"Kapadokya'da Gaudi'nin İzinde"

mimarizm.com / 10 Aralık 2015
Alef Yayınevi'nin yeni kitabı, Kapadokya ile Barselona arasındaki uzaklığı ortadan kaldırıyor, Kapadokya'nın Peri Bacaları'nda Gaudi'nin izini sürüyor.

Kapadokya... Yüzyıllar boyu patlayan volkanların, yağmurların, rüzgarların biçim verdiği kayalar, kuleler, yükseltiler, zulümden kaçan insanların yer altına oyduğu şehirler... Katalonya diyarından gelen bir gezginin zihninde Sagrada Familia canlanır. Taşlaşmış bir tövbekarlar alayının geçidine benzeyen kukuletalı kayalar, aslında çini, seramik ve mozaik kubbeler, bacalar, kulecikler olamaz mı? Farkına varmadan, Kapadokya’yı Barselona’dan ayıran uzaklık ortadan kalkar: İçinde gezindiği inanılmaz uzam onu Gaudí’nin yaratımına götürür. Sonra kulelerden birinde kayaya oyulu yatağında oturan, koyun postuna sarınmış bir ihtiyarla karşılaşır. Acaba bu keşiş Gaudí'nin ta kendisi midir?

Juan Goytisolo
1931’de Barselona’da doğdu. Babası İspanya İç Savaşında hapse atıldı, annesi ise Franco’nun ilk hava akınında ölenler arasındaydı. Genç Goytisolo Komünist Partiye girdi, daha sonra Paris’e sürgüne gitti. Ömrü boyunca büyük bir Franco düşmanı olacak, ülkesi İspanya’yı da kıyasıya eleştirmekten geri durmayacaktı. Ülkesine ve Batı’ya olan mesafeliliği ve Doğu’ya olan büyük ilgi ve tutkusu onu farklı bir eleştirel konuma yerleştirdi.

***

Kapadokya’da Gaudí’nin İzinde
Juan Goytisolo
İspanyolca aslından çeviren: Zerrin Yanıkkaya
Seyahat
Ocak 2016 | 160 sayfa
1985 Europalia Ödülü | 2002 Octavio Paz Ödülü | 2014 Cervantes Ödülü

Satın almak için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :