BBS Mall Projesine Los Angeles'tan Ödül

mimarizm.com / 19 Aralık 2022
Mimar Selim Senin'in BBS Mall rekreasyon parkı projesi Los Angeles'ta düzenlenen Architecture Master Prize'da mansiyona değer görüldü.

Architecture Master Prize'da mansiyona değer görülen rekreasyon parkı projesini tasarımcısı Mimar Selim Senin anlatıyor:

BBS Mall projesinin çatısında yer alan ve daha önce futbol sahası olarak tasarlanan 3000 metrekarelik projenin açık terasında işverene rekreasyon parkı yapılması önerildi. Futbol sahası olması durumunda sadece belirli yaş gruplarının saatlik olarak kullanabileceği, park olması durumunda ise tüm yaş gruplarına hitap eden bir alana dönüşeceği anlatıldı. Müşterinin tasarım fikrine yaklaşımı olumlu olduğu için, açık teras alanı içinde farklı işlevleri barındıracak şekilde yeniden tasarlandı.

Bu alanda temelde 2 yürüyüş yolu bulunmaktadır. Dış yol bir tartar pistidir. Terasın sınır çizgilerini takip eden dış tartar koşu parkurunda insanlar günlük egzersizlerini yapabilirler.

İçteki yürüyüş yolu ise daha çok vakit geçirmek için tasarlanan bir yürüyüş yoludur. Bu yol 4 metre'lik bir rampa oluşturacak şekilde yükselir ve tüm alanı görmenizi sağlar. Bu yola bağlı olarak silindirik bir kafe alanı tasarlanmıştır. Alanda yürüyüş yaparken bu kafe alanına ulaşan kişiler çay kahvelerini içerek sohbetlerine devam edebilirler. İç yol beyaz çakıl (agrega) taş olarak dusunulmustur. Beyaz çakıl taşı yürüyüş yolunda daha doğal bir etki yaratacaktır. Yürüyüş alanında beyaz agregaların kullanılması bu malzemenin daha sonra yeniden kullanılmasına da olanak sağlar ve bu sayede sürdürülebilir ve doğal bir malzeme olarak yürüyüş alanını tanımlar. Bu açık teras alanında ekolojik ızgara sistemi ile yeşillendirme ve bitkilendirme yapılacaktır. Küçük plastik saksılar bir araya getirilerek dikey yüzeyler yeşillendirilerek binanın karbon salınımının azaltılması amaçlanmaktadır. Bu küçük plastik saksıların her birinde yeşilin her kademesi için sulama sistemini sağlayacak borulama sistemi olacaktır.

Vaziyet Planı

Kesit/Diyagram

Diyagram


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :