Yükselen Trend: Eğlenceli Maksimalizm

Tuba Tellioğlu Şeren / 08 Eylül 2016
Tavla, oyun kartları, zarlar, domino ve eğlenceye davet eden her türlü oyun… Maison&Objet 2016’nın bu yılki ana teması şans ve denge oyunlarının estetiğinden ilham alıyor.

Maison&Objet’nin bu yılki teması “House of Games” olarak belirlenmişti. Fuar ziyaretçilerine yılın tasarım ve dekorasyon trendleri hakkında ipuçları veren ‘Inspirations’ forumu bu yıl da Fransız trendsetter ajansı Nelly Rodi’nin Kreatif Direktörü Vincent Grégoire tarafından düzenlendi. Hall 7’de yer alan bu bölüm, fuarın ana temasını yorumlandığı özel düzenlemeyi, konferans salonunu ve Wild Cafe-Bookstore’u da içine alan geniş bir alana yayılıyordu. 

©GovinSorel

©GovinSorel

Tavla, oyun kartları, zarlar, domino ya da eğlenceye davet eden her türlü oyun… Kısaca fuarın bu yılki ana teması şans ve denge oyunlarının estetiğinden ilham alıyor. Nelly Rodi’nin Kreatif Direktörü Vincent Grégoire, Hall 7’de yer alan düzenlemesiyle oyunun tasarım dünyasındaki kurallarını belirleyerek önümüzdeki dönem ön plana çıkacak trendlerin ipuçlarını veriyor. Kreatif Direktörün “Inventing a Joyous Kind of Maksimalism” adını verdiği düzenleme dekora drama kazandırmak, eğlenceli ama aynı zamanda sofistike bir maksimalizm yaratmak ve tuhaf olanın güzelliğini oyuna dahil etmek üzerine kurgulanmış. Bu yeni dekoratif sanatın lüks tarzını en iyi kırmızı renk yansıtıyor. Duygulara hitap eden malzemelerden oluşan dekorda farklı zaman, stil ve tarzlar oyuncu bir biçimde yan yana geliyor. Eksantrik parçalarla yaratılan Dada kolajları renkli ve sihirli bir dünyanın kapılarını aralıyor.  ‘House of Games’, ‘Yeni Barok’un ve ‘Dandy’ stilinin geri gelişini ifade ederken aynı zamanda fanteziye, sıradışılığa ve cazibeye de yer açıyor. “Bir genelleme yapmak gerekirse, ekranlar arkasında geçirdiğimiz yalnız yaşamlarımızı yeniden kurgulamak ve canlandırmak için oyunlara ve özel kulüplere duyulan ilginin giderek arttığını görüyoruz” diyor kreatif direktör. 

©GovinSorel

Vincent Grégoire, Hall 7’deki Inspirations Space’i oyunların nasıl oynanması gerektiği fikrinden yola çıkarak üç farklı vizyonu yansıtan üç kutu şeklinde tasarlamış. İlk bölümde, masa oyunlarından yola çıkarak üzerinde tasarım mobilyaların sergilendiği bir satranç zemine yer vermiş. İkinci bölümde ise karakter canlandırma oyunları özgün bir biçimde yorumlanarak Dada ruhu geri getiriliyor. “Mix-and-match” stili yani eski/yeni stil ve dönemlerin karıştırılıp eşleştirildiği düzenlemeler önümüzdeki dönemde de etkisini sürdürecek. 

©GovinSorel

©GovinSorel

©GovinSorel

©GovinSorel

©GovinSorel

Vincent Grégoire’a göre çağımızı kuşatan rasyonalizme bir tepki olarak insanlar artık tıpkı kart oyunlarında olduğu gibi beklenmedik ve tesadüfi olanın peşine düşüyor. Stilde ise sürpriz yaratabilme ve duyulara hitap edebilme gücü önem kazanıyor. Grafik ve optik desenler, zikzak ve dama motifleri bu dönem çok revaçta. 19 yüzyıla özgü mimari detaylar ve dramatik atmosfer yeniden gündemde. Grégoire, dozu kaçan minimalizmin, yeni bir tür eksantrik dekoratif ruhun doğuşuna zemin hazırladığını dile getiriyor. 19. yüzyıla özgü banklar, klasik Chesterfield kanepe yine çok revaçta. Balıkgözü aynalar, sergileme kabinleri, ganimetlerle yaratılan zengin dekorlar giderek önem kazanıyor. Göz gibi şans getiren motifler yaydıkları iyi titreşimler nedeniyle çok ilgi görüyor. 

Malzemelerde ise önümüzdeki dönemde satenler, kadifeler, taftalar, lake, kesme kristal gibi gösterişli doku ve formlar; özel olduğunu yansıtan, duyularımıza hitap eden objeler sıklıkla tercih edilecek. Mixology, kitsch ve lüks pastacılığa duyulan ilgi de giderek artıyor. Renklerde ise kırmızı, tiyatro ve opera kırmızısı ön planda. Çünkü bu şaşaalı, eğlenceli ve shirli dünyaların ruhunu en iyi kırmızı yansıtıyor. 

©GovinSorel

©GovinSorel

House of Games Cafe-Bookstore

François Bernard imzası taşıyan The Inspirations Forum bölümündeki kafe-kitapçı, ziyaretçilerin rahatlayıp dinlenirken aynı zamanda fuar temasını keşfedebilecekleri bir mekan. Canlı kırmızı ve beyaz renkli satranç tahtası şeklinde tasarlanan zemin ile sallanan dinlenme koltukları ziyaretçilere rahatlama imkanı sunuyor.  


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :