Yılın En Dikkat Çeken 10 Kültür Yapısı

mimarizm.com / 14 Aralık 2021
2021 yılında dünya genelinde pek çok müze ve kültür yapısı halka açıldı. Tadao Ando, Frank Gehry, Renzo Piano, David Chipperfield ve dahasının beğeni toplayan tasarımlarını haberimizde bulabilirsiniz.

2021 yılının en iyi kültür yapıları:

1. Bourse de Commerce Museum

Tadao Ando imzasıyla Paris’te kapılarını ziyaretçilerine açan Bourse de Commerce Müzesi, iş adamı ve sanat koleksiyoncusu François Pinault’nun koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Tarihi borsa binasının dönüşümü Mayıs ayında tamamlandı. 

©Stefan Altenburger

2. LUMA

Haziran ayında Frank Gehry, heykelsi LUMA Arles'i tanıttı. Proje kapsamında inşa edilen kule, atölye ve seminer odalarının yanı sıra sergi galerilerine ve LUMA'nın araştırma ve arşiv tesislerine ev sahipliği yapıyor. Yapı, kent dokusundan cesurca sıyrılan 11.000 paslanmaz çelik panelle tamamlanan bükümlü, dalgalı geometrisiyle dikkat çekiyor.

©Adrian-Deweerdt

3. Shanghai Astronomy Museum

Ennead Architects tasarımı Şanghay Astronomi Müzesi, evrenin geometrisini ve göksel hareketin dinamik enerjisini yansıtan bir yaklaşımla kurgulandı. Yapının dinamik formu, ziyaretçileri astronomik fenomenlerle doğrudan etkileşime sokan sürükleyici bir deneyim yaratıyor. 

©arch-exist

4. Hauser&Wirth

Luis Laplace’ın iki yıldır devam eden koruma projesinin sonucu olarak tamamlanan sanat galerisi Hauser&Wirth, İspanya’nın Menorca adasında 18. yüzyıldan kalma bir deniz hastanesinin dönüşümüyle elde edildi. 

©Daniel Schäfer

5. Museum of Art Pudong

Ateliers Jean Nouvel tasarımı Museum of Art Pudong, Çin'in Şanghay kentinde Xiaolujiazui Nehri kıyısına yerleşiyor. Beyaz granit kaplı devasa yapı, alanı 10.000 metrekareyi aşan toplam 13 sergi salonuna ev sahipliği yapıyor. 

©Chen Hao

6. Neue National Gallery

David Chipperfield Architects, Mies van der Rohe'nin Berlin’deki Neue Ulusal Galerisi’nin tadilatını gerçekleştirdi. Chipperfield, projeyle ilgili olarak “benim ve diğer birçok mimar için bir mihenk taşı olan bu yapının ardındaki dehayı görmek Mies'in vizyonuna olan hayranlığımı derinleştirdi” dedi. 

©Simon Menges

7. MKM Museum Küppersmühle

Herzog & de Meuron’un, Almanya'nın Duisburg kentindeki MKM Museum Küppersmühle binası dört yıllık bir inşaat süresinin ardından tamamlandı. Kırmızı tuğlalı bir cepheyle kaplanmış olan yeni uzantı, endüstriyel kültürü çağdaş müze mimarisiyle birleştiriyor. 

©Simon Menges

8. The Academy Museum of Motion Pictures

Los Angeles'ta bulunan ve Renzo Piano tarafından tasarlanan The Academy Museum of Motion Pictures, Kuzey Amerika'da sinemayı ve sinema kültürünü keşfetmeye adanmış en büyük müze olma özelliğini taşıyor. Müze zıt iki hacmi bir araya getiriyor. 

©Iwan Baan

9. Depot Boijmans Van Beuningen 

MVRDV tarafından tasarlanan dünyanın halka açık ilk sanat deposu Rotterdam'da açıldı. Ayna cepheli, kase şeklindeki bina, toplanması 172 yıl süren 151.000 sanat eserinden oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

©ossip van duivenbode

10. M+ Museum  

Herzog & de Meuron'un Hong Kong'daki M+ müzesi Kasım 2021'de ziyarete açıldı. Asya'nın ilk küresel çağdaş görsel kültür müzesi olarak adlandırılan müzede, toplam 33 galeri bulunuyor ve yaklaşık 1.500 eser müzedeki mekanları işgal ediyor.

©Virgile Simon Bertrand

Haber designboom'dan çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :