Ambalaj Tasarımında 2016 Trendleri

mimarizm.com / 15 Aralık 2015
Markalara ölçümlenebilir ve sürdürülebilir başarılı pazarlama sonuçları sağlayan Tasarist ekibi ambalajda 2016 trendlerini değerlendirdi.

Tasarist, birlikte çalıştığı markalara gerek trend analizinde gerekse tasarım öğelerinin bu analize göre şekillendirilmesinde avantajlar sunan bir tasarım ajansı. Genç tasarımcılarla çalışan, trendleri ve modayı yakından takip eden Tasarist, gücünü ambalaj tasarımı konusundaki yetkinliğinden alıyor. 

Daha Fonksiyonel
Dünyada artık daha şehirli ve yaşlanan bir nüfus var. Bu nüfusun yaşam standartları eskiye oranla yüksek ama vakitleri ve tahammülleri az. Bu yüzden kullanım kolaylığı sağlayan, mümkün olduğunca işlevsel ve akıllı ambalaj modelleri 2016’da da yükselişte olacak.

Tasarist Yaratıcı Yönetmeni Musa Çelik “On the go packaging artık daha sık karşılaşacağımız bir ambalaj terimi” diyor ve ekliyor “Pek çok insan yeme-içme ihtiyacını hareket halindeyken karşılıyor. Hal böyle olunca açması, kapaması, taşıması kolay ambalajlar gıda ve içecek kategorilerinde daha çok tercih edilecek. Yaşam alanlarının küçüldüğü, aile nüfusunun azaldığı günümüzde, kompakt ambalajlara yönelim de hızla artacak.”

Daha Yeşil
Tasarist’e göre, sürdürülebilirlik ve sağlıklı yaşam önümüzdeki süreçte etkisini görmeye devam edeceğimiz bir diğer önemli trend. Tasarist Genel Koordinatörü Reşan İlhan bu durumu; “İnsanların ihtiyaç ve istekleri sınırsız, ancak dünya üzerindeki enerji ve hammadde kaynakları oldukça sınırlı ve her geçen gün tükenmekte. Toplumda artan bilinç düzeyi ile insanlar artık çevreye daha duyarlı. Daha az malzeme kullanılarak üretilen geri dönüştürülebilir ambalajlar, satın alma noktasında tercih edilmenin yadsınamaz aktörlerinden biri haline gelecek” diye özetliyor.

Daha Estetik
Konu ambalaj tasarımı olunca, fonksiyonellik ve çevreye duyarlılık yanında, artan estetik algısı ve yükselen beklentiler de göz önünde tutulması gereken hayati faktörler. Sosyal paylaşım platformları ve online mecraların yaygınlaşmasıyla tüketicilerin sadece kendine sunulanla sınırlı olmadığı bir dönem başladı. Selfie akımının etkisiyle de her an, her yerde fotoğraflanmaya hazır olma algısı oluştu. Tasarist ekibi, özellikle genç neslin elinde tuttuğu veya masasına koyduğu ambalajları artık stilini tamamlayan bir aksesuar olarak gördüğünün altını çiziyor: “Bunun kaçınılmaz sonucu olarak karakter sahibi, iyi görünümlü ve modaya uygun ambalaj tasarımları eskiye oranla çok daha fazla rağbet görecek”.

* * *

Tasarist hakkında:
Tasarist, ambalaj tasarımı alanında uzmanlaşmış bir ajans. Telaffuzu insanlara biraz zor gelse de üstüne kafa yorarak konulmuş bir ismi var. “ist” son eki pek çok dilde eklendiği kelimeyi o işin ustası anlamına getiriyor. Bundan yola çıkarak ambalaj tasarımı tasarımın ustalık evresi ise, Tasarist de tasarımın ustası anlamına geliyor. 

Ambalaj tasarımı, grafik tasarım, pazarlama alanlarında farklı farklı yerlerde deneyim biriktiren bir ekip 2011 yılında Tasarist’in çatısı altında bir araya geldi. Türkiye’nin en köklü ve güçlü markalarıyla yola çıkan Tasarist, portföyüne Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Balkanlar ve Rusya pazarlarından yabancı markaları da dahil ettikten sonra, uluslararası markalar ile de başarılı işbirlikleri geliştirdi. Tasarist ambalaj tasarım projeleriyle bugüne kadar ulusal ve uluslararası pek çok ödüle layık görüldü. Tasarist’in yaratıcı yönetmeni Musa Çelik, dünyada sadece ödül almış başarılı tasarımcı ve markaların katıldığı DAC’de (Design Classification System) son 6 yılda yarışan en iyi 40 tasarımcıdan biri seçildi. 

Genç tasarımcılarla çalışan, yeni müşterileri farklı çözümlerle şaşırtırken halihazırdaki tüketicileri koruyan, trendleri ve modayı takip eden Tasarist en büyük gücünü, ambalaj tasarımı konusundaki yetkinliğinden alıyor. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :