Türkiye Pavyonu’nda Vardiya Başladı

mimarizm.com / 24 Mayıs 2018
Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nda, küratörlüğünü Kerem Piker’in yardımcı küratörlüğünü Cansu Cürgen, Yelta Köm, Nizam Onur Sönmez, Yağız Söylev ve Erdem Tüzün’ün üstlendiği Vardiya projesi başladı.

Dünyadan mimarlık öğrencilerinin katılımıyla zaman içerisinde şekillenerek gelişecek ve bienalin sona ermesiyle tamamlanacak olan Vardiya projesi, alışılagelmiş anlamda bir sergi içeriği sunmayacak. Bienal süresince, 16 ülkeden 122 mimarlık öğrencisi, haftalık 10’ar kişilik vardiyalarla Venedik’e gelerek, farklı temalar etrafında atölye çalışmaları geliştirecek ve film, enstalasyon, maket, fanzin, üç boyutlu baskı gibi pek çok farklı formatta özel içerikler üretecek. Atölye çalışmalarının yanı sıra projenin web sitesinden canlı yayınlanacak 50 dijital buluşma ve 6 uluslararası konuk konuşmacının katılacağı sohbetlerle Türkiye Pavyonu, bienalin açık kalacağı 25 hafta boyunca yaşayan bir buluşma ve üretim mekânı olacak.

© Emre Dörter

Vardiya projesine ev sahipliği yapan Türkiye Pavyonu’nun resmi açılışı 24 Mayıs Perşembe günü, küratör Kerem Piker ve yardımcı küratörler Cansu Cürgen, Yelta Köm, Nizam Onur Sönmez, Yağız Söylev ve Erdem Tüzün’ün katılımıyla gerçekleştirildi.

© Emre Dörter

Türkiye Pavyonu’nun açılışına İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ile Türkiye Pavyonu eş sponsorları adına Schüco Türkiye Genel Müdürü Can Eren, VitrA adına Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Ali Aköz ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Şaban Karataş ile İletişim Koordinatörü Doğan Güngör de katıldı. Açılışta, T.C. Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli, Venedik Bienali Başkanı Paolo Baratta ve Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu Seçici Kurul üyelerinin yanı sıra Türkiye’den ve uluslararası mimarlık, sanat ve akademi dünyasından pek çok önemli isim bulundu.

Bir buluşma, karşılaşma ve üretim mekânı olarak Türkiye Pavyonu

Vardiya, Türkiye Pavyonu’nu salt bir sergi alanı olmanın ötesinde bir buluşma, karşılaşma ve üretim mekânına dönüştürürken, Venedik Mimarlık Bienali’ni de mimarlık öğrencileri için ulaşılabilir kılmayı ve yeni ortaklıklara ve işbirliklerine ön ayak olmayı hedefliyor.

Açık çağrıya “Bienal ne için var?”, “Bienal ne işe yarar?” ve “Bienal kimin için var?” sorularını yanıtlayan kısa videolarla katılan, dünyanın pek çok farklı yerinden beş yüze yakın mimarlık öğrencisi arasından seçilen katılımcılar, ziyaretçileri bienallerin amacı ve rolü hakkında düşünmeye davet edecek.

Venedik Mimarlık Bienali’nin bu yılki teması olan Serbestmekân / Freespace kavramını, bir sergi teması olarak ele almak yerine, bu başlığı mekânın kendisine uyarlayan Vardiya, genç mimar adaylarını, yalnızca bienal izleyicileri olmaktan çıkarıp bienalin etkin birer üreticisi haline getirecek.

© Emre Dörter

© Emre Dörter

16 ülkeden 122 mimarlık öğrencisi Türkiye Pavyonu’nda birlikte çalışacak

Vardiya projesi için tüm dünyadan mimarlık öğrencileri, Türkiye Pavyonu’nda buluşmak ve birlikte üretmek üzere bir açık çağrı yapılarak davet edildi. Başvurular arasından seçilen, 122 lisans ve yüksek lisans mimarlık öğrencisi, bir haftalık vardiyalar halinde, İKSV’nin davetlisi olarak Venedik’e gelecek. Öğrencilerin uçak biletleri, konaklama giderleri ve bir hafta boyunca Venedik’te yapacakları harcamalar İKSV tarafından karşılanacak. 

Türkiye’nin yanı sıra ABD’den Çin’e, Filistin’den Venezuela’ya, Kosta Rika’dan Almanya’ya 16 farklı ülkedeki okullardan Vardiya’ya katılacak öğrenciler, farklı alanlardan profesyoneller, akademisyenler ve meraklılar eşliğinde, önceden belirlenmiş programlar dahilinde, seminerler, atölye çalışmaları, dijital buluşmalar ve enformel karşılaşmalarla zenginleşen üretimlerde bulunacak.

Vardiya projesi kapsamında Türkiye Pavyonu’nda her atölyeye ayrı bir sergi alanı tahsis edilecek. Her bir atölye için ayrılan hücreler içerisinde video sanatçısı ve mimar Can Tanyeli’nin atölye yürütücüleriyle birlikte hazırladığı kısa filmler ve medya yerleştirmeleri sergilenecek. Bu filmlerin yanı sıra öğrencilerin hazırladığı başvuru videoları ve Vardiya’yı anlatan çeşitli temsiller de serginin birer parçası olacak.

© Emre Dörter

25 haftada 13 atölye, 50 dijital oturum, 6 konuk konuşmacı

25 Kasım’a kadar, 25 haftaya yayılan bir süre zarfında gerçekleştirilecek bu uzun soluklu proje kapsamında, korku filmlerinden kent-çocuk ilişkisine, yapay zekâdan tasarım ve zanaat geleneği ile sosyal ve toplu konut üretimine uzanan çeşitli temalar etrafında 13 atölye çalışması düzenlenecek.

İki haftada bir gerçekleşecek atölyelerin konuları sırasıyla şöyle:

Venedik Zamanları (28 Mayıs-3 Haziran)
Çocukluğun Geleceği (4-10 Haziran)
Serbest Mekân olarak Film Mekân: B-Tipi Korku Filmi (25 Haziran-1 Temmuz)
Eleştirel Medya Olarak Mimarlık (9-15 Temmuz)
Scarpa’yla Yürüyüşe Çıkmak (16-22 Temmuz)
(N)everland (30 Temmuz-5 Ağustos)
Cenaze Adası (27 Ağustos-2 Eylül)
Yolculuklardan (3-9 Eylül)
Venedik: Yüzeyler, Geometriler, Dokular, Renkler (10-16 Eylül)
Uçsuz Bucaksız Azınlık (24-30 Eylül)
Venedik’i Yeniden Çizmek (1-7 Ekim)
Hazine Avı (8-14 Ekim)
Retrospektif (15-21 Ekim).

Türkiye Pavyonu, her biri birer hafta sürecek atölyelerin yanı sıra, farklı disiplinlerden konuşmacıların katılımcılar ve ziyaretçilerle beraber bienal ve mimarlık üzerine düşünme fırsatı bulacağı 50 dijital yuvarlak masa oturumuna ve mimarlık ve tasarım dünyasının önde gelen isimlerinden 6 konuk konuşmacının sohbetine de ev sahipliği yapacak.

Tüm bienal ziyaretçilerine açık olan bu etkinlikler aynı zamanda projenin YouTube kanalı ve Vardiyaxpress.com sitesi üzerinden de canlı olarak takip edilebilecek. Böylece Türkiye Pavyonu bir sergi mekânı olmanın ötesinde bienalin bu yılki teması Freespace / Serbestmekân kavramı çerçevesinde farklı ülkelerden ve disiplinlerden katılımcıların bir araya geldiği bir buluşma mekânı haline gelecek.

Türkiye Pavyonu’nda ağırlanacak konuk konuşmacılar arasında Emre Arolat, Eva Franch Gilabert, Juhani Pallasmaa, Jan Boelen ve Refik Anadol gibi uluslararası mimarlık ve tasarım dünyasının önde gelen isimleri yer alıyor.

Bienal süresince konuk konuşmacıların yanı sıra, farklı alanlardan isimlerin katılımıyla 50 çevrimiçi yuvarlak masa oturumu da gerçekleştirilecek. Aralarında Bernard Khoury, Andrew Kovacs, Han Tümertekin ve Cynthia Davidson gibi mimarlık ve tasarım dünyasının önde gelen isimlerinin bulunduğu konuşmacılar, oturumlarda atölye katılımcılarıyla beraber “Bienal ne için var?”, “Bienal kimin için var?” ve “Bienal ne işe yarar?” sorularını merkeze alacak.

İlk vardiya 27 Mayıs'ta başlıyor

26 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirilen bienal açılışının ardından, 27 Mayıs Pazar günü ilk vardiya Venedik’e ulaşacak. Vardiya’da yer alan öğrenciler Venedik’te kalacakları bir hafta boyunca atölyelere katılacak, şehri keşfedecek, bienal sergilerini gezecek ve farklı disiplinlerden profesyoneller, akademisyenler ve meraklılarla buluşarak sürekli gelişen, yenilenen ve dönüşen sergi içeriğinin üretimine dahil olacak.

Vardiya süresince gerçekleştirilecek ve atölye katılımcılarıyla tüm bienal ziyaretçilerine açık olacak konuşmaların ilkinin konuğu mimar Emre Arolat olacak. Emre Arolat’ın bienalin ilk hafta sonunda, 27 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Türkiye Pavyonu’ndan yapacağı “Specifity / Özgüllük” başlıklı sohbet, Vardiya’nın YouTube kanalından canlı izlenebilecek.

Vardiya Kitabı

Vardiya’nın fikirsel hazırlık ve açık çağrı süreçlerinden pavyonun tasarımına ve Seçici Kurul üyeleriyle yapılan söyleşilere kadar çok farklı açılardan pavyonu ele alan metin ve görsel malzemeyi derleyen katalog, Fikir, Açık Çağrı, Söyleşiler ve Pavyon başlıklı dört ayrı kitaptan meydana geliyor. Katalog metinlerinin altında küratoryel ekip, atölye yürütücüleri ve proje kapsamında işbirliği yapılan çeşitli isimlerin imzası bulunuyor. İngilizce ve Türkçe olarak iki dilli formatta basılan kitapların editörlüğünü Cansu Cürgen, Kerem Piker ve Nizam Onur Sönmez üstlendi. Dağıtımını Yapı Kredi Yayınları’nın yapacağı katalog, seçili kitabevlerinden temin edilebilir.

Kitabın ve projenin görsel kimliği Okay Karadayılar ve Ali Taptık (ONAGÖRE), serginin tasarımı KPM (Kerem Piker Mimarlık), projenin video içerikleri Can Tanyeli (SARRAF GALEYAN MEKANİK) tarafından yapıldı.

Türkiye Pavyonu’nun Destekçileri

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) koordinasyonunu yürüttüğü Türkiye Pavyonu, Schüco Türkiye ve VitrA’nın eş sponsorluğunda, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle, TC Dışişleri Bakanlığı himayesinde ve Tepta Aydınlatma’nın aydınlatma desteğiyle düzenleniyor.

Türkiye Pavyonu Seçici Kurulu

Açık çağrı sonucunda Türkiye Pavyonu’nda yer almak üzere Vardiya başlıklı projeyi belirleyen Seçici Kurul üyeleri arasında Prof. Dr. Sibel Bozdoğan, Levent Çalıkoğlu, Prof. Dr. Arzu Erdem, Prof. Dr. Murat Güvenç, Yeşim Hatırlı, Prof. Dr. Suha Özkan ve Prof. Dr. Uğur Tanyeli yer alıyor.

Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi

Bu yıl 26 Mayıs – 25 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde küratörlüğünü Yvonne Farrell ve Shelley McNamara’nın üstlendiği Freespace / Serbestmekân başlıklı ana serginin yanı sıra Arsenale ve Giardini’de Türkiye Pavyonu’nun de aralarında bulunduğu 63 ülkenin sergileri yer alıyor.

İKSV’nin girişimi ve 21 destekçinin katkılarıyla, 20 yıllığına kiralanan uzun süreli mekânda yer alan Türkiye Pavyonu, bienalin ana mekânlarından Arsenale’deki Sale d’Armi binasında bulunuyor.

Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nu takip etmek için:
vardiyaxpress.com


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :