Yılın En Dikkat Çeken 10 Eğitim Yapısı

mimarizm.com / 20 Aralık 2021
İster anaokulu ister üniversite kampüsü olsun, eğitim mekanlarının öğrenmeyi ve konsantrasyonu nasıl etkilediğini, yaratıcılığı ve hayal gücünü nasıl teşvik edebileceğini 2021 yılında tamamlanan 10 okul ve eğitim yapısıyla inceliyoruz.

©Tommaso Riva

1. The Arc at Green School​

IBUKU tarafından, Endonezya'nın Bali kentinde Jörg Stamm ve Atelier One işbirliği ile gerçekleştirilen The Arc, doğanın en büyük stratejilerinden birini kullanarak kıvrımlı yüzeyler aracılığıyla geometrik güç elde ediyor. Bambuyla kurgulanan devasa yapı, bu sayede narin ve hafif görünmeyi başarıyor. 

Daha fazla bilgi için tıklayın

©Tommaso Riva

2. The Rajkumari Ratnavati Girl’s School

Kâr amacı gütmeyen CITTA vakfı, cinsiyet eşitliğini teşvik etmek ve kadınları güçlendirmek amacıyla, Diana Kellogg Architects ile ortaklık kurdu ve Hindistan bir kızlar okulu hayata geçirdi. Anıtsal yapı, CITTA'nın kızlar okulu, kadın kooperatifi ve bir performans ve sergi alanı sağlamak için üç aşamalı projesi olan GYAAN merkezinin ilk bölümünü oluşturuyor. Oval biçimli okul, anaokulundan 10. sınıfa kadar okuma yazma becerilerinin yanı sıra bölgeye özgü geleneksel zanaat tekniklerini öğrenecek 400 öğrenciyi ağırlayacak şekilde tasarlandı.

©Vinay Panjwani

3. Juilliard School

2015 yılında, New York'un önde gelen performans sanatları konservatuarı olan Juilliard School, Çin'in Tianjin kentinde bir kampüs inşa etme planlarını açıkladı. Tasarımını Diller Scofidio + Renfro’nun üstlendiği proje, pandemi nedeniyle geçtiğimiz yılın sonlarında öğrencilerle buluştu. DS+R ortağı Charles Renfro, tasarımın çıkış noktalarından birinin, yapının Binhai bölgesinde çalışan, oynayan ve yaşayan insanların günlük hayatlarının bir parçası haline gelmesi olduğunu aktarıyor. 

©Zhang Chao

4. Engelbach Kindergarten

Innauer Matt Architekten tasarımı Engelbach Anaokulu, Avusturya’nın Lustenau kentinde çocuklar için benzersiz ve tasarım odaklı bir alan sunuyor. Sıcak ahşap malzeme paleti ve hassas, delikli cephe ile öne çıkan tasarımda geniş bir avlu, çocukları ve aileleri dışarıda vakit geçirmeye teşvik etmek için incelikli bir atmosfer yaratıyor.

©Adolf Bereuter

5. New School Campus

OPEN Architecture'ın Şanghay'daki New School kampüsü, on üç benzersiz binadan oluşan organik yapısıyla, 3 ila 15 yaş arası 2.000 öğrenci için yeni bir okul deneyimi sunuyor. Çocukların on iki yıl geçirecekleri tek bir binanın kasvetinden kaçınmaya çalışarak kurgulanan proje, modern eğitim kurumlarını yeniden tanımlıyor. Proje, okulun bir mega yapı olan hakim modelinden kopuşa işaret ediyor.

©Wu Qingshan

6. Startup Lions Campus

Kenya’da Turkana gölünün kıyısında yer alan Kéré Architecture tasarımı Startup Lions Kampüsü, ilhamını bölgedeki termit kolonileri tarafından inşa edilen yüksek tepelerden alıyor. Eğitim binasının tepesinde, çevrede bir işaret noktası oluştururken iç mekanlarını doğal olarak soğutan yüksek havalandırma kuleleri bulunuyor. Alanın doğal eğimini takip eden iki kot üzerine kurulu kampüs, yerel malzeme kullanımıyla da öne çıkıyor. 

©Kinan Deeb

7. Deakin University Law School

Woods Bagot’un, Melbourne'da Deakin Hukuk Fakültesi için tasarladığı heykelsi bir form, kampüste öğrenciler ve ziyaretçiler için bir oryantasyon noktası oluşturuyor. Yapı, yumuşak bir şekilde spiral oluşturan çinko kaplı hacmi ve oluklu beton ile dikey şerit pencerelerden oluşan kulesiyle iki ayrı parçadan meyadana geliyor. 

©Peter Bennetts

8. Ziling Changxing Kindergarten

X+living, görerek bilme kavramını yorumlayan bir müze fikrine atıfta bulunarak, Çin'in Huzhou kentinde yeni bir anaokulu tasarladı. Yaklaşık 13.000 metrekare alana sahip anaokulu, eğitimi özüne döndürmeyi amaçlıyor ve çocukların doğal, bağımsız ve özgürce büyümeleri için bir platform oluşturmaya çalışıyor.

©x+living

9. Liangzhu Campus 

Atelier FCJZ tarafından tasarlanan Çin Sanat Akademisi’nin Hangzhou'daki kampüsü, dört ana hedefle geliştirildi. Bunlar arasında disiplinler arası yenilikçi yetenekler geliştirmek, tasarım ve bilgi ekonomisini teşvik etmek, yapay zeka teknolojisini entegre etmek ve çağdaş tasarım eğitimi için başka bir ölçüt belirlemek yer alıyor.

©Qingshan Wu

10. Terakoya Primary School

Uganda'nın başkentinin eteklerinde, hafif eğimli bir alanda bulunan Terakoya İlkokulu, ebeveynlerinden birini veya her ikisini de kaybeden öğrencileri destekleyen bir STK olan Ashinaga Uganda tarafından hayata geçirildi. Terrain Architects tarafından tasarlanan projenin tasarım felsefesini insan ölçeği ve açıklık duygusu oluşturuyor. 

©Timothy Latim

Haber designboom'dan çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :