AltCity Istanbul”un Katılımcıları Belirlendi

mimarizm.com / 30 Ekim 2017
British Council ile Zorlu Holding ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin günümüzün en önemli kavramlarından biri haline gelen dijital dönüşümü desteklemek üzere hayata geçirdiği Digi.logue platformu tarafından düzenlenen AltCity Istanbul projesinin katılımcıları belirlendi.

Farklı disiplinlerden gelen ve Türkiye’de yaşayan sanatçıların başvuruda bulunarak, iki hafta boyunca tam zamanlı bir çalışmanın parçası olma fırsatı sunan AltCity Istanbul’un jüri üyeleri; eğitmen, sanatçı ve İskele 47’nin kurucu ortağı Bager Akbay, sanat ve tasarım alanlarında kolektif işler üreten NoHlab’in kurucu ortağı ve sanatçı Candaş Şişman, İstanbul Teknik Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Ebru Yetişkin, British Council Sanat Direktörü Esra A. Aysun, Bahçeşehir Üniversitesi akademisyenlerinden, BUG Oyun Laboratuvarı’nın kurucu ve direktörü Yrd. Doç. Dr. Güven Çatak, Digi.logue Proje Yöneticisi Lalin Akalan ve Birleşik Krallık merkezli dijital sanat grubu Squidsoup’un kurucusu ve yaratıcı direktörü Anthony Rowe oldu. 200’ü aşkın başvuru arasından programa dahil olmaya hak kazanan 12 katılımcı, proje kapsamında Birleşik Krallık’ın önde gelen dijital sanat gruplarından Squidsoup’un mentorluğunda gerçekleşecek atölye çalışmalarıyla dijital dünyanın imkanlarından faydalanacak. 

Fiziksel alan algısını ve anlamını değiştirmek ve yönetmek için binlerce noktasal kaynaktan gelen kontrollü dijital ışıklar kullanan Squidsoup’un Bloom ve Submergence projelerini baz alan ve iki farklı teknolojik yaklaşımın kullanılacağı atölyelerle katılımcılar, işlerin örneklerini sıfırdan üretebilme imkanına sahip olacak. Sanatçılar, yaratıcı/teknik danışmanların eşliğinde, 3-6 kişilik küçük gruplar halinde çalışmalarını hayata geçirecek. 

Salford Quays merkezli dijital sanat programcıları Quays Culture’ın yapımcılığını üstlendiği projenin, iki haftalık eğitim sürecinin ardından sanatın farklı alanlarıyla ilgilenen katılımcılar tarafından, yaratıcı ekiple birlikte yeniden yorumlayacağı dijital sanat eseri, 14 Kasım Salı gününden itibaren Zorlu PSM Digi.logue Space’te sergilenecek. 

AltCity Istanbul projesinde yer almaya hak kazanan isimler:

Betül Aksu, Bilal Yılmaz, Deniz Derbent, Ege Selçuk, Ethem Cem Bağırsakçı, Gülfidan Özmen, Hazal Döleneken, Meltem Şahin, Özcan Saraç, Sadi Kerim Dündar, Ufuk Barış Mutlu, Zeynep Budak


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :