RIBA Stirling Ödülü Sahibini Buldu

mimarizm.com / 17 Ekim 2021
Grafton Architects tarafından tasarlanan Kingston University London - Town House binası 25. RIBA Stirling Ödülü'nün sahibi oldu.

© Ed Reeve

25. RIBA Stirling Ödülü'nün sahibi Grafton Architects tarafından tasarlanan Kingston University London - Town House binası oldu. RIBA jürisinin değerlendirmesine göre, yüksek öğrenim binalarının tasarımı için ilerici bir model olan dinamik öğrenci "kent evi”, öğrenme ruhunu ve topluluk uyumunun değerini ustalıkla yakalıyor.

Grafton Architects, yapının adında da yansıdığı üzere demokratik ve açık bir alan vurgusu yapıyor: “Town” binanın sivil boyutuna atıfta bulunurken “house” aidiyet duygusunu öne çıkarıyor. Kingston'daki öğrencilerin çoğu ailelerinde üniversiteye giden ilk kişiler olduğundan yapı onlara, eğitimcilerine ve yerel topluluğa, buranın herkesin hoş karşılandığı ve herkese değer verildiği bir yer olduğu konusunda önemli bir mesaj gönderiyor.

© Ed Reeve

Caddeden geri çekilerek alana yerleşen proje kamusal alanı genişletiyor; kaldırımla sınırlarını cömertçe bulanıklaştırıyor ve herkesi içeri davet ediyor. 200 metre uzunluğundaki altı katlı, derin bir revak gölge ve barınak sunarken ara katlardaki teraslar ve bahçeler ile bağlantılı kamusal alan, rafları oluşturuyor. Alt kotlarda açık ve şeffaf cephe içeride gerçekleşen ilgi çekici etkinliklerin görüntülerini ortaya çıkarıyor, üst kotlarda ise daha gölgeli bir görünüme kavuşuyor. 

Eşit derecede açık ve ferah iç mekanda, kullanıcılar ve ziyaretçiler, bir amfi tiyatroya açılan halka açık forum tarafından karşılanıyor. Zemin kattan üst katlara doğru, gözler boşluklar ve merdivenler aracılığıyla tamamlayıcı sosyal ve çalışma alanlarına doğru çekiliyor. Özenli akustik tasarım; hareketli halka açık forum, sessiz kütüphane, arşiv, dans stüdyosu ve tiyatronun bir arada var olmasını sağlayıp kullanıcıların deneyimini zenginleştiriyor.

©Dennis Gilbert

Cömert hacimler; insanların, ışığın ve havanın, operasyonel enerji kullanımını azaltmak için termal olarak etkinleştirilmiş beton çerçeve kullanan bina içinde doğal olarak akmasına izin veriyor. Bu son derece uyarlanabilir bina, zamansız yaklaşımıyla gelecek yıllar boyunca öğrenciler, sakinler ve ziyaretçiler için ilham verici bir ortam sunmayı hedefliyor.

©Ed Reeve

Proje ve Stirling Ödülü hakkında ayrıntılı bilgiye RIBA web sitesinden ulaşılabilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :