Arter: Sanat İçin Alan Yaratmak

mimarizm.com / 10 Mayıs 2021
Arter, kuruluş yıldönümünü ilk on yılına yakından bir bakış sunan "Arter: Sanat İçin Alan Yaratmak" başlıklı yayınla kutluyor.

Bir Vehbi Koç Vakfı kuruluşu olan Arter, 2010 yılının Mayıs ayında, İstiklâl Caddesi’ndeki binasında açıldı ve bu binada 2018 yılına kadar gerçekleştirdiği 35 sergiden sonra 2019’da Dolapdere’deki çok disiplinli bir kültür merkezi niteliği taşıyan yeni yuvasına taşındı.

Arter: Sanat İçin Alan Yaratmak, Türkiye’nin kültür hayatında on yılı aşkın süredir varlık gösteren ve ziyaretçilerini sanatın tüm disiplinlerindeki güncel üretimle buluşturan bu kurumun yola çıkışına ve hikâyesine yakından bir bakış sunuyor.

Tüpraş'ın katkılarıyla yayımlanan bu kapsamlı kitap, Arter’in 2010-2020 yılları arasındaki öyküsünü on kilit kavram aracılığıyla ele alıyor: Arter, Bellek, Üretim, Yayın, İnşa, Buluşma, Bahane, Ses, Performans ve Beraber. Her biri kurumun tarihinde, felsefesinde veya programındaki belirleyici bir yöne vurgu yapan bu kavramlar etrafında örülen metin, emeği geçen kişilerin tanıklıklarıyla zenginleşiyor.

İlkay Baliç'in kaleme aldığı, Bülent Erkmen'in tasarımını üstlendiği kitap, sanat için daha fazla alan yaratma hedefiyle yola çıkan bu kurumun ortaya çıkış ve gelişme sürecine ışık tutuyor.

Yayın kitabevi@arter.org.tr adresine e-posta gönderilerek sipariş edebilir, Arter yeniden ziyarete açıldığında Arter Kitabevi'nden edinilebilir veya Arter Kütüphanesi'nde incelenebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :