

Sevgiyle Yap - Mimar Sinan Söylenceleri

Yüksek mühendis- mimar, ozan, yazar Cengiz Bektaş’ın, altı çocuk kitabından biri olan ve Sıfırdan Yayınları tarafından yayınlanan ilk kitap Sevgiyle Yap “Mimar Sinan Söylenceleri” coğrafyamızın yetiştirdiği en büyük isimlerden biri olan Mimar Sinan’ı konu ediniyor.

Uzun yıllardır Mimar Sinan üzerine çalışmalar yapan, bu çalışmalar neticesinde 2014 Uluslararası Mimar Sinan Ödülü ile 2016 Mimar Sinan Büyük Ödülü’ne sahip olan Cengiz Bektaş, Anadolumuzda yüzlerce yıldır dolaşan Sinan söylencelerini, büyük ustanın insancı, adil, dürüst ve çalışkan tarafını vurgulayarak anlatıyor. Söylencelerde kurduğu sade anlatı dilini Mimar Sinan’ı tanıtırken de kullanan Cengiz Bektaş, Mimar Sinan’ın kim olduğunu, hangi dönemde yaşadığını ve verdiği eserleri de çocuklarımıza aktarıyor. Kitap hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın. 

Küçük Mimarlar - Yüksek Yapılar

Nerede yaşıyorsunuz? Apartmanda mı, müstakil bir evde mi yoksa bir kır evinde mi? Hepsi kulağa hoş geliyor ama biraz sıradan, öyle değil mi? Yüksek Yapılar'da pagodalardan kulelere, gökdelenlerden köprülere ilginç yüksek binalarla karşılaşacak, mimarların dünyasına adım atacaksınız. Belki bir gün siz de mimar olur, upuzun yapılar tasarlarsınız. Kitap hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın. 

Mimar Sinan Macerası

Bir gün bilgisayarınızın başındayken size bir e-posta gelse… Einstein'dan, Picasso'dan ya da Mozart'tan… Şaşırmaz mıydınız? İşte… Büyüyünce mimar olmak isteyen Deniz'e de büyük deha, ustaların ustası Mimar Sinan'dan bir gün bir e-posta gelir. İyi de, Mimar Sinan 1588'de öldüğüne göre, bu mümkün müdür? İlk şaşkınlığını üzerinden atan Deniz kendisini heyecanlı bir bilgisayar oyununun ve maceranın içinde bulur. İstanbul'dan Kayseri'ye, Edirne'ye Osmanlı Dönemi coğrafyasına uzanan ve bugüne gelen, köprülerden camilere Mimar Sinan'ın elinden çıkma mimari eserlerin içinde geçen bu maceraya katılmaya hazır mısınız? Muzaffer Özgüleş'in yazıp Ayşın Delibaş Eroğlu'nun resimlediği Mimar Sinan Macerası heyecanlı, tarih ve sanat odaklı, benzersiz bir macera vaat ediyor. Kitap hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın. 

Keşfedin - Çağlar Boyunca Mimarlık

Göz kamaştırıcı sarayların, göğe doğru tırmanan gökdelenlerin, katedrallerin, şatoların ve camilerin içinde dolaşın, mimarlık sanatının çağlar boyunca yarattığı en güzel eserleri keşfedin. Bu kitap, mükemmel illüstrasyonları ve kulakçıkların altlarında gizlenen eğlenceli bilgileriyle, dünyanın en meşhur yapılarından bazılarının sırlarını gözler önüne seriyor. Kitap hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın. 

Küçük Prens ile Çizgi Çalışmaları

Bu Kitap Küçük Prens'in dünyasından sevgiyle tasarlanmış çizim alıştırmalarından oluşuyor. Çocukları oyun oynayarak ilk yazma deneyimlerine hazırlıyor. Kalem tutmayı, yoğunlaşmayı ve sabırlı olmayı çocuklara aşılıyor. Kitap hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın. 

Ulaşım Araçları

Hayvanların sırtında seyahat etmekten uçaklarla uçmaya, hatta uzay yolculuklarına değin ulaşımla ilgili çocukların merak edebileceği her şey bu kitapta. Bisiklet nasıl hareket eder? Hayvanların sırtında yolculuk yapılabilir mi? Gemiler neden batmaz? Karda ilerlenebilir mi? Yönümüzü nasıl buluruz? Otomobil nasıl çalışır? Tren nasıl çalışır? Tüm kamyonlar benzer midir? İtfaiye araçları neden büyüktür? Küçük bilim insanlarımız bu kitaba bayılacak! Kitap hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın. 

Benim Küçük Deneylerim - Çevre


 

Bir su değirmeni veya rüzgârgülü yapmak, kurutulmuş bitki koleksiyonu oluşturmak, biyogaz yaratmak, kirli suyu yıkamak gibi deneyler öğretici olduğu kadar da keyiflidir. Çocuklara içinde yaşadıkları dünyayı nasıl koruyacaklarını öğretmek için harika bir kaynak. Kitap hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın. 

Benim Küçük Deneylerim - Sürdürülebilir Dünya

Bu kitapta bilim ve eğlence yan yana! Atıkları ayrıştırmak, elektriği ekonomik kullanmak, suyu boşa harcamamak, doğadaki çeşitliliğe zarar vermemek ve dünyamızı korumak için başvurabileceğimiz birçok yöntemden sadece birkaç tanesidir. Bu kitapla çocuklar, basit ve çeşitli deneyler yoluyla doğayı ve yaşamımızı tehdit eden tehlikelerin farkına varıyorlar. Kitap hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın. 

Çocuklar İçin Programlama

“‘Çocuklarımız teknolojiyi üretim odaklı kullanmalı’ felsefesiyle yazılan bu kitapta çocuklarımız: Bilgisayarların gerçek kullanım amaçlarını daha iyi anlayacaklar, kullandıkları bilgisayarların donanımsal ve yazılımsal yapısını daha iyi kavrayacaklar, bütün programlama dillerinin ortak bileşenleri olan veri, değişken, döngü, koşul, dallanma ve dizin gibi kavramları öğrenecekler, yazılım geliştirmenin analiz, tasarım, geliştirme ve test gibi basamaklardan oluşan bir problem çözme süreci olduğunu fark edecekler. "Çocuklar İçin Programlama" kitabı yarının Bilişim Teknolojileri alanında değişimler yaratacak olan üretici bireylerin bir başucu kitabı olmayı hak ediyor” diyor bu kitap hakkında ODTÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Yaşar Özden. Kitap hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın. 

Çocuklar İçin Üç Boyutlu Tasarım

Bu kitap, SketchUp ile üç boyutlu modellemeyi öğrenmek isteyen 9-16 yaşlarındaki tüm öğrencilere uygun olarak hazırlanmış. SketchUp programı, çok güçlü ve kullanımı son derece basit üç boyutlu modelleme araçları içermektedir. Her biri farklı görevler için tasarlanmış bu araçların modelleme sürecinde birlikte kullanılması gerekir. Bu araçlar SketchUp programı tarafından kullanım amaçları göze alınarak farklı araç kutularına yerleştirilmiştir. Kitap hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın. 

Çocuklar İçin Çizim Teknikleri

Resim yapabilmek hoştur. Bir kalem ve fırça darbesiyle beyaz kâğıt üzerinde anlamlı figürler oluşturabilmek mucizedir, ama birçoğumuz için de daha ilkokul yıllarından başlayan ürkütücü bir deneyimdir. Uzun yıllar çocuklarla çalışmış bir sanatçı olan Rosa Maria Curto Mila'nın hazırladığı bu sevimli kitap yalnızca resim konusunda çok özel bir yeteneğe sahip olanlar değil, bir şeyler çizmeyi seven, çizginin, desenin, rengin büyüsünden hoşlanan ama bu konuda eline karakalemi, fırçayı almaya cesaret edemeyen tüm çocuklar, hatta yetişkinler için... Kitap hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :