10 Maddede 2016’nın Mimarlık Trendleri

Tuba Tellioğlu Şeren / 23 Aralık 2016
Minimalizmden prefabrik evlere ya da yakın gelecekte mimaride devrim yaratacağı düşünülen karbon fibere, 2016 yılına damgasını vuran mimarlık trendlerine mutlaka göz atın.

Minimalist Mekanlar

Bu yıl iç mimaride daha yumuşak ve yalın bir tarz göze çarpıyor. Apartmanlardan banyolara ve ofislere, iç mekan tasarımında mermer, ahşap ve brüt beton görünümlü duvar kullanımına sıkça rastlanıyor.

 Raúl Sánchez imzası taşıyan Barselona’daki apartman dairesinin tasarımında gri damarlı mermer ve beton yüzeyler tercih edilmiş.   

Prefabrik Evler

Daha çok geçici bir çözüm olarak nam salan prefabrik evler bu yıl, uzun süreli kullanım için hem estetik, hem de uygun maliyetli konut çözümüne modüler yapım tekniklerini dahil eden mimar ve tasarımcılar tarafından büyük ilgiyle karşılandı.

MAPA tasarımı Uruguay’daki bu prefabrik ev taş bir duvarın üzerine oturtulmuş.  

Komün Hayatı 

Geçtiğimiz yıl, birlikte yaşama ve çalışma kavramları yükselişe geçen trendler arasındaydı. Yaratılan paylaşımlı ofis ve yaşam alanları insanların nasıl yaşayıp çalışacaklarının sınırlarını da belirlemeye başladı.

 Yaşı ilerlemiş yetişkinler için yaratılan İngiltere’deki sosyal konut projesi co-living trendinin en iyi örneklerinden biri. 

Shingle

Assemble’in ilk kez 2014 yılında Yardhouse Stüdyosu’nun dış cephesinde kullandığı pastel tonlarındaki shingle’lar 2016’da da popülerliğini sürdürmeye devam ediyor. Bu yıl, shingle’ın değişik boyut ve renklerde kullanıma şahit olduk.

Kömürleştirilmiş Ahşap 

Japon ahşap koruma tekniği ‘Shou Sugi Ban’ yani kömürleştirilmiş ahşap kullanımı son dönemde otel, ev, pavyon ya da stüdyoların dış cephelerinde mimarlar tarafından sıklıkla tercih edilir oldu.

Snøhetta imzası taşıyan kömürleştirilmiş ahşaptan ağaç ev İsveç’te yer alıyor. 

Londra Evlerinde Ek Bina Patlaması 

Londralıların modern tasarıma duydukları ilgi, mimarların şehir merkezindeki eski ve dar evleri genişletmek için farklı ve sıra dışı yöntemlere başvurmalarını sağladı. Bu da 2016 yılında ek bina pazarının dönüşüme uğramasına yol açtı. 

Scenario Architecture tarafından gerçekleştirilen cam çatılı eklenti

Sürdürülebilirlik

Zaha Hadid Architects tarafından tasarlanan, tamamıyla ahşap malzemeyle inşa edilecek İngiltere’deki futbol stadyumu projesi ve Singapur’da inşa edilen sıfır enerjili üniversite kampusu gibi örnekler sürdürülebilir mimariye yeni boyutlar kazandırıyor.

Arka Bahçe Atölyeleri 

Sanatçı, mimar, yazar ya da tasarımcılar şehir merkezindeki sınırlı metrekareye sahip alanlarını genişletmek için stüdyolarını arka bahçelerine kuruyorlar.   
 

Amerikalı mimar Nicholas Hunt’ın evinin arkasına inşa ettiği stüdyosu.  

İnce ve Uzun Gökdelenler

Bu yıl mimarlar dünyanın en ince gökdelenini yaratmak için adeta birbirleriyle yarıştılar. 2016 yılında bu trend özellikle New York’ta o kadar popüler hale geldi ki, New York Gökdelen Müzesi şehrin yükselen kulelerinin kaydedildiği çevirimiçi bir uygulamayı hizmete soktu. Genellikle 300 metrenin üzerinde yüksekliğe sahip olan kulelerin en ve boy oranları 1:23’e varabiliyor. 

Rafael Viñoly Architects tarafından Manhattan’da inşa edilen 425 metrelik gökdelen bu trendin en uç örneklerinden biri.    

Karbon Fiber

Bu yıl uzmanlar, robotik yapım teknikleriyle birlikte kullanıldığında dördüncü endüstri devrimini yaratabileceğini düşündükleri karbon fiberi geleceğin yapı malzemesi olarak gösterdi.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :