Avcı Architects İki Projesi ile Uluslararası Ödül Adayı

mimarizm.com / 18 Temmuz 2018
Avcı Architects imzalı Kintele Kongre Oteli, WAF 2018 ödül programında kısa listeye kalırken, yeni tamamlanan Balance Güneşli binası ise mimarlık yayını Architizer'in düzenlediği A+ ödüllerinde finalist oldu.

Avcı Architects tarafından Kongo’nun Brazzaville kentinde gerçekleştirilen Kintele Kongre Oteli, World Architecture Festival - WAF Ödülleri'nde finale kaldı. Tamamlanmış otel ve tatil yapıları kategorisinde 16 proje arasında yarışacak proje, Avcı Architects kurucusu Selçuk Avcı tarafından Kasım ayında Amsterdam’da düzenlenecek festivalde jüri üyelerine sunulacak.

Avcı Architects'in yeni tamamladığı Balance Güneşli binası ise, mimarlık yayını Architizer tarafından düzenlenen uluslararası A+ Ödülleri'nde "Yüksek Ofis Yapıları" kategorisinde finale kalan beş projeden biri oldu. 30 Temmuz’da ilan edilecek jüri ödülünün yanı sıra, 20 Temmuz’a kadar internet üzerinden açık oylama ile değerlendirilen her kategoriden bir proje, verilen oylara göre popüler seçki ödülünü kazanacak.

Biri İstanbul, diğeri Kongo'dan uluslararası ödüle aday

İstanbul’da Basın Ekspres Yolu üzerinde yer alan Balance Güneşli, programında ofis, konut ve ticari fonksiyonlarını barındıran karma kullanımlı bir yapı. Binanın tasarımı, kentle ilişki kuran ve sokak seviyesinde geçirgenlik ve yaya akışına izin veren bir model üzerine kurulmuş.

Balance Güneşli, fotoğraf: Büşra Yeltekin

Kintele Kongre Oteli ise başkent Brazzaville’nin yeni gelişmekte olan ve Olimpiyat Merkezi’nin kuzeyinde yer alan bir bölgesinde konumlanıyor. Kintele Kongre Merkezi'ndeki büyük kütleleri olan Kongre Salonu, Başkanlık Salonu, Ziyafet Salonu ve Meydan, avlularla birbirinden ayrılacak şekilde sıra halinde dizilmiş. Bu öğelerin her birine, üstü kapalı sıra sütunların oluşturduğu bir kolonad üzerinden erişim sağlanıyor. Otel ise halka açık olan bu kordondan 5 metre daha yukarıda konumlandırılarak hem daha iyi bir nehir manzarası sağlanmış hem de alanın halka açık kısımları ile özel işleve sahip kısımlarının birbirinden ayrılması amaçlanmış.

Kintele Kongre OteliKintele Kongre Oteli, fotoğraf: Emre Dörter

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :