argos in Cappadocia, Venedik Mimarlık Bienali’nde

mimarizm.com / 27 Haziran 2018
1996’dan beri süregelen titiz restorasyonlar sonrası bölgede ve dünyada örnek oluşturan argos in Cappadocia oteli, Avrupa Kültür Komitesi’nin davetlisi olarak 16. Venedik Mimarlık Bienali’nde sergilenen çalışmalar arasında bulunuyor.

Türkiye’nin en iyi kültürel miras oteli seçilen Mytha Hotel Anthology bünyesindeki argos in Cappadocia, Avrupa Kültür Komitesi (ECC)’nin davetiyle 16. Venedik Mimarlık Bienali kapsamında Palazzo Mora'da gösterime sunulan Time Space Existence (Zaman, Mekân, Var Oluş) temalı sergide iki büyük posterle yer alıyor. 

Palazzo Mora

Bienal, tersane alanındaki ana sergi ve kentin tamamına yayılan etkinliklerle 25 Kasım 2018 tarihine kadar sürecek.

Yirmi yılı aşkın titiz restorasyon çalışmasının ürünü

Uçhisar'ın yerel halk tarafından terk edilmiş eski yerleşim bölgesinde, Güvercinlik Vadisi'ne bakan yamaçta konumlanan argos in Cappadocia, 1996’dan beri süregelen ve titiz restorasyonlar sonrası bölgede ve dünyada bir örnek oluşturuyor. Yok olmaya yüz tutmuş çeşitli tarih katmanlarını koruma prensiplerinden vazgeçmeksizin işlevsel hale getiren otel, bu konudaki başarısıyla dünya çapında pek çok ödüle sahip.

Binlerce yıllık bir manastır yerleşkesi, buna bağlı mağaralar, yeraltı tünelleri ve tarihi evlerden oluşan kalıntıların restorasyonuyla hayata geçirilen argos in Cappadocia’nın şu anda 51 odası bulunuyor. Odalardan birçoğunun kendine ait teras, bahçe ya da avlusu var. Köyün Güvercinlik Vadisi’ne bakan yamacına kademeler halinde yayılan konaklardan oluşan otel, bu özel konumu, yaşam alanlarını birbirine bağlayan peyzajı, otantik yerleşime olan estetik sadakati, incelikli iç dekorasyonu ve hizmet kalitesiyle misafirlerine farklı bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor. Otelin altından geçen ve konakları birbirine bağlayan yeraltı tünelini ve dünyanın en büyük mahzenlerinden biri olması planlanan mahzeni gezme imkanı da bulunuyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :