Villa Nirala

Selçuk AVCI / 10 Haziran 2014
Villa Nirala

Çalışmalarını Londra, İstanbul ve Ljubljana'daki stüdyolarında sürdüren Selçuk Avcı, Avcı Architects'e "çileli" günler ve önemli tecrübeler yaşatan Villa Nirala projesiyle İlk Yapı'da...


Londra'nın St. Georges Hill bölgesinde yer alan projenin hayata geçiş hikayesini Avcı'dan dinleyelim:

"Nirala, 1991'de Architectural Association'da hocalık yaptığım senelerde oluşan hoca/öğrenci ilişkisinden doğan bir bina. Bengaldeşli Khaled Noman, Abu Dhabi'de yaşıyan bankacı amcası Aref Karim'in, eşinin hastalığı nedeniyle Londra'ya yerleşmeye karar verdiğini ve benden yardım istediğini söyler. Arazi bulma işlemleri uzar da uzar ve sonuçta Khaled Amerika'ya yerleşince, iş tamamen bana kalır.

Londra'yı kuzeyden güneye dolaşırken muhteşem St. George's Hill'i buluruz. Aref'i ikna etmek hiç de zor olmaz. St. George's Hill'in tarihi geçmişi dışında, Ringo Starr ve Mick Jagger gibi ünlü müzisyenlerin bir dönem buraya yerleşmiş olması ilgimizi çekmedi değil! Ama mekânın en karakteristik özelliği, 100 yıllık bir golf kulübü arazisinin içine kurulmuş olması ve çok nitelikli bir tenis kulübünün de aynı site içinde yer almasıydı. Proje alanını seçtikten sonra, bu arsa ortaya çıkıncaya kadar aylar hatta seneler geçti. Ve sonuçta içinde 1970'lerde yapılmış kötü bir ev olan, yaklaşık 5.000 metrekarelik bu parsel satın alındı.St. Georges Hill'in en ilginç tarafı, kendi çapında küçük bir memleket gibi anayasası olan muhafazakar bir ortam olmasıydı. Burada, ne kadar kötü olursa olsun mevcut bir binayı yıkıp yeniden yapmak o kadar kolay değildi. Dolayısıyla ilk niyetimiz mevcut evi sağlamlaştırıp yenilemekti. Fakat zaman geçtikçe kapalı alanı 600 m2 olan mevcut evin yetersiz olduğunu ve bunu yıkıp yeniden yapmamız gerektiğini fark ettik. Neticede mevcut evin dış görünümünü ve şemasını aşırı derecede değiştirmeme yönünde bir karar aldık. Ama sonuçta havuzun beton tankının dışında her şeyi yıkıp yeniden yaptık.Bu işin en zevkli yanı Aref Karim'in de bizim gibi minimalist olması ve ne yapmak istersek bize sonsuz destek vermesiydi. Amacımız, evi bir sanat galerisi gibi düşünerek, doğal ışıktan maksimum derecede faydalanan, detayları ise minimize eden bembeyaz bir mekan yaratmaktı. En zevksiz yanı ise, müteahhidin iş ortasında iflas etmesiydi. O noktadan sonra Aref Karim işi bizim bitirmemizi istedi ve bu vesileyle pek istemesek de inşaat süreciyle birebir tanışmış olduk. Bu yüzden yapım süreci biraz uzadı.Arazinin bizi karşı karşıya bıraktığı enteresan problematiklerden birisi, arka bahçesinde sürekli su birikintisi oluşan eğimli bir parsel olmasıydı. Bu problemi avantaja dönüştürerek arka bahçenin eğimli noktasının bitişinden itibaren havuzlar yapıp bu doğal su akışını peyzajın önemli bir çıkış noktası haline getirdik. Su birikerek havuzcuklar oluşturuyor, yağmur nedeniyle taştığı zaman da evin altından geçip parselin diğer tarafındaki havuzu doldurarak yolunu bulup aşağıya akıyordu.Nispeten çileli günler yaşatan bir süreç olsa da Nirala, zarifliği ve idealistik minimalizmi ile bize önemli bir tecrübe kazandırdı."


Proje Künyesi

Proje Adı:
Villa Nirala
Proje Tarihi: Nisan 1993
İnşa Tarihi: Ağustos 1995
Proje Yeri: Londra, St. Georges Hill
Proje Büyüklüğü: 1.000 m2 kapalı alan, 5.000 m2 parsel alanı
Mimari Proje: Avcı Architects: Selçuk Avcı, Sanja Jurca Avcı, Colin McColl
Peyzaj Projesi: Chris Churchman
İşveren: Aref Karim


Plan ve kesitlere ait büyük görseller için ilerleyiniz >>>>>


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :