16. Venedik Mimarlık Bienali 'Serbest Mekan'lara Odaklanacak

Ahmet Fazıl Yenice / 12 Haziran 2017
Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi'nin teması, Bienal Başkanı Paolo Baratta ile serginin küratörleri Yvonne Farrell ve Shelley McNamara'nın katılımıyla 7 Haziran'da yapılan basın toplantısında açıklandı. ‘Freespace’ (Serbest Mekan) teması altında düzenlenecek bienal, 26 Mayıs - 25 Kasım 2018 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Yvonne Farrell, Shelley McNamara, Paolo Baratta / fotoğraf: © Andrea Avezzu

16. Venedik Mimarlık Bienali küratörleri Yvonne Farrell ve Shelley McNamara, bienalin temasını ‘Freespace’ (Serbest Mekan) olarak belirlerken, tercihlerini aşağıdaki cümlelerle açıkladılar:

•    Freespace  ruhun cömertliğini ve mekanın kendi niteliğine odaklanan mimarlık gündeminin temelindeki insani hissi tarif eder.
•    Freespace mimarlığın, kullanıcılarına ücretsiz ve ekstra mekansal olanaklar sağlama becerisine ve yabancıların dile getirilmeyen isteklerine değinme becerisine odaklanır.
•    Freespace mimarlığın en özel, savunucu, ayrıcalıklı ya da ticari anlamda kısıtlanmış durumlarda bile her bir projede ekstra ve beklenmedik bir cömertlik bulma kabiliyetini kutlar. 
•    Freespace günışığı, ayışığı, hava, yerçekimi, malzeme gibi doğanın bahşettiği doğal ya da insan yapımı armağanları vurgulama olanağı sağlar.
•    Freespace düşünme yollarını yeniden gözden geçirmeyi, dünyayı görmenin yeni yollarını ve bu kırılgan dünyadaki her bir vatandaşın refahı ve itibarı için mimarinin sağladığı yeni çözümleri teşvik eder.
•    Freespace henüz tasarlanmamış kullanımlar için programlanmamış, ücretsiz bir fırsat mekanı ve demokratik bir mekan olabilir. Henüz icat edilmemiş ya da tasarlanmamış olsa bile insanlar ve binalar arasında gerçekleşen bir takas var, bu yüzden binalar zaman geçtikçe -mimarları sahneyi terk ettikten çok sonra- insanlarla paylaşmanın ve onlara bağlanmanın yollarını bulurlar. Mimarlık hem aktif hem de pasif bir yaşama sahiptir.
•    Freespace hayal etmenin özgürlüğünü, zaman ve hafızanın serbest mekanını, geçmiş, şimdi ve geleceği bir araya getirmeyi, kültürel miras katmanlarının üzerine inşa etmeyi ve  kadim olanı çağdaşla dokumayı kapsar.

İnsanlar ve mekanlar arasındaki anlamlı bağı besleyen ve destekleyen mimarlığın temel yeterliliğini sürdüren kavramların "cömertlik" ve "düşüncelilik" olduğuna inanan Yvonne Farrell ve Shelley McNamara, bu iki kavramı serginin odağı haline getiriyor. Mimarlık, özünü iyimserlik ve devamlılıktan alan bu kavramları, cömertlik ve küratörlerin nitelendirdiği ‘Serbest Mekan’ı takas etmek için duyulan tutku ile somutlaştırıyor. Farrell ve McNamara, mimarlıktaki insan, mekan, zaman ve tarihe dayanan çeşitlilik, özgüllük ve devamlılığı ortaya çıkarmak ve bu dinamik gezegen üzerindeki mimarlık kültürünü ve ilişkisini sürdürmek adına tüm katılımcıları kendi ‘Serbest Mekan’larını Venedik’e taşımaya davet ediyor.

Bienal sergisi, ‘Freespace' teması çerçevesinde, yüzeyin değişim, zenginlik ve maddeselliği; hareketin düzenlenip sıralanması, mimarinin somutlaşan gücünün ve güzelliğinin açığa çıkarılması gibi, mimarlığın temel niteliklerini ele alan örnek, öneri ve işleri bir araya getirecek. Ölçek ve niteliğin mekansal ve fiziksel varlığını gözler önüne serecek olan serginin, özellikle mimarlığın karmaşık mekansal doğasıyla iletişim kurarak ziyaretçiyi etkilemesi bekleniyor. 

Küratörler, mimarlığı daha kapsamlı şekilde anlamak, temel mimari değerler hakkında tartışma başlatmak, mimarlığın insanlığa yaptığı kanıtlanmış ve kalıcı katkıları kutlamak üzere bienal ziyaretçilerinin etkin duygusal ve entelektüel katılımını bekliyor.

16. Venedik Mimarlık Bienali ulusal katılımcıları ve sergileri, önceki yıllarda olduğu gibi Arsenale, Giardini ve tarihi kent merkezinde yer alan pavyonlarda ziyaretçiler ile buluşacak. Ayrıca uluslararası kuruluşlar tarafından sunulan tamamlayıcı etkinlikler de bienalle eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek.

Küratörlerin yaptığı açıklamanın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :