Avcı Architects, Kintele Kongre Merkezi'ni Tamamladı

mimarizm.com / 16 Haziran 2017
Avcı Architects’in, Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti Brazzaville’de tasarladığı Kintele Kongre Merkezi’nin inşaatı tamamlandı. Bünyesinde pek çok tamamlayıcı fonksiyonun yanı sıra bir resort otel de barındıran Kintele Kongre Merkezi, ülke başkanlarının ağırlanacağı Afrika Birliği zirvelerine de ev sahipliği yapacak.

İş hacminin %80’i uluslararası projelerden oluşan, Türkiye’nin sürdürülebilir mimaride öne çıkan isimlerinden Selçuk Avcı öncülüğündeki Avcı Architects’in, Brazzaville şehrinin kuzey girişinde, Kongo Nehri yamaçlarında tasarladığı Kintele Kongre Merkezi’nin inşaatı tamamlandı.

Ekonomi Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Türk Eximbank’ın desteği ve Summa’nın yatırımı ile hayata geçirilen ve Afrika Birliği zirvelerine ev sahipliği yapmak üzere inşa edilen kongre merkezi, içinde bulunduğu coğrafi, iklimsel ve kültürel bağlamla uyum içerisinde tasarlandı.

Kintele Kongre Merkezi

Kintele Kongre Merkezi

Başkent Brazzaville’nin yeni gelişmekte olan ve Olimpiyat Merkezi’nin kuzeyinde yer alan bir bölgede konumlanan Kongo Kintele Kongre Merkezi, mevkii itibariyle, güneyde Kongo nehrine, kuzeyde ise el değmemiş ormanlık alana bakan panoramik bir manzaraya sahip. M’Bamaou Adası’nı meydana getiren büyük Kongo Nehri’nin aşındırarak oluşturduğu vadide kurgulanan yapılar, bu vadinin nehre doğru alçalan konturlarına paralel bir yerleşimle uzanıyor.

Kintele Kongre Merkezi

Yapılar 350 metrelik kolonad ile birbirine bağlanıyor

Yapıların yerleşim biçimlerini arazinin topografyasına göre belirleyen Avcı Architects, 1500 koltuklu Kongre Salonu, 300 kişilik Başkanlık Salonu, 1000 koltuklu Yemek Salonu ve 1000 kişilik meydanı avlularla birbirinden ayrılacak şekilde sıra halinde dizilerek her birime, bu öğeler arasında bağlantı işlevi gören, üstü kapalı sıra sütunların oluşturduğu bir kolonad üzerinden erişim sağlamış. Otel ise halka açık bu kordondan 5 metre yukarıda konumlandırılarak hem daha iyi bir nehir manzarası oluşturulmuş, hem de kamusal ve özel alanların birbirinden ayrılması amaçlanmış. Kapalı mekanlar arasında bağlantı sağlayan avluların ikisi hariç tümü halkın kullanımına açık olacak şekilde tasarlanmış. Otel odalarının Kongo Nehri manzarasına sahip olması sağlanırken, araziye hükmeden çok büyük bir yapı kütlesi izlenimi yaratmadan, Kongo Kintele Kongre Merkezi’nin çevrenin kendi parçasıymış gibi ortamla uyumlu bir görünüme kavuşması amaçlanmış.

Kintele Kongre Merkezi

Kesintisiz yağmura karşı bir sığınak

350 metrelik alan boyunca uzanan sıra sütunlar, yılın her zamanı etkili olan yağmurlara karşı insanlara sığınak sağlayan, lineer bir kamusal alan olarak kurgulanmış. Komplekse giriş çıkışları sağlayan halka açık birer kapı olarak tasarlanan sıra sütun dizisinin batı kapısı basın salonuna, doğu kapısı ise müzeye bağlanmış. Müze, meydanın güney ucunu oluştururken meydanın kuzey ucu ile doğu ucunda mağazalar ve halka açık restoran konumlandırılmış. Bu açık alanın üzeri, yağmurun ortadaki sığ bir havuza akmasına izin veren, kare şeklinde bir göz bulunacak şekilde kapatılmış.

Avcı Architects, Kongo’da yılın en az 6 ayı kesintisiz devam eden yağmurlar için de kurgular oluşturmuş. Yağmur yağdığında doğadan uzaklaşmaksızın açık alanda vakit geçirmek isteyenlere sığınak sağlamak için büyük çaba gösterilmiş. Yağmur sonrasında hava yine sıcak ve nemli olduğu için yağmura karşı koruma sağlarken, korunaklı alanlarda aynı zamanda hava akışı ve serinlik sağlanması hedeflenmiş. Suyun varlığını kutlamak için yağmur sularının çatılardan aşağı akışının görünmesi ve toprağa ulaşıp açık havuzları doldururken sesinin duyulması ve gargoyle tipi çörtenler ve şelaleler üzerinden coşkun bir şekilde akması sağlanmış.

Kintele Kongre Merkezi

Kintele Kongre Merkezi

Çıplak cam cephelere güneş ışınlarının daha az vurmasını sağlayamak amacıyla soğutma yükleri mümkün olan en düşük düzeye çekilmiş. Bu doğrultuda, Ekvator'un altında konumlanan Kongo Kintele Kongre Merkezi’nin öğle güneşi alan kuzey cephesinde camlar cepheye derin bir şekilde gömülü olarak yerleştirilmiş, doğu ve batı cephesinde ise zayıf güneş ışınlarının etkisini azaltmak üzere düşey gölgelikler ve perfore metal paneller kullanılmış.

Doğal malzemeler, kültürel ve yerel detaylar

Kongo Kintele Kongre Merkezi'nin süratle tamamlanması için çoğunlukla modern inşaat ve giydirme malzemeleri kullanılmış. Bu nedenle, esasen daha maliyet etkin bir seçenek olmasına rağmen beton çerçeve yerine çelik, blok ve tuğla işi; masif giydirme elemanları içinse alüminyum panel kaplama gibi taşıması daha kolay, daha hafif malzemeler tercih edilmiş. Bununla beraber, ahşap ve taş gibi doğal malzemelerin kullanılmasına da özen gösterilmiş.

Kintele Kongre Merkezi

Büyük kütleleri öne çıkarmak için, lazer kesim tekniği uygulanıp kıtanın geleneksel desenlerinden esinlenerek geliştirilen Kongo’ya özgü geometrik desenlerle bezenen ve binalar ile bulundukları ortam arasında bağ kuran bir dizi perfore giydirme elemanı kullanılmış. Aynı desenler, zemin desenleri ve iç mekanları birbirinden ayırmak için kullanılan panellerde ve iç-dış mekan arasında mahremiyet sağlayan dış duvar elemanlarında da vurgulanmış. Düşey güneş kırıcılara açık renkli bronz/pirinç kaplama uygulanarak, daha büyük ve koyu renkli panellerden ve camdan oluşan arka planda öne çıkmaları sağlanmış. Projenin geneli bronz ve pirincin farklı tonlarından türetilerek oluşturulmuş.

Ülke başkanlarına hizmet verecek Kintele Resort Otel

Kintele Kongre Merkezi’nin tamamlayıcısı olarak işlev gören 200 odalı Kintele Resort Otel ise, başkanlık odalarında konaklayacak üst düzey misafirler ile onların süit ve standart odada konaklayacak misafirlerinin her iki tesisten diledikleri gibi faydalanmalarına olanak verecek şekilde tasarlanmış. Bu doğrultuda zemin kata, Kongo Vadisi boyunca uzanan panoramik manzaralar sunan spa merkezi, restoran, barlar ve havuz yerleştirilmiş.

Kintele Kongre Merkezi


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :