Woman Academy Projesi'ne Ödül

mimarizm.com / 14 Mart 2022
Mimar Selim Senin'in Woman Academy projesi, World Architecture Awards 39. döngüde ödüle layık görüldü.

Mimar Selim Senin'in,  The Plan Awards 2021'de finalistler arasında yer alan Woman Academy projesi, World Architecture Awards 39. döngüde ödül almaya hak kazandı.

Woman Academy, Proje Raporu:

İlçede yaşayan desteğe ihtiyacı olan kadın, çocuk ve ailelere eğitim ve sosyal hizmet vermek, kadın, aile ve çocukların sorunlarının çözümünde danışmanlık ve rehberlik hizmetleri vermek, ilgili kurumlarla iletişim kurmak, mesleki-kültürel ve sanatsal organizasyonlar yapmak, kadınlara yönelik kurslar ve kültürel aktivitelerle kadınlarımızın sosyal ve kültürel yaşamda aktif olmalarını sağlayarak kadınların sosyal hayata katılımını sağlamak ve kadınları şiddet ortamından uzaklaştırmak için faaliyetlerin yürütüleceği öncü bir merkez oluşturulması hedeflenmiştir.

Kadına yönelik şiddetle mücadelede şiddete maruz kalan veya risk altındaki kadınlara ve çocuklarına sunulan hizmetlerden biri de kadın ve çocuk konaklama birimleri olacaktır.

Kadın Akademisi, kadınların sosyal hayatta hak ettikleri yeri bulmalarına destek olacak faaliyetler ve eşlerinden gelen şiddete karşı bir sığınak olarak kullanılacaktır. Kadınlara güvenli bir bölge sağlamak için yerden 1.5 yükseltilerek platform oluşturulmuş, özellikle eşinden şiddet gören kadınların güvenliğini sağlamak için bu platform yükseltilmiş ve güvenli bir açık alan tanımlanmıştır.

Bu platformun altında yönetim ve konferans salonu gibi genel hizmet birimleri yer alırken, platform üzerinde kadınlara yönelik atölye alanları ve kadınların eşlerinden gelen şiddet sonrasında kimseye muhtaç kalmadan kalacakları birimler tasarlandı. Platformun altındaki alanlar 150 cm yükseklikte 4 cepheden ışık almaktadır. Ayrıca platform içerisinde oluşturulan üçgen avlular hem dinlenmek için yeşil bir bahçe alanı tanımlıyor hem de yapının ortasındaki iç mekanlara hafif ve doğal hava girişi sağlıyor.

Platformdaki fonksiyonlar, herkesin 'ev' denilince akla gelen ilk şey olan evin silüeti ile tasarlanmıştır. Bu ev silüeti, binanın her işlevinde farklı şekilde tasarlanmıştır. Mimari kimliğini, 5-6 yaş çocukların istisnasız ev çizerken kullandığı bu ev şeklinden alan yapı, tüm kadınların sosyalleşebileceği ve eşlerinden gördüğü şiddeti durdurabileceği bir yapı, bir sosyal ev olarak tasarlandı. Eşlerinin tehditlerinden endişe etmeden açık alanda sohbet edebilir, diğer arkadaşlarıyla rahatça sosyalleşebilirler.

Bitişik parselde yer alan spor ve oyun alanı işlevleri de binada tanımlanan üçgen avlulardan birinin doğrudan açılmasıyla parka entegre edilmiştir.

Proje hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :