Avcı Mimarlık, Güneşli'nin Sokak Yaşamını 'Denge'leyecek

mimarizm.com / Amber EROYAN / 08 Mayıs 2014


Modern iş hayatının ihtiyaçlarını dikkate alarak geliştirilen Balance Güneşli; plaza ofis, cadde ofis, ev ofis, loft ofis ve mağazalardan oluşuyor. İş merkezleri ve havaalanlarına yakınlığıyla dikkat çeken proje, Avcı Mimarlık imzasını taşıyor. Başlangıç noktalarının sürdürülebilirlik olduğunu hatırlatan Selçuk Avcı; Balance Güneşli'nin etik, ekonomik ve ekolojik değerlerin dengede olduğu bir proje olduğunu vurguluyor.


İstanbul'daki Balance Güneşli projesiyle sektöre adım atan Balance Gayrimenkul, projenin detaylarını 8 Mayıs Perşembe günü The Ritz Carlton Hotel'de düzenlediği basın toplantısıyla paylaştı.

Ev sahipliğini Balance Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çoban'ın üstlendiği toplantıda, Balance Gayrimenkul Genel Müdürü Volkan Konuk, Avcı Mimarlık Kurucusu Selçuk Avcı ile Servotel Corporation Kurucu ve Yönetici Ortağı Ayla Heyfegil hazır bulundu.Soldan sağa: Volkan Konuk, Ayla Heyfegil, İsmail Çoban, Selçuk Avcı


Çoban: "AVM dönemi bitti, sokak hayatını canlandırmalıyız"

İnşaat ve gayrimenkul sektöründeki iddialarını Balance Güneşli ile çok net bir şekilde ortaya koyacaklarını ifade eden Balance Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çoban , sektörün önemli oyuncularından biri olmayı hedeflediklerini söyledi.

1989 yılında Gaziantep'te kurdukları Şölen firmasıyla, çikolata ve çikolatalı ürünler sektöründeki yatırımlarının sürdüğünü belirten Çoban, "Çikolata sektöründeki başarımız bizi farklı sektörler için de cesaretlendirdi. Çikolatanın yanı sıra Irak'taki çimento ve su fabrikalarımız ve Gaziantep'te ortağı olduğumuz inşaat ve çelik konstrüksiyon alanında faaliyet gösteren Erkiz Mühendislik A.Ş. firmamızla da farklı iş kollarında yatırımlara devam ediyoruz. Aile olarak aldığımız kararla iş hayatındaki 25 yıllık deneyimimizi yeni bir sektöre aktarmak istedik ve Balance Gayrimenkul şirketini kurduk" dedi.


Balance Güneşli'nin ilk projeleri olduğu için danışmanlarının da çok olduğunu belirten İsmail Çoban, "İstanbul'da AVM dönemi bence bitti. İnsanların daha mutlu olacağı mekanlar yaratmak için sokak hayatını canlandırmalıyız." dedi. Çoban, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Balance Gayrimenkul ile yolculuğumuza İstanbul'dan başladık. Projemizde önemli firmalarla işbirliği içinde çalışıyoruz. Avcı Mimarlık'ın tasarladığı, Erkiz Mühendislik firmamızın inşasını üstlendiği Balance Güneşli'de Servotel, projenin geliştirilmesine destek oluyor. Projemizi keyifli kılan ise modern iş hayatının tüm gerekleri düşünülerek tasarlanıyor olması. Ofis ve konut sahipleri gün içerisindeki koşturmacadan sıkıldıklarında projemizdeki sosyal tesiste sporunu yapabilecek, hobi odasında dinlenebilecek, cep sinemasında film izleyebilecek."


Avcı: "Kale gibi bir yapı yerine, sokakla ilişki kuran bir proje geliştirdik"
 

Projenin mimari detayları ve düşünsel çerçevesi hakkında bilgi veren Selçuk Avcı ise, Avcı Mimarlık olarak başlangıç noktalarının sürdürülebilirlik olduğunu hatırlatarak; Balance Güneşli'nin de etik, ekonomik ve ekolojik değerlerin dengede olduğu bir proje olduğunu söyledi.

"Sürdürülebilirlik tüm yaşamı açıklayan bir kavram" diyen Avcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 


"Ekolojik değerleri tasarımlarmıza hep katıyoruz. Örneğin, güney cephesine yerleştirdiğimiz güneş kırıcılar ile soğutma ihtiyacını ortadan kaldırdık. Binaların yüksekliği Yaşam Sokağı'nın günışığından faydalanacağı şekilde ayarlandı. Tasarımımızı yaparken sadece proje alanını değil, etrafını da dikkate aldık. Burası küçük parsellerden oluşmadığı için daha doyurucu bir proje yapma fırsatımız oldu. Yakındaki Ayamama deresi de rekreasyon alanı olarak projemize değer katıyor.

Çevreyi ötekileştiren kale gibi bir yapı yapmak yerine, sokak hayatı ile ilişkide olan bir proje geliştirdik. Projeye AVM tanımını katmak, kapalı bir AVM yaratmak istemedik. Sokağı yaşatmak için giriş katını ticari birimler ile donattık. Şehirde doğaya yakın olmak hepimizin arzusu. Bunun için projeye kat bahçeleri yeleştirdik. En üstte ise daha büyük bir bahçe var. Kaliteli bir peyzaj uygulaması yapıldı."  


Ofisler yaşamı için yeni alternatifler

Birinci etabı 17 dönüm arazi üzerine yapılacak olan Balance Güneşli'nin toplam inşaat alanı 83 bin metrekare olacak. 2014 yılı içinde, birinci etabın yanında bulunan 16 dönümlük arazi de projeye dahil edilerek, ikinci etap çalışmaları başlayacak.


118 plaza ve cadde ofis, 140 ev ve loft ofisin yanı sıra 43 mağazanın yer aldığı proje, toplam 301 bağımsız bölümden oluşuyor. Projenin hedef kitle odağında Anadolu'da ve bölgede yaşayan veya iş yapan işadamları, çalışan gençler ile serbest meslek çalışanları bulunuyor.

Proje, küçük ofis ihtiyacı olanlar, genel müdürlüğünü merkezi bir konuma taşımak, irtibat ofisi kurmak, aynı ya da farklı meslek gruplarındaki arkadaşlarıyla birlikte ortak ofis kullanmak isteyenler için de alternatif oluşturuyor. Cadde ofisler 40 - 258 m2, plaza ve cadde ofisler 159 - 1.692 m2, ev ve loft ofisler ise 76 - 178 m2 arasında değişiyor.


Kat bahçeleri ve Yaşam Sokağı

Odağına insanı alan mimari detaylarla hazırlanan Balance Güneşli'nin en önemli özelliklerinden birisi kat bahçeleri. Her katta farklı metrekarelerde bulunan 2 kat bahçesi, ofis ya da evden çok uzağa gitmeden bahçe konforunu sunuyor. Bazıları toplantı odası olarak tasarlanan kat bahçelerinde ofis sahipleri misafirlerini ağırlayabilecek, ayrıca tüm teknik desteklerden de yararlanabilecekler.


Ofislerin dışında da iş performansını ve keyfi artırmak için sosyal olanaklarla donatılan projede, fitness, pilates, sauna, buhar odaları, müzik odası, çocuk oyun alanı, cep sinemasının yanı sıra parti ve hobi alanları da yaratıldı. Restoran ve kafeler ise hem ofis ve konut sahiplerinin, hem de misafirlerin yararlanabileceği şekilde planlandı. Projedeki diğer önemli unsur da günlük ihtiyaçların karşılanacağı mağazaların bulunduğu ‘Yaşam Sokağı' . Canlı bitkilerle tasarımı zenginleştiren peyzaj alanlarının bulunduğu Yaşam Sokağı, sokak kültürünü çağdaş bir mimari yorumla buluşturuyor.


İlk etap 2015'in son çeyreğinde teslim edilecek

Balance Güneşli, İstanbul'un yeni ticaret merkezi olarak konumlanan Basın Ekspres Caddesi üzerinde yer alıyor. Projenin ana girişinin bulunduğu Taşocağı Caddesi ise TEM karayoluna ulaşımı kolaylaştırıyor. E-5, TEM ve sahil yollarını birbirine bağlayan bir noktada yer alan Balance Güneşli, çevrede inşaatı süren metronun yanı sıra, metrobüs durakları, Atatürk Havalimanı, 3. havalimanına bağlantı yolu, İstoç, Masko, CNR gibi önemli merkezlere yakınlığı ile dikkat çekiyor.

İnşaatı süren plaza ve cadde ofis, ev ve loft ofisler ile mağazaların 2015 yılının son çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :