Atelier CnS'den Umumi Tuvaletlere Yeni Bir Bakış Açısı

Deniz Tekten, Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisi / 09 Aralık 2019
Çin merkezli mimarlık stüdyosu Atelier cnS, mevcut yapıyı yarı dairesel bir tuğla duvar ile köyün dokusuna adapte ederek, halka açık tuvaletlerin işlevini yeniden yorumlamış. 

Fotoğraflar. Siming Wu, Space of Tangkou

Zuzhai Köyü Turist Tuvaleti, Çin'in Tangkou Kasabası'nda Kaiping'de yer alıyor. Aynı alanda daha önce inşa edilmiş eski tuvaletlerin malzemeleri kullanılarak tasarlanan 466 metrekarelik yapıda, işlevleri genellikle hafife alınan umumi tuvaletlere Atelier cnS, farklı bir bakış açısı getirerek yeni bir kamusal işlev önermiş. Mimarlar, yeni projeyi eski alana tekrar inşa etmenin var olan arazinin ve yapının yer aldığı çevrenin kapsamını bozmadığını ve halkın tasarımı daha kolay benimsemesini sağladığını düşünüyor.

Projenin tasarım sürecinde, stüdyo cesur bir atılım yaparak tuvaletleri köyün dokusuna göre yeniden inşa etmiş ve binanın köy ortamıyla daha iyi entegre olmasını sağlamış. Atelier cnS, işlevsel olarak alışagelmişi kırmayı, tuvaletleri kamu binası haline getirmeyi, tuvalet işlevinin bütünlüğünü zayıflatmayı ve binanın tanıtımını vurgulamayı amaçlamış.

Bina yarı dairesel tasarımıyla dikkat çekiyor ve her yarı daire tuvalet farklı manzaralar içeriyor. Yarı dairesel duvar tasarımı tüm binanın daha estetik ve daha kapsayıcı görünmesini sağlamış. Modern insanların alışkanlıklarına göre yapılan düzenlemeler ile köylüler her iki alana da yarım daire şeklindeki tasarımla yönlendiriliyor ve bu da yolun konforunu artırıyor.

"Tuğla duvar"ın akıllıca kullanımıyla stüdyo, tüm binayı kamuya açık bir sanat eseri gibi göstermiş. Halka açık alanlar çevredeki manzarayı da içine alarak, yakındaki köylülerin günlük toplantıları için ayrılmış.

Tuvaletler, hem kamu hizmetine hem de dinlenme ve eğlence işlevlerine sahip bir altyapıyla inşa edilmiş. Halka açık alanlar çevredeki manzarayı da içine alarak, yakındaki köylülerin günlük toplantıları için ayrılmış. Mimarlar, bu yöntemle, insanların sıradan halka açık tuvaletler hakkındaki izlenimlerinin tersine döndüğünü ve bunların yerel halkın dinlenmesi ve eğlenmesi için kullanılabilecek büyük ölçekli kamu tesisleri gibi hizmet verebileceğini gösteriyor. Halka açık tuvaletler, geniş ölçekli bir görüntüleme platformu oluşturan tasarım sayesinde gizlenmiş ve doğal çevreyle daha uyumlu bir görüntü oluşturmuş.

 

Haber, worldarchitecture'dan çevrilerek derlenmiştir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :