Cinsiyetli Mekânları Anlama Kılavuzu: “Mimarlar için Irigaray”

mimarizm.com / 27 Şubat 2017
Mimarlar için Irigaray, Fransız feminizminin önemli isimlerinden Luce Irigaray’ın 'cinsiyetli özneler' kuramını, erkeklerin ve kadınların mimarlığı nasıl farklı tarzlarda yaptıklarını ve mimari yapılarda nasıl farklı tarzlarda yaşadıklarını göstererek açıklıyor.

YEM Yayın’ın “Mimarlar için Düşünürler” dizisinin üçüncü kitabı “Mimarlar için Irigaray” çıktı.

Kitapta, Fransız feminizminin ve Kıta felsefesinin önemli isimlerinden biri olan; ayrıca felsefe, psikanaliz ve dilbilim alanlarında yaptığı disiplinlerarası çalışmalarla tanınan Luce Irigaray’ın yapıtının mimarlığı ilgilendiren yönleri ele alınıyor. Irigaray’ın fikirlerinin beden, zaman-mekân, siyaset ve kültür bakımından değeri, mimarlığın yapılması, tartışılması ve deneyimlenmesine yönelik olarak her biri farklı bir izleğe ayrılmış sekiz bölümde irdeleniyor. Özellikle “cinsiyetli” mekânlarla ilgili fikirleri, Irigaray’ın temel metinlerine göndermeyle izah edilmeye çalışılıyor.

Mimarlar için Irigaray, Irigaray’ın “cinsiyetli özneler” kuramını, erkeklerin ve kadınların mimarlığı nasıl farklı tarzlarda yaptıklarını ve mimari yapılarda nasıl farklı tarzlarda yaşadıklarını göstererek açıklıyor. Ayrıca insanlar, iç mekânlar ile dış mekânlar, görme ile dokunma, felsefe ile psikanaliz arasındaki kurulu ilişkilerin mimari biçimleri hakkındaki fikirlerini araştırıyor. Son olarak, mimari tasarım yapan tasarımcıların ve mimarlık kuramcılarının bu stratejilerle, kullanıcının fiziksel ve psikolojik gereksinimlerini gözeten etik mimarlıklar geliştirme olanağına ilişkin önerilerde bulunuyor.

“Mimarlar için Düşünürler” dizisinin ilk iki kitabı; Mimarlar için Deleuze ve Guattari (2012; 2. baskı: 2014) ve Mimarlar için Heidegger (2013; 2. baskı: 2017) adlarını taşıyor.

Mimarlar için Düşünürler - 3 Mimarlar için Irigaray
YEM Yayın
Yazar: Peg Rawes
Çeviren: Aziz Ufuk Kılıç
Editör: Bahar Demirhan
ISBN: 978-605-4793-67-9
1. Baskı
İstanbul, Şubat 2017
Türkçe
114 sayfa, kuşe kâğıt, karton kapak
14x21,5 cm

Satın almak için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :