2022 RIBA Stirling Ödülü Adayları

mimarizm.com / 01 Ağustos 2022
2022 Royal Institute of British Architects (RIBA) Stirling Ödülü'nde kısa liste adayları açıklandı. Finale kalan 6 projenin kazananı 13 Ekim günü RIBA'nın Londra merkezinde açıklanacak.

Mimarlık sektörünün en prestijli ödüllerinden biri olan ve endüstrinin toplu takviminde heyecanla beklenen RIBA Stirling Ödülü için kısa listeye giren binalar açıklandı. 

1980'lerde inşa edilen bir ofis bloğunun net sıfır bir yapı olacak şekilde yeniden geliştirilmesinden eğitim binalarına, uygun fiyatlı konutlardan, kültürel ve topluluk alanlarına kadar bu yılki ödüller; mevcut iklim krizi, mevcut binaların yeniden kullanımı ve uyarlanması ayrıca toplumun değeri ile ilgili konuları ele alıyor. Kısa listede yer alan projelerde esneklik ve kentsel alan vurguları öne çıkarken, büyük mimari hareketler geri planda kalıyor ve herkes için ince, işlevsel, günlük tasarım daha fazla önem kazanıyor.

2022 RIBA Stirling Ödülü Adayları:

100 Liverpool Caddesi Ofis ve Alışveriş Merkezi

Hopkins Architects, Londra, ©Janie Airey

Forth Valley Üniversitesi Falkirk Kampüsü

Reiach&Hall Architects, İskoçya, ©Falkirk Campus

Hackney Yeni İlkokulu ve 333 Kingsland Road Konut Projesi

Henley Halebrown, Londra, ©Nicholas Kane

Orchard Gardens, Elephant Park Konut Projesi

Panter Hudspith Architects, Londra, ©Enrique Verdugo&Timothy Soar

Sands End Sanat ve Sosyal Merkezi

Londra, Mæ Architects, ©Rory Gardiner

Yeni Kütüphane, Magdalene Üniversitesi

Cambridge, Níall McLaughlin Architects, ©Nicholas Kane

“Konut, enerji ve iklim krizleriyle boğuşurken, her biri bugünün ve geleceğin zorluklarına yenilikçi çözümler sunan bu altı proje, geleceğimize iyimser bir gözle bakmamızı sağlıyor” diyen RIBA Başkanı Simon Allford, “Ana başkent yenileme projelerinden yükseköğrenim kurumları için oluşturulan yeni vizyonlara kadar, hepsi düşük karbonlu bir geleceğe uygun cömert bir mimari ortaya çıkartma tutkusunu paylaşıyor ”diye ekliyor. 

Ödüle aday olan projeleri ise şöyle özetliyor: “Kısa listedeki projelerden dördü, etkileşim kurmak ve öğrenmek için yeni alanlar sağlamak üzerine kurgulanmış. Bu resmi ve gayri resmi ortamlar - okullar, kolejler ve toplum merkezleri - sürdürülebilir bir toplum yararı için nasıl tasarım yapılacağının somut birer örneği niteliğinde. Diğer iki proje, yüksek kaliteli, cazip kentsel evlere yatırım için bir ölçüt oluşturacak nitelikte olan, kompakt ve kompleks sitelerdeki iddialı yeni konut oluşumları. Altı yapının tümü, müşteriler, yükleniciler ve toplumla yakın istişare ve işbirliği sayesinde edinilen bilgiler doğrultusunda tasarlanmış ve sonunca etkileşimde olan herkesin ruhunu yükseltecek nitelikte olağanüstü ve davetkar mimariler ortaya çıkmış.”

2022 RIBA Stirling Ödülü'nün kazananı 13 Ekim 2022 Perşembe günü RIBA'nın Londra merkezinde açıklanacak.

Haber wallpaper'dan çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :