Yağmur Ormanı’nın Evrimine İçeriden Bakış (İlk 50 Yıl)

mimarizm.com / 10 Kasım 2020
Yağmur Ormanı V'in üçüncü varyasyonunun dünya prömiyeri bağlamında 19 Kasım günü gerçekleşecek "Yağmur Ormanı'nın Evrimine İçeriden Bakış" panelinde, dünyanın dört bir yanından Yağmur Ormanı'nın evrimine katkıda bulunan ve tanıklık eden paydaşlar bir araya gelecek.

David Tudor ve Composers Inside Electronics, Inc. Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) Fotoğraf: Orhan Cem Çetin

David Tudor tarafından tasarlanan ve Composers Inside Electronics, Inc. tarafından gerçekleştirilen Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) başlıklı etkileşime açık yapıt, Sesli Dizi’nin dördüncü sergisi olarak Melih Fereli küratörlüğünde Arter’in performans salonlarından Karbon’da sergileniyor.

Üçüncü varyasyonun dünya prömiyeri niteliği taşıyan sergi bağlamında gerçekleşecek çevrimiçi panel, koreograf Merce Cunningham’ın ilk olarak 1968’te benzer isimli dans gösterisi için David Tudor’dan bir müzik parçası olarak sipariş ettiği Yağmur Ormanı’nın evrimine katkıda bulunan ve tanıklık eden paydaşlarla işbirlikçileri bir araya getirecek. Yağmur Ormanı V varyasyonları, John Driscoll ve Phil Edelstein (Composers Inside Electronics, Inc.) tarafından kendi kendini icra eden ses yerleştirmeleri olarak geliştirildi. John Driscoll ve Phil Edelstein’in kısa sunumlarını takiben diğer katılımcılar da Yağmur Ormanı’nın zaman içindeki gelişiminin farklı dönemlerine dair öznel tecrübelerini paylaşacaklar.

Konuşmacılar: John Driscoll, Phil Edelstein, Melih Fereli, Julie Martin, Gordon Mumma, Matt Rogalsky

Ücretsiz gerçekleşecek etkinlik dili İngilizcedir; simultane tercüme yapılacaktır.

ZOOM Meeting ID: 952 0209 2143 Etkinlik saatinde katılmak için tıklayın

 

*

John Driscoll hakkında
John Driscoll besteci, ses sanatı üreticisi ve CIE, Inc.’in kurucu üyelerindendir. Çalışmaları robotik dönen ses yükseltici enstrümanlara, özel mimari mekânlar için bestelere, ses yerleştirmelerine ve dans için müziğe odaklanır. Yakın dönem çalışmaları Fridman Gallery’de, Varşova’daki Museum of Modern Art’ta, Salzburg’daki Museum der Moderne’de, Lyon Bienali’nde ve Subtropics Festivali’nde (Miami) yer almıştır. Şu anda dönen küçük robotik hoparlörlerin kümelenmesinden oluşan yeni bir yerleştirme üzerinde çalışmaktadır.


Phil Edelstein hakkında
Phil Edelstein New Yorklu bir ses sanatı üreticisi ve CIE, Inc.’in kurucu üyelerindendir. John Driscoll ile birlikte Yağmur Ormanı V varyasyonları üzerine süren çalışmalarıyla projenin yeni kuşaklara geçmesini sağlamaktadır. Diğer yakın dönem projeleri arasında The Kitchen’daki CIE, Inc. performansları ve bir dans kumpanyası olan Stephen Petronio Kumpanyası için Bloodlines projesi kapsamında Merce Cunningham koreografisine dayanan genelde Tudor yapıtlarından oluşan repertuar ve Lyon Opera Ballet yer alır. Son dönemde John Driscoll ile birlikte Cluster Fields (2018) başlıklı yeni bir yerleştirme üzerinde çalışmaktadır.

İstanbul Erkek Lisesi, Waynesboro Lisesi (Pennsylvania), Robert Kolej Yüksek (lisans) ve Virginia Tech üniversitesinde (yüksek lisans) eğitimini tamamlayan Melih Fereli, 1973–1985 yılları arasında Lucas Industries şirketinde çalıştı. Londra Philharmonia Korosu’nda tenor korist sanatçılığının yanı sıra yönetim kurulu üyeliği (1985–1992) yaptıktan sonra 1993’te İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın (İKSV) genel müdürlüğünü üstlendi ve 2001 yılına kadar bu görevini sürdürdü. 2005 yılında VKV kültür-sanat danışmanı olan Fereli, 2010’dan bu yana Arter’in Kurucu Direktörü ve yönetim kurulu üyesidir. Fereli, ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde (MİAM) öğretim üyeliği görevine devam etmektedir.


Gordon Mumma hakkında
Gordon Mumma Chicago ve Detroit’te korno ve piyano eğitimi aldı, senfonik ve oda müziğinde korno icracısı olarak çalıştı. 1953 - 1966 arasında Ann Arbor Michigan’da Robert Ashley ile Cooperative Studio for Electronic Music’i kurdu ve bugün tarihi nitelik taşıyan ONCE Çağdaş Müzik Festivalleri’ni yürüttü. 1966’dan 1974’e kadar John Cage ve David Tudor ile beraber Merce Cunningham Dans Kumpanyası’ndaki besteci-müzisyenler arasında yer aldı ve sipariş üzerine kumpanya için dört adet iş üretti. 1966’dan itibaren üyeleri arasında Robert Ashley, David Behrman ve Alcin Luvier’in bulunduğu Sonic Arts Union ile çalıştı. Anthony Braxton, William Brooks, Marcel Duchamp, Fred Frith, Toshi Ichiyanagi, Pauline Oliveros, Tom Robbins, Frederic Rzewski, Stephen Smoliar, Stan Van Der Beek, William Winant, ve Christian Wolff gibi farklı sanatçılarla işbirlikleri yaptı. Mumma, aynı zamanda Japonya EXPO-70’te bulunan Pepsi Pavilion’ın canlı elektronik müzik sisteminin tasarımcısıdır.

Mumma Illinois Üniversitesi, Ferienkurse für Neue Musik (Darmstadt, Almanya) ve Cursos Latinoamericanos de Música Contemporánea Buenos Aires, Montevideo, ve Santiago, R.D) kurumlarında öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1975’ten 1994’e kadar California Üniversitesi, Santa Cruz ve San Diego’da müzik profesörü olarak görev yaptı. 1981’de Mills College’da (Oakland, California) Darius Milhaud Profesörü olarak görev aldı. 2000’de Foundation for Contemporary Performance Arts tarafından iki senede bir verilen John Cage Ödülü’ne layık görüldü. Michelle Fillion ile kaleme aldığı CYBERSONIC ARTS (2015) adlı büyük eseri Illinois Üniversitesi Yayınları tarafından basıldı.

Mumma, 2002’den beri Kanada vatandaşı olarak British Columbia’da yaşamaktadır. 2019’da elektro-akustik müziğe katkılarından dolayı SEAMUS Ödülü’ne layık görülmüştür.


Julie Martin hakkında
1938’de Nashville, Tennessee’de doğan Julie Martin Radcliffe College’dan mezun olduktan sonra Columbia Üniversitesi Russian Studies Bölümü’nde yüksek lisans eğitimi gördü. 1960’ların ortalarında Robert Whitman’ın tiyatro performanslarında prodüksiyon asistanı olarak çalıştı ve 1966’da 9 Evenings: Theatre & Engineering performans dizisi için Whitman ve diğer sanatçılarla çalışmaya devam etti. 1967’de vakfın bülten editörü olarak Experiments in Art and Technology (E.A.T.) ekibine katıldı, sonrasındaysa seneler içinde kurumun proje ve etkinliklerinde Billy Klüver ile yakinen çalıştı. Halen E.A.T.’nin yöneticisi olan Martin, aynı zamanda 9 Evenings: Theatre & Engineering’de yer alan on sanatçının performanslarını belgeleyen bir dizi filmin yönetici yapımcısıdır. Son senelerde Robert Whitman’ın tiyatro ve video cep telefonu performanslarının yönetici yapımcılığını üstlenmiştir. 2017 ve 2018’de Sylvia Palacios Whitman’ın California, Londra ve New York’taki performanslarının yapım yönetmenliğini üstlenmiştir. Billy Klüver’in sanat ve teknoloji üzerine yazılarına odaklanan bir kitabın editörlüğünü yürütmektedir. Şu sıralar E.A.T. faaliyetleri ile ortaya çıkan sanatçı performanslarının tarihsel kayıtlarının plak veya dijital formatta yayınlanması konusunda Jacob Kirkegaard ve Danimarkalı sanatçı topluluğu TOPOS ile beraber çalışmaktadır.


Matt Rogalsky’nin ses sanatı çalışmaları, canlı elektronik müzik performansları, ses/mecralar arası enstalasyonları ve David Tudor ve diğer bestecilerin 20. yüzyılın sonunda gerçekleştirdiği canlı elektronik müzik çalışmalarının araştırmalarını ve yeniden canlandırmalarını içermektedir. David Tudor tarafından yaratılan ve John Driscoll & Phil Edelstein öncülüğünde Matt Rogalsky’nin de katkılarıyla Composers Inside Electronics, Inc. tarafından hayata geçirilen Yağmur Ormanı V (Varyasyon I), 2017’de MoMA, New York koleksiyonuna dahil edildi, 2019’da müzenin yeni tasarlanan mekânında sergilenmeye başladı. Rogalsky’nin diğer güncel çalışmaları arasında Vancouver’lı koreograf Ahalya Satkunaratnam ile geliştirdikleri bir dans gösterisi ve coğrafyacı LJ Cameron ile yürüttükleri ses alanları, dinleme pratikleri ve alan kayıtçılığının öncülerinden Kanadalı William WH Gunn’ın yaşamı ve eserlerine odaklanan bir ortak çalışma bulunmaktadır. Rogalsky Queen’s Üniversitesi, Kingston, Ontario’da öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve Dan Müzik ve Drama Okulu’nda bulunan Ses Sanatları Stüdyosu’nu yönetmekte, aynı zamanda kurumun Sinema, Medya ve Kültürel Çalışmalar Departmanı lisansüstü programında görev yapmaktadır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :